Flamingo Gardens – egzotyczny ogród botaniczny na Florydzie

Tagi , , , , , ,

Floryda jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w USA. Turystyka w tej części zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych kwitnie, a jednym z ciekawszych miejsc jest tutejszy Flamingo Garden. Założony w 1927 roku ogród botaniczny jest sanktuarium dzikiej przyrody i jest jednym z najstarszych w kraju. Ogród posiada mnóstwo rzadkich gatunków fauny i flory z całego świata. Gdzie znajduje się tajemniczy, egzotyczny ogród i jakie atrakcje oferuje odwiedzającym?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Flamingo Gardens – egzotyczny ogród w sercu Florydy

Kompleks Flamingo Gardens znajduje się przy Flamingo Road 3750 w miasteczku Davie, w samym środku słonecznej Florydy, na północ od Miami. Cały obszar ogrodów zajmuje łącznie powierzchnię ok. 24 hektarów, na których mieści się duży ogród botaniczny połączony z rezerwatem dzikiej przyrody Everglades.

Ogród powstał na początku XX wieku w 1927 roku. Założyło go małżeństwo Floyda L. i Jane Wray, których zaintrygował subtropikalny region, jakim jest Floryda. Początkowo obszar funkcjonował jako Flamingo Groves, na którym znajdował się sad cytrusowy. Z biegiem czasu zaczęło się w nim pojawiać coraz więcej innych gatunków roślin.

Po śmierci męża w 1969 roku Jane Wray założyła fundację Floyd L. Wray Memorial Foundation, która miała za zadanie dbać o dalsze funkcjonowanie ogrodu oraz kontynuację ich wieloletniej pracy. Ogrody zostały od tamtej pory mocno rozbudowane, a ich nazwę zmieniono na Flamingo Gardens. Niedługo później otwarto również sanktuarium Everglades Wildlife Sanctuary – miejsce przeznaczone dla dzikich, rannych zwierząt.

Najważniejszą misją Flamingo Gardens jest przedstawianie jego licznych zbiorów odwiedzającym oraz edukacja na temat naturalnego i kulturowego dziedzictwa południowej Florydy. Dodatkowo, ogród jest miejscem dającym schronienie rzadkim i zagrożonym gatunkom, zarówno roślin, jak i zwierząt.

Jakie atrakcje można znaleźć na terenie Flamingo Gardens?

Na terenie ogrodów znajduje się ponad 3000 gatunków egzotycznych, tropikalnych, subtropikalnych, a  także rodzimych roślin i drzew. Jest wśród nich także wiele unikalnych kolekcji, między innymi rzadkich odmian palm sagowych. Flamingo Gardens to również miejsce będące domem dla wielu gatunków zwierząt zamieszkujących Florydę. Spotkamy tu aligatory, żółwie, rysie, niedźwiedzie, orły, wydry, pantery, pawie i oczywiście wspaniałe flamingi.

Centralnym punktem we Flamingo Gardens jest naturalny, zielony dach, który tworzą konary starych dębowych drzew porośniętych różnymi gatunkami storczyków i epifitów. Całość tworzy nieco tajemniczą, wręcz bajkową atmosferę i przy okazji przyjemnie zacienia obszar ogrodu. Najstarsze rosnące tu drzewa są w wieku od 150 do nawet 200 lat. Niektóre z nich mają naprawdę rekordowe rozmiary. Największym z drzew jest olbrzymi figowiec z wymiarami ponad 15 metrów w obwodzie pnia, prawie 32 metrów wysokości i rozpiętością korony na niemal 30 metrów, który trafił na listę amerykańskiego The National Register of Champion Trees. 

Strefy ogrodu

Ogromny obszar Flamingo Gardens dzieli się na kilka osobnych stref, połączonych ze sobą krętymi alejkami ze ścieżkami spacerowymi. Jedną z części ogrodu jest Fragrance Garden pełen pachnących kwiatów i roślin z całego świata. Dalej znajduje się obszar zamieszkiwany przez ptaki. W Bird of Prey Center na skraju ogrodu została zbudowana ogromna woliera z wieloma gatunkami ptaków, które można podziwiać z bardzo bliskiej odległości. Jest też osobna część, w której umieszczono jedną z największych kolekcji ptaków drapieżnych w Stanach Zjednoczonych.

Flamingo Gardens posiada także osobną część dla motyli i kolibrów (Butterfly Garden i Humingbird Garden), ogród Croton i ogród Bromeliad, Florida Wildflower Garden, Ginger&Heliconia Gardens oraz zielone arboretum, w którym rosną setki rodzimych i egzotycznych drzew, a wśród nich tysiące gatunków storczyków. Jest też Reflection Garden oraz część z drzewami kwitnącymi.

Najnowszą częścią Flamingo Gardens jest Tropical Fern Garden. Jest to obszar porośnięty rzadkimi gatunkami tropikalnych roślin z wieloma odmianami paproci i likofitów z całego świata. Są wśród nich nawet te najbardziej zagrożone i najrzadsze odmiany.

Co znajduje się na terenie Falmingos Gardens?

Jedną z ciekawszych trakcji ogrodu jest zabytkowy Wray Home stojący pośród ogromnych drzew na uboczu. Dom zbudowali w 1933 roku Floyd L. i Jane Wray – założyciele ogrodu botanicznego i był ich letnią rezydencją. Jest to najstarsza rezydencja w całym hrabstwie Broward, która jest zarejestrowanym obiektem historycznym i jednocześnie muzeum.

Na terenie parku znajduje się również kawiarnia Flamingo Café, plac zabaw oraz niewielki sklep z pamiątkami. Na samym końcu Flamingo Garden, w cichej i spokojnej części ogrodu mieści się piękna altana ślubna. Można tam zorganizować ślub marzeń w magicznej, ogrodowej scenerii. Nieopodal stoi niewielki domek z miejscem na grilla, który można wynająć.

Kiedy można odwiedzić Flamingos Garden i ile kosztują bilety?

Po ogrodach można spacerować, ale można też wybrać się na przejażdżkę specjalną kolejką w towarzystwie przewodnika. Opowiada on o historii Flamingo Gardens, wszystkich jego mieszkańcach i oprowadza po najciekawszych zakątkach ogrodu.

Ogród jest czynny przez cały tydzień w godzinach od 9:30 do 17:00. Bilet dla osoby powyżej 12 roku życia kosztuje 21 dolarów, dla dziecka w wieku od 3 do 11 lat 15 dolarów, a najmłodsi do lat 2 wchodzą za darmo. Wszystkie bilety są dostępne w kasie biletowej na miejscu lub online. Kupując je przez internet, można zaoszczędzić 1 lub 2 dolary na każdym z biletów.

Każdego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia Flamingo Garden we współpracy ze Szpitalem Dziecięcym Joe DiMaggio organizuje święto Garden of Lights. Można wtedy spacerować po godzinach alejami ogrodu przyozdobionymi tysiącami świateł i dekoracji.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Floryda historycznie – jak powstała?

Ogród Botaniczny Fairchild

Następny

Dodaj komentarz