Devil’s Den – odkryj piękno Florydy w jej głębi

Tagi , , , , , ,

O tym, że Floryda skrywa w sobie wiele tajemnic i atrakcji, wiadomo nie od dziś. Jednym z nieco mniej znanych miejsc, które zasługuje na uwagę szczególnie wśród miłośników nurkowania jest The Devil’s Den – Diabelska Jama w miasteczku Williston na Florydzie. 

W zimowe mroźne poranki możesz obserwować parę wodną, która przypomina dym, unoszący się z otworu w ziemi. Pierwsi osadnicy w okolicy nadali nazwę temu miejscu Devil’s Den, czyli właśnie Diabelska Jama. Krystalicznie czysta woda, temperatura wody 22,22 stopni °C przez cały, formacje skalne ze stalaktytami oraz podwodne złoża skamielin sprzed 33 milionów lat gwarantują, że wyjedziesz z Devil’s Den Spring ze wspomnieniami, które pozostaną z Tobą przez całe życie.

Jaskinia znajduje się w małej miejscowości Williston, w hrabstwie Houston, w północno zachodniej części Florydy. I choć jest to z pewnością atrakcja leżąca poza utartym szlakiem wśród turystów, to jeśli lubisz odkrywać jaskinie i nurkować, to jest to miejsce idealne dla Ciebie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak powstało Devil’s Den?

Kiedy pierwsi odkrywcy dotarli w miejsce, z krasowego okna unosiła się para wodna, którą potraktowano jako dym, który wydobywa się z domu Szatana lub Piekła. Szybko jednak zdali sobie sprawę, że jest to zwykła para wodna, która pochodzi ze źródła w głębi ziemi. Stąd też wzięła się nazwa Devil’s Den – Diabelska Jama.

Devil’s Den jest w podziemnym źródłem jaskiniowym. Pochodzi prawdopodobnie z 7 500 r. p.n.e.. Posiada otwór odsłaniający i dostarczający promienie słoneczne do wnętrza. Jama powstała na skutek „rozpuszczenia” się tamtejszych skał.

Pierwotna jama na powierzchni przypominała nieco zapadlisko. Co ciekawe, przed rokiem 1990 zwiedzający to miejsce, musieli się przeciskać przez mały wylot, by dotrzeć do źródła. Natomiast po udostępnieniu jaskini dla zwiedzających na początku lat 90-tych, jama została powiększona, by stworzyć znacznie bardziej dostępne miejsce do zwiedzania.

Tym sposobem, ten cud natury na Florydzie, zamieniono ze zwykłego miejsca do nurkowania na światowej klasy atrakcję turystyczną. To podziemne źródło wewnątrz jaskini było dawniej domem dla wielu wymarłych już zwierząt, które pochodziły z epoki plejstocenu. Obecnie znalezione w jaskini skamieniałości są wystawione w Muzeum Historii Naturalnej w siedzibie Uniwersytetu Florydy.

The Devil’s Den zwiedzanie

W źródle i jaskini Devil’s Den jest coś niesamowitego i wyjątkowo tajemniczego. Może jest to spowodowane nazwą, a może faktem, że jest to podwodna jaskinia, jednak nawet jeśli, miejsce to nie miałaby tak interesującej nazwy, to i tak jest to doświadczenie, wyjątkowe już na wejściu.

Do Diabelskiej Jamy wchodzi się w pierwszej kolejności przez wąskie betonowe schody, prowadzące w głąb skał. Po pokonaniu schodów pojawia się na platforma na dole nad lazurową wodą. Z pewnością jest to miejsce, gdzie samo schodzenie po schodach w dół jest już niesamowite. Natomiast zobaczenie tego niesamowitego źródła, sprawia, że serce zaczyna szybciej bić na sam widok otaczającej scenerii. Zwiedzać to miejsce możesz z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu do nurkowania lub z maską. Co ciekawe, w tym podziemnym źródle woda przez cały rok ma przyjemną, stałą temperaturę 22,22 stopni °C (72 stopnie °F). Nawet w mroźne, zimowe dni jakie czasem zdarzają się w Północnej Florydzie, w wodzie jest całkiem ciepło.


Kiedy zejdziesz z platformy wejściowej w głąb wody, z pewnością zaskoczy Cię podwodny widok systemu jaskiń. Woda w źródle jest przejrzysta, jednak tylko na kilka metrów wgłąb. Nurkując ze sprzętem zobaczysz mieszkające tu ryby, natomiast jeśli będziesz miał niesamowite szczęście, to być może spotkasz jednego z żyjących w jaskini żółwi. Płynąc ku powierzchni bardzo często zdarza się, że spotkasz nurka za nurkiem oraz osoby, które pływają w masce przy powierzchni.

Warto wiedzieć, że Devil’s Den Spring Snorkeling jest dostępny wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny wizyty. Każdy musi się zarejestrować indywidualnie na zwiedzanie.

Głębokość źródła

Źródło osiąga głębokość ponad 16 metrów (54 ft), natomiast jego powierzchnia jest szeroka na ponad 36,5 m ( 120 ft). Cztery korytarze podwodne, odchodzące od głównego źródła rozciągają się od 1,5 metra (5 ft) do ponad 27 metrów (90 ft) pod powierzchnią wody. Co ciekawe, w korytarzach tych w  przeszłości znajdowano szczątki ludzkie i zwierzęce datowane na około 7 500 r. p.n.e. Obecnie nie musisz się martwić, że natkniesz się na jakieś inne szczątki, ponieważ zostały one usunięte i przeniesione do muzeum na Florydzie.

The Devil’s Den Spring – koszt podwodnego zwiedzania jaskini

Diabelską Jamę w Centrum Nurkowym The Devil’s Den Spring, które jest właścicielem tego miejsca, można zwiedzać na dwa sposoby: z profesjonalnym sprzętem do nurkowania głębinowego – scuba diving lub standardowo z maską i rurką – snorkeling.

Snorkeling w The Devil’s Den od poniedziałku do piątku kosztuje 15 $, natomiast w weekendy oraz w święta 22 $. Dodatkowe wypożyczenie sprzętu tzn. maski z rurką do nurkowania kosztuje 12 $.

Scuba Diving kosztuje 38 $ za osobę. Wypożyczenie profesjonalnego sprzętu do scuba diving to koszt 45 $. W Centru istnieje także możliwość uzupełnienia butli do nurkowania powietrzem w cenie 8 $.

Zanim zanurkujesz musisz wiedzieć, że:

 • Wchodzić do Diabelskiej Jamy oraz nurkować mogą tylko ci, którzy umieją bardzo dobrze pływać. Z pewnością nie jest miejsce dla kogoś, kto pływa słabo lub nie umie w ogóle pływać.
 • Pływając w nie wolno korzystać z żadnego sprzętu pływającego, to znaczy: materacy, pontonów itp.
 • Wchodząc na teren The Devil’s Den Spring musisz wypełnić tzw. zwolnienie z odpowiedzialności ubezpieczeniowej i musisz mieć minimum 18 lat, by podpisać to zwolnienie. Jeśli natomiast masz mniej niż 18 lat, wchodzisz na teren wyłącznie w towarzystwie rodzica lub opiekuna dorosłego, który za Ciebie odpowiada.
 • Jeśli wybierzesz się na zwiedzanie i nurkowanie w The Devil’s Den popołudniem w weekend, święta lub po prostu w ruchliwy letni dzień, to możesz nie dostać się do źródła, dlatego też zaplanuj wizytę dużo wcześniej.
 • Maski do nurkowania, rurki oraz płetwy są obligatoryjne. Jeśli nie masz własnego sprzętu to możesz go wypożyczyć w Centrum Nurkowym.
 • Przy nurkowaniu Scuba diving wymagany jest certyfikat Open Water Diver PADI lub wyższy. Musisz także mieć partnera do wspólnego nurkowania.
 • Możesz używać swojego sprzętu do snorkelingu oraz Scuba diving lub możesz go wypożyczyć w Centrum.
 • Co ważne, na miejscu nie ma szafek, w których mógłbyś zostawić swoje rzeczy. Dlatego też, zamknij swoje najcenniejsze rzeczy w aucie i zostaw klucze w biurze.
 • Możesz zatrzymać się w okolicy The Devil’s Den na dłużej, dzięki opcji wynajmu domku, miejsca dla kampera oraz pola namiotowego.
 • Warto wiedzieć, że źródło do eksploracji otwarte jest przez 364 dni w roku, z jedynym wyjątkiem – Bożego Narodzenia.
 • Centrum Nurkowe The Devil’s Den Spring otwarte jest przez cały tydzień w godzinach od 9:00 do 17:00.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Wyjazd na Florydę – jak zrobić to najtaniej?

St. Augustine – miejsce dla miłośników historii

Następny

Dodaj komentarz