Dom Ernesta Hemingway’a – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Ernest Hemingway to jeden z najbardziej cenionych i wpływowych pisarzy tworzących w XX wieku. Znany jest ze swoich powieści i opowiadań. Jednak był również znakomitym dziennikarzem oraz korespondentem wojennym. Charakterystyczny styl Hemingwaya, który był niezwykle oszczędny i prosty — wpłynął na całe koleje pokolenia pisarzy. Ernest Hemingway otrzymał Nagrodę Pulitzera w 1953 roku za opowiadanie Stary człowiek i morze. Poza tym dostał Nagrodę Nobla w 1954 roku w dziedzinie literatury. Hemingway popełnił samobójstwo w swoim domu w Ketchum w Idaho w 1961 roku. Jakie są najbardziej znane książki Hemingway’a? Gdzie znajduje się popularny Dom Ernesta Hemingway’a, w którym obecnie mieści się Muzeum?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ernest Miller Hemingway

Ernest Miller Hemingway to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy i dziennikarzy. Urodził się 21.07.1899 r. w Oak Park w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Hemingway przeszedł drogę od reportera w „The Kansas City Star”, przez ochotnika pogotowia ratunkowego w czasie I wojny światowej, po pisarza nagrodzonego Nagrodą Nobla. Inspirował on wielu autorów i pisarzy, dlatego też w 1954 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Styl pisania Hemingway’a stał się inspiracją dla wielu powieści kryminalnych. Pisząc krótkie opowiadania, Hemingway wiedział, jak wydobyć jak najwięcej z tego, co najmniejsze. Dzięki swojej prozie był mistrzem narracji, ale co ważne nie był zwolennikiem posługiwania się emocjami. Uważał, że jest to zbyt proste i bezużyteczne. Zamiast tego tworzył swoje „słowne rzeźby”, aby oddać „pierwotne uczucie”.

Może Cię zainteresować: Dlaczego warto pojechać na Florydę?

Ernest Hemingway — dzieciństwo i początki pisarstwa

Hemingway urodził się jako drugie dziecko Grace Hall Hemingway i Clarence’a („Eda”) Edmondsa Hemingwaya. Ed był lekarzem medycyny, a Grace — niedoszłą śpiewaczką operową, która została nauczycielką muzyki. Na początku 1920 roku, w pełni sił i z chęcią podjęcia pracy, Hemingway znalazł pracę w Toronto. Pomagał wówczas pewnej kobiecie w opiece nad jej niepełnosprawnym synem. Tam właśnie poznał redaktora naczelnego tygodnika „Toronto Star Weekly”, który go zatrudnił jako felietonistę.

Jesienią 1920 r. przeprowadził się do Chicago i został dziennikarzem w „The Cooperative Commonwealth”, jednocześnie pracując dla „Star”. Hemingway marzył jednak o pisaniu fikcji. Zaczął przesyłać swoje opowiadania do różnych czasopism, jednak były one wciąż odrzucane. Wkrótce dzięki wspólnym przyjaciołom Hemingway poznał powieściopisarza Sherwooda Andersona. Anderson był pod wrażeniem opowiadań Hemingwaya i zachęcał go do rozwoju swojej kariery pisarskiej.

Życie prywatne

Ernest Hemingway poznał także kobietę, która została jego pierwszą żoną — Hadley Richardson. Pochodziła ona z St. Louis. Para pobrała się we wrześniu 1921 r. Sherwood Anderson, który wrócił z podróży po Europie, namawiał nowożeńców do przeprowadzki do Paryża. Uważał, że to właśnie tam Hemingway może rozwinąć swój talent pisarski. Małżonkowie Hemingway wypłynęli z Nowego Jorku w grudniu 1921 r.

Po kilku latach małżeństwo Hemingwaya przestało istnieć. W 1925 r. nawiązał on romans z amerykańską dziennikarką Pauline Pfeiffer, która pracowała dla paryskiego Vogue’a. Pisarz rozwiódł się w 1927 roku. Pfeiffer i Hemingway pobrali się jeszcze w maju również tego roku. W 1928 r. Hemingway i jego druga żona wrócili do Stanów Zjednoczonych. Zmęczona zdradami męża, Pauline zabrała swoich synów i w 1939 r. opuściła Key West. Zaledwie kilka miesięcy po jej rozwodzie z Hemingwayem, pod koniec 1940 r. pisarz ożenił się z Marthą Gellhorn.

Śmierć Hemingwaya

W styczniu 1959 r. Hemingwayowie przenieśli się z Kuby do Ketchum. Hemingway, który miał już prawie 60 lat, od kilku lat cierpiał na nadciśnienie, a także na depresję.
W listopadzie 1960 r. pisarz został przyjęty do Kliniki Mayo w celu leczenia objawów fizycznych i psychicznych. W związku z depresją poddano go terapii elektrowstrząsowej. Jednak po dwumiesięcznym pobycie odesłano do domu. Po terapii Hemingway popadł w jeszcze większą depresję. Zdał sobie sprawę, że po terapii nie jest w stanie już pisać. Zaledwie kilka dni po wypisaniu ze szpitala, rankiem 2 lipca 1961 r. Hemingway strzelił sobie w głowę w swoim domu w Ketchum. Zmarł natychmiast. Później lekarze uważali, że cierpiał on na chorobę genetyczną, w której człowiek jest skłonny do samobójstwa z powodu wrodzonej depresji. Mówi się, że w ostatnich latach życia Ernesta jego zachowanie przypominało zachowanie jego ojca, zanim popełnił samobójstwo.

Przeczytaj: Wakacje na Florydzie – przewodnik

Zwiedzanie domu Ernesta Hemingway’a – ciekawostki o pisarzu

 • Większość dzieł Ernesta Hemingwaya przetłumaczył na język polski przyjaciel autora: Bronisław Zieliński.
 • Hemingway poprzez swoją powieść Słońce też wschodzi spopularyzował określenie „stracone pokolenie”, do którego należał.
 • Odkryta w 1978 r. planetoida przez radzieckiego astronoma Nikołaja Czernycha została nazwana (3656) Hemingway.
 • Od 1977 r. odbywa się coroczny konkurs literacki International Imitation Hemingway Competition. Co ciekawe, laureaci jako nagrodę otrzymują wycieczkę do Wenecji do słynnego baru Harry’s (Calle Vallaresso 1323, Wenecja).
 • W Key West odbywa się co roku konkurs na najlepszego sobowtóra Ernesta Hemingwaya.

Filmy o Erneście Hemingway’u

Papa. Hemingway na Kubie

Film Papa Hemingway in Cuba – „Papa. Hemingway na Kubie” opowiada historię młodego dziennikarza pracującego w latach 50. dla jednej z gazet w Miami. Zafascynowany Hemingway’em, postanawia napisać do niego list.

Scenariusz Papa Hemingway in Cuba napisał dziennikarz Denne Bart Petitclerc w oparciu o swoje wspomnienia. To właśnie spotkanie na Kubie dało początek pięknej i długiej przyjaźni z Hemingwayem, która trwała aż do śmierci noblisty w 1961 roku. Podczas jednej z wypraw na ryby Hemingway zwierzył się Petitclercowi, że pracuje nad książką, na podstawie której mógłby powstać film. Chodziło o wydaną 9 lat po śmierci autora powieść „Wyspy na Golfsztromie” – Islands in the Stream. To właśnie Denne Petitclerc, który miał już doświadczenie filmowe, odpowiadał za adaptację tę książki na ekranie.

„Papa. Hemingway na Kubie” to ostatni projekt, nad którym pracował dziennikarz. Niestety Denne Bart Petitclerc nie doczekał jego realizacji. Zmarł w 2006 r. na raka płuc. Film wówczas był jeszcze we wczesnej fazie. Zdjęcia do niego powstały w 2014 r. na Kubie. Co ciekawe, w epizodycznej, małej roli pojawia się także prawnuczka Ernesta Hemingway’a – Mariel Hemingway.

Hemingway & Gellhorn

Film Hemingway & Gellhorn to historia jednego z najgłośniejszych romansów poprzedniego stulecia. Hemingway & Gellhorn opowiada o pełnej pasji miłości, jak też burzliwym małżeństwe Ernesta Hemingwaya (Clive Owen) i korespondentki wojennej Marthy Gellhorn (Nicole Kidman). Film przedstawia losy pary kochanków podczas wojny domowej w Hiszpanii i późniejszych wydarzeń. Będąc świadkami tych wydarzeń, relacjonowali światu konflikty swoich czasów. Jednak najgorsza wojna, toczyła się pomiędzy nimi.

Książki Ernesta Hemingway’a

Jego pierwsze książki to m.in.:

 • „Trzy opowiadania i dziesięć wierszy”;
 • „W naszych czasach”;
 • „Potoki wiosny”;
 • „Śmierć po południu”;
 • „Zielone wzgórza Afryki”;
 • „Mieć i nie mieć”.

Jednak pierwszą poważną powieścią i powodem, dla którego zyskał sławę, było „Słońce też wschodzi” (1926).

Hemingway, chociaż odniósł sukces jako pisarz, nigdy nie wypierał się swojej przeszłości. Przy różnych okazjach dzielił się swoimi doświadczeniami życiowymi. Wspominał, jak matka przebierała go za małą dziewczynkę, a także jak ojciec popełnił samobójstwo w 1928 r. Swoje doświadczenia życiowe wykorzystał jako inspirację do wielu swoich książek. Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej, Hemingway zgłosił się na ochotnika do pracy w jednostce pogotowia ratunkowego we włoskiej armii.

Pierwszym jego obowiązkiem była wizyta w miejscu wybuchu bomby, gdzie jego oddział musiał wydobywać szczątki ciał robotnic. To tragiczne przeżycie opisał on w książce „Śmierć po południu”. Kolejna książka „Pożegnanie z bronią” została zainspirowana romansem, który przeżył z pielęgniarką podczas pobytu w szpitalu. Po powrocie z wojny do domu Hemingway został reporterem amerykańskich , a także kanadyjskich czasopism. Następnie został wysłany do Europy, aby relacjonować rewolucję w Grecji.

„Komu bije dzwon” – „For Whom the Bell Tolls”

Obok opowiadania Stary człowiek i morze jest uważana za najważniejsze dzieło Hamingway’a. Opowiada ono o oddziale partyzanckim walczącym po stronie republikanów w trakcie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939. Jest swego rodzaju studium psychologicznym osoby będącej świadkiem okrucieństw, jakie niesie wojna.

„Stary człowiek i morze” – „The Old Man and the Sea

Utwór ten powstał podczas pobytu Hemingway’a na Kubie w 1951 roku. Książka opowiada o kubańskim rybaku — Santiago, który walczył z wielką rybą, marlinem. Co ważne, opowiadanie to odniosło natychmiastowy sukces, a także zostało uznane za jedno z najlepszych dzieł tego autora!

Dom Ernesta Hemingway’a

Dom — Muzeum Ernesta Hemingway’a to ładna willa w stylu kolonialnym. Jest przecudownie otoczony jes pięknym ogrodem, w którym rośnie przede wszystkim egotyczna roślinność i palmy. Co ciekawe na terenie tej posesji mieszka kilkadziesiąt kotów. Jest to także jedna z największych atrakcji Key West na Florydzie. Key West, Dom-Muzeum Hemingway’a oraz legendarne koty przyciągają rzesze czytelników i turystów z całego świata.

Dom Ernesta Hemingway’a zwiedza się w grupach około 12 osób z przewodnikiem. Wycieczka trwa około 30-40 minut. Podczas zwiedzania ogląda się dom i poszczególne pokoje. Po wycieczce można pospacerować po pięknym ogrodzie, obfotografować z kotami, jak też zrobić zakupy w sklepiku z pamiątkami.

W domu na Key West Ernest Hemingway napisał aż 8 powieści. Według opowieści przewodnika pisarz rozpoczynał pisanie o 6 rano i tworzył do godziny 12 lub 14 ( w zależności od dnia).

Przeczytaj: Najlepsze hotele w Key West

Zwiedzanie Domu — Muzeum Ernesta Hemingway’a

Dom i Muzeum Ernesta Hemingway’a znajduje się pod adresem 907 Whitehead Street, Key West, FL 33040.

 • Cena wycieczki obejmuje 20-30 minutowe zwiedzanie domu z przewodnikiem;
 • Muzeum otwarte jest codziennie przez cały rok w godzinach od 9.00 do 17.00;
 • Bilety dostępne są tylko przy bramie głównej, nie jest wymaga rezerwacja. Należy mieć ze sobą gotówkę;
 • Wstęp do osób dorosłych kosztuje $17;
 • Dzieci w wieku 6-12 lat płacą za wejście $7;
 • Dzieci w wieku 5 lat i młodsze — wchodzą za darmo

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Ubezpieczenie turystyczne do USA – ile kosztuje i jakie wybrać?

Restauracje z gwiazdkami Michelin na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz