Everglades Alligator Farm na Florydzie – wycieczka specjalną łodzią

Tagi , , , , , , ,

Bagna w Everglades oraz przejazd Airboat to z pewnością jedna z większych atrakcji na Florydzie. Na teren bagien można dojechać samochodem z Miami lub można skorzystać z wycieczki. Niektórym Bagna Everglades mogą się wydawać się nudne, jednak nic bardziej mylnego! Każdy, kto chociaż raz odwiedził ten ogromny podmokły teren ma niespotykaną szansę odkrycia fascynującego i egzotycznego świata zwierząt i roślin.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Everglades

Bagna na Florydzie  są przede wszystkim ostatnią niezniszczoną oraz niezmodyfikowaną przez człowieka krainą. Jest to naturalna ostoja dzikiego ptactwa oraz zwierzyny, miejsce występowania mangrowych zagajników, rzadkich cyprysowych lasów i terenów lęgowych wielu, zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Najpiękniejszą oraz najbardziej adekwatną nazwę temu miejscu nadali Indianie Miccosukee. Ten podmokły teren leżący na południu Florydy nazwali Everglades, czyli w tłumaczeniu na język polski – rzeka traw. To co nam turystom wydaje się być niekończącym się bagnem, jest tak naprawdę powolnie płynącą rzeką o szerokości 80 km. Jej wody potrzebują około 1 miesiąca na przemierzenie od jeziora Okeechobee leżącego w środkowej części półwyspu do Zatoki Florydzkiej.

Park Narodowy Everglades powstał w 1934 roku i jest jedynym w Ameryce Północnej subtropikalnym parkiem, dzięki czemu możemy tam liczyć na bardzo dużą różnorodność fauny oraz flory. W gęstych zaroślach Everglades kryją się egzotyczne zwierzęta i ptaki, które możemy podglądać i fotografować.

Dlaczego Park Everglades jest tak wyjątkowy?

Park Everglades znajduje się około 50 km od centrum Miami. Natomiast bagna są tutaj dosłownie wszędzie. W parku tym znajduje się kilka wartych uwagi miejsc, gdzie znajdują się niewielkie centra turystyczne, organizujące ciekawe przejażdżki busikami lub Airboatami pośród dzikich zwierząt i egzotycznej przyrody. Everglades położony jest na wysokości od 0 do 8 metrów nad poziomem morza oraz obejmuje bagna, wyspy i słodko- i słonowodne rozlewiska. Na terenie parku możemy zaobserwować między innymi liczne szuwary, namorzyny, paprocie oraz palmy! W Park Narodowy Everglades żyje około 350 gatunków ptaków, 40 gatunków ssaków, 300 gatunków ryb morskich i słodkowodnych oraz 50 gatunków gadów. W Everglades mieszka także 36 gatunków chronionych bądź zagrożonych zwierząt, tj. manat karaibski, pantera florydzka oraz krokodyl amerykański.

Najlepszą porą na odwiedzenie parku jest pora sucha, która trwa od grudnia do marca. W tym czasie temperatura w ciągu dnia wynosi do 25°C, natomiast  wilgotność powietrza jest dość niska. Podczas pory suchej obniża się również poziom wody, dzięki czemu zwierzęta gromadzą się w środkowej części Everglades, gdzie występuje najwięcej wody. W porze mokrej, która trwa praktycznie od maja do listopada, występują obfite deszcze, temperatura wynosi powyżej 33 °C i wilgotność powietrza osiąga ponad 90%.

Everglades Alligator Farm – spacer wśród krokodyli

Co ciekawe, na bagnach na Florydzie mieszka ponad 26 gatunków węży, 4 jadowite gatunki w tym cieszący się złą sławą grzechotnik diamentowy. Jednak pośród nietkniętej ludzką ręką przyrody, króluje groźny symbol Florydy – Aligator. Jest on postrzegany jako niezwykle niebezpieczny i dziki, a także wyjątkowo szybki gad. Turyści spędzający wakacje na Florydzie mogą dość często usłyszeć komunikaty mówiące co należy zrobić przy kontakcie z aligatorami.

Miejscem wartym uwagi w Everglades, gdzie możemy spotkać aligatora jest krótki szlak – Anhinga Trail. Na szlaku tym zamontowano specjalne podesty, które umożliwiają dojście nieco głębiej w bagna. Jest to najlepsze z miejsc by oko w oko stanąć z tymi niebezpiecznymi gadami. Aligatory nie są agresywne z natury a nawet starają się unikać człowieka oraz hałaśliwych miejsc, jednak rozdrażnione, głodne lub sprowokowane mogą stać się niezwykle niebezpieczne.

Jak zwiedzać Everglades?

Park Narodowy Everglades można zwiedzać na kilka sposobów: rowerem, na pieszo lub Airboatem. Niezależnie jednak od środka lokomocji, możemy to robić w grupie lub samodzielnie. Zdecydowanie największą atrakcją parku są krokodyle amerykańskie oraz aligatory. Warto wiedzieć, że jest to na świecie jedyne miejsce, gdzie gatunki te mieszkają w naturalnych warunkach na wspólnym terenie. W Everglades wyznaczono wiele szlaków i platform widokowych, z których można podziwiać gady oraz inne zwierzęta.

Everglades Alligator Farm- wycieczka Airboat

Airboat Tour, czyli wycieczki łodziami płaskodennymi, które napędzane są gigantycznymi śmigłami zamontowanymi z tyłu są jedną z największych atrakcji na Florydzie. Taką wycieczkę łodzią można kupić online przez internet. Program przewiduje około 25- minutowy przejazd łodzią płaskodenną z przewodnikiem. Bilet obejmuje przejażdżkę łodzią, karmienie i pokaz aligatorów oraz wstęp na farmę. Przewodnik, który kieruje Airboatem ciekawie i z pasją opowiada o dzikiej przyrodzie, o mokradłach, zwierzętach i roślinach, które tutaj występują. Co ważne, podczas takiej wycieczki nie wolno wystawiać rąk za burtę, nie wolno dotykać wody i żadnych wystających z bagien korzeni, ponieważ mogą się one okazać głowami aligatorów i krokodyli.

Krokodyle w Everglades Alligator Farm możemy odwiedzać codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:30. Wstęp dla dorosłych kosztuje 29$, dla dzieci w wieku 4-11 lat kosztuje 22$, natomiast dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Warto wiedzieć, że w trakcie wycieczki zostaniemy zmoczeni, nie możemy liczyć także na suche miejsca do siedzenia. Po wyjściu w łodzi mamy kolejną atrakcję, czyli pokaz aligatorów. Pracownicy Everglades Alligator Farm opowiadają wówczas o aligatorach i oprowadzają turystów po farmie. Na koniec zwiedzania można sobie zrobić i kupić pamiątki.

Jak dotrzeć na Farmę Aligatorów Everglades?

Farma Aligatorów – Everglades Alligator Farm znajduje się około 50 kilometrów od centrum Miami. Z Miami należy kierować się w kierunku południowym U.S. Highway 1 do Homestead, a następnie należy kierować się drogą 9336 do: 40351 SW 192nd Ave, Homestead.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Rajski Park Narodowy Dry Tortugas – możliwości zwiedzania i największe atrakcje

Morikami Museum and Japanese Gardens na Florydzie – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz