Czym jest Castillo de San Marcos i z czego słynie?

Tagi , , , ,

Castillo de San Marcos to licząca sobie już kilkaset lat forteca, która znajduje się w St. Augustine (tzn. na Florydzie). Oficjalnie uznaje się ją za najstarszą zachowaną w dobrym stanie twierdzę hiszpańską na terenie Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, jednocześnie stanowi najdalej wysuniętą na północ twierdzę. Znajduje się ona na terenie dawnych hiszpańskich kolonii w Nowym Świecie.

Fort, o którym mowa, został zbudowany z kokiny. Co to takiego? Już wyjaśniamy: kokina to nic innego jak rodzaj materiału budowlanego, który składa się ze skamieniałych muszli. Dzięki wykorzystaniu tego materiału twierdza w Castillo de San Marcos była w stanie przetrwać całe wieki w doskonałym wręcz stanie. W efekcie jest to wyjątkowy przykład hiszpańskiej architektury kolonialnej. Fort ten to nie wszystko, ponieważ opisywana twierdza jest częścią większego kompleksu hiszpańskich umocnień, który obejmuje całe wybrzeże aż do rzek St. Mary i St. Johns (na północy), a na południu kończącego się na forcie Matanzas.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ciekawa historia

St. Augustine zostało założone niezwykle dawno, bo jeszcze w 1565 roku, przez pochodzącego z Hiszpanii odkrywcę Pedro Menéndeza de Avilésa. Zgodnie z ówczesnymi trendami Aviles nadał temu miejscu nazwę na cześć św. Augustyna. Hiszpanie, chcąc zabezpieczyć nowo zajęte ziemie i obawiając się zakusów francuskich, przystąpili do budowy pierwszej murowanej fortecy. Do budowy używali wspomnianej już kokiny w celu wzniesienia Castillo de San Marcos. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1672 roku, a zakończyła dopiero w 1695 roku. A zatem, fort ten ma już ponad 300 lat historii.

Castillo de San Marcos to forteca, która odegrała kluczową rolę z punktu widzenia obrony hiszpańskich interesów w tamtych stronach. Forteca skutecznie chroniła kolonię przed zaciekłymi atakami Anglików i Francuzów. Co ciekawe, fort ten nigdy nie padł łupem najeźdźców, co jedynie świadczy o jego solidnej konstrukcji. Zbudowany z wytrzymałego materiału, pozostaje do dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych St. Augustine. Atrakcja przyciąga miłośników historii oraz architektury z całego świata.

Miasto St. Augustine to miejsce, które jest pełne historycznych budynków oraz wąskich uliczek, wciąż zachowały one swój kolonialny charakter. Najstarsza część tego miasta została zaprojektowana jeszcze pod koniec szesnastego stulecia z inicjatywy żyjącego wówczas gubernatora Gonzalo Mendeza de Canzo. Ta część miasta charakteryzuje się typowym dla Hiszpanii stylem, tzn. z:

  • kolorowymi balkonami,
  • piętrowymi budynkami,
  • centralnym placem.

Szukasz wycieczki do Castillo de San Marcos? Na https://www.getyourguide.pl/st-augustine-l919/st-augustine-trolley-tour-i-muzeum-historii-sw-augustyna-t15338/?ranking_uuid=11a0c5b8-5c7f-4b47-bba5-225f50ce99e6 znajdziesz idealne rozwiązania.

Zwiedzanie

Castillo de San Marcos jest miejscem, które warto zwiedzić podczas wakacyjnego wyjazdu. Fort ten oferuje bowiem wiele atrakcji, w tym na przykład:

  • prezentację strzelania z hiszpańskich dział,
  • możliwość zwiedzania wnętrza fortecy, w którym można zobaczyć oryginalne elementy konstrukcyjne.

St. Augustine zachowało naprawdę wiele z tradycyjnego hiszpańskiego dziedzictwa, oferując turystom nie tylko Castillo de San Marcos, ale także inne niezwykle ciekawe miejsca, do których zalicza się na przykład Spanish Quarter Museum. Muzeum to znajduje się przy ulicy St. George Street i pokazuje, jak wyglądało codzienne życie kolonizatorów hiszpańskich żyjących w siedemnastym wieku; dzięki temu zwiedzający mogą przenieść się w czasie i lepiej zrozumieć historię regionu.

Castillo de San Marcos National Monument to nie tylko najstarszy fort na Florydzie, ale także ciekawy przykład hiszpańskiej architektury obronnej; trudno będzie przejść obok każdemu miłośnikowi historii oraz militarystyki.

To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć na temat opisywanej lokacji. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią: oprócz Castillo de San Marcos St. Augustine oferuje również wiele innych atrakcji turystycznych. Zdecydowanie do najbardziej interesujących miejsc pod tym względem należy Fountain of Youth Archaeological Park, tzn. miejsce, w którym hiszpański odkrywca Juan Ponce de León według prastarych legend miał odkryć legendarne źródło wody dającej młodość. Park ten jest po dziś dzień popularnym miejscem turystycznym, z charakterystyczną wieżą widokową oraz promenadą, które przyciągają odwiedzających.

An aerial view of Castillo de San Marcos on a sunny day, Florida
Widok z lotu ptaka na Castillo de San Marcos w słoneczny dzień. licencja: shutterstock/By WireStock Inc

Fort Matanzas National Monument

Kolejnym interesującym miejscem, jeśli chodzi o opisywaną lokację, jest położony na malowniczej wyspie Fort Matanzas National Monument. Fort ten jest aż do dziś symbolem hiszpańskiego oporu przed atakami Anglików i Francuzów. Malownicze położenie tego miejsca oraz jego bogata historia czynią Fort Matanzas National Monument atrakcyjnym miejscem do zwiedzania. Z kolei Anastasia State Park jest piękną plażą, otoczoną bogactwem flory i fauny, z:

  • ujściem rzeki Matanzas do Atlantyku,
  • bagnami,
  • wydmy.

W przeszłości w tym miejscu pozyskiwano kamień do budowy Castillo de San Marcos, a obecnie jest to cenne stanowisko archeologiczne.

Piękno niezależnie od pory roku

Warto przy tym wspomnieć, że niezależnie od pory roku St. Augustine to miejsce, które zasługuje na uwagę turystów, którzy spędzają wakacje na Florydzie. Zwiedzanie Castillo de San Marcos jest jak podróż w czasie (w taką podróż można ruszyć, korzystając np. z oferty); pozwala ona lepiej zrozumieć bogate dziedzictwo hiszpańskiej kolonii.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Port Lotniczy w Palm Beach – wszystko co musisz wiedzieć

Odwiedź Gatorland w Orlando

Następny

Dodaj komentarz