Floryda historycznie – jak powstała?

Tagi , , , , , , ,

Floryda jest stanem na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Stan należy do jednego z najbardziej zaludnionych oraz jednego z najgorętszych. Wielu turystów ceni sobie klimat tego pięknego stanu i chętnie podróżuje, aby pozwiedzać zabytki, a przede wszystkim zrelaksować się i odpocząć. Stolica Florydy to Tallahassee i jest ósmym, co do wielkości ludności miastem w tym stanie. Polacy bardzo chętnie wybierają się na wczasy na Florydzie i zwiedzają najpopularniejsze tamtejsze miasta, a także plaże, ciągnące się kilometrami. Floryda przywodzi na myśl zachód słońca, ciepłe, piaszczyste piaski plaż oraz krystaliczną wodę. Nic więc dziwnego, że jest jednym z najbardziej odwiedzanych stanów w Ameryce.

Sami Amerykanie nazywają Florydę Sunny State, co znaczy Słoneczny Stan. Na Florydzie dużo jest plaż, lecz to nie tylko one stanowią główny ośrodek turystyczny. Floryda ma wiele do zaoferowania także pod względem kulturowym i architektonicznym. Warto zdecydować się na podróż na Florydę i zaczerpnąć jej historii. Poniższy artykuł wyodrębnił jej najważniejsze kwestie i ukazał bogactwo kulturowe, naturalne oraz historyczne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Florydy

Powstanie Florydy, jak i jej historia są bardzo ciekawe. Floryda jako 27 stan dołączyła w 1845 roku. Nazywana jest Słonecznym Stanem ze względu na swój gorący klimat.

Hiszpański odkrywca Juan Ponce de Leon, który poprowadził pierwszą europejską ekspedycję na Florydę w 1513 roku, nazwał stan w hołdzie hiszpańskiej Wielkanocy znanej jako „Pascua Florida” lub Święto Kwiatów.

Lata 1562–1564, są znane jako okres osadnictwa francuskiego, natomiast w 1565 roku, zostało założone najstarsze miasto w Stanach Zjednoczonych – St. Augustine.

W 1819 roku Stany Zjednoczone kupiły Florydę od Hiszpanii.

W pierwszej połowie XIX wieku wojska amerykańskie prowadziły wojnę z rdzenną ludnością regionu. Podczas wojny secesyjnej Floryda była trzecim stanem, który odłączył się od Unii.

Od końca XIX wieku mieszkańcy stanów północnych przybywali na Florydę, aby uciec przed ostrymi zimami.

W XX wieku turystyka stała się główną gałęzią przemysłu na Florydzie i pozostaje nią do dziś, przyciągając miliony turystów rocznie. Floryda jest również znana z pomarańczy i grejpfruta, a uprawia się tam około 70 procent amerykańskich cytrusów.

Położenie Florydy

Floryda znajduje się, jak już wspomniano, na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Floryda. Półwysep jest otoczony przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie, a Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Ten stan graniczy z innymi stanami, m.in. Alabamą oraz Georgią.

Stan jest nizinny, płaski, bądź lekko pofałdowany. Aż połowę Florydy zajmują lasy. Warto wspomnieć, że Floryda posiada na południu liczne jeziora oraz bagna. Tam również znajduje się archipelag maleńkich wysepek  (Florida Keys), a także mała wyspa o nazwie Key West.

Na Florydzie znajdują się popularne turystyczne miasta. Wśród nich można wymienić:

Miami – najpopularniejsza i największa metropolia na Florydzie. Miasto zamieszkuje ponad 5 milionów osób, co znacząco widać w częstych korkach w mieście. W pobliżu znajduje się jedna z najpopularniejszych plaż na świecie – Miami Beach.

Tampa – trzecie co do wielkości miasto na Florydzie, znajduje się w hrabstwie Hillsborough na zachodnim wybrzeżu stanu.

Orlando – znajduje się w południowej części Stanów Zjednoczonych, na Florydzie. Do najważniejszych obiektów turystycznych tego miasta należą: Walt Disney World, SeaWorld Orlando, Universal Orlando i Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego.

Jacksonville – słynne miasto portowe na Florydzie. Jacksonville jest ważnym portem głębokowodnym i funkcjonuje jako główne centrum transportowe i handlowe stanu.

Oprócz powyższych miast, na wzmiankę zasługują: North Port-Sarasota-Bradenton, Cape Coral-Fort Myers, Saint Petersburg, Hialeah, Port St. Lucie, Tallahassee, Fort Lauderdale, Cape Coral.

Floryda – bogactwo jezior, bagien, lasów i pięknych plaż

Plaże na Florydzie bezsprzecznie należą do najsłynniejszych i najpiękniejszych na świecie. Do najpopularniejszych z nich należą: Miami Beach, Cocoa Beach, Clearwater Beach, Siesta Key Beach, Panama City Beach, Daytona Beach oraz Palm Beach.  

Jeziora na Florydzie również są spektakularne. W stanie jest także mnóstwo jezior i zbiorników, z których wiele spływa do rzek i otaczającej wody. Najsłynniejsze z nich to: jezioro Kissimmee, jezioro Tohopekaliga, jezioro Harris, jezioro Eola, jezioro Okeechobee oraz wiele innych.

Floryda jako teren głównie nizinny, porośnięta jest lasami, które zdominowały sosny. Dodając do tego podmokłe tereny i bagna, tworzy to niesamowity widok. W pobliżu Everglades nazwanego przez tubylców rzeką traw, rozciągają cię kilometrowe tereny bagienne, które w połączeniu z fauną i florą dają poczucie tajemniczości i chęć odkrycia wszystkich sekretów.

Kultura i religia Florydy

Floryda jest bardzo różnorodna pod względem kulturowym, religijnym i etnicznym. Języki na Florydzie, którymi można się posługiwać, to głównie angielski, hiszpański, portugalski, francuski oraz francuski kreolski. Ponad połowa mieszkańców Florydy to rasa biała. Mniejszą jej część stanowi rdzenna ludność Ameryki, Latynosi, Afroamerykanie, Azjaci oraz Hawajczycy. Oczywiście, oprócz wyżej wymienionych mieszkańców, Florydę zamieszkują mniejszości narodowe, m.in. Irlandczycy, Kubańczycy, Meksykanie, Włosi, Niemcy, Kolumbijczycy, Francuzi, Haitańczycy, Polacy, Szkoci oraz Jamajczycy.

Religia Florydy jest bardzo zróżnicowana i stanowi prawdziwą mieszankę. Oprócz popularnego w Stanach Zjednoczonych protestantyzmu można wymienić katolików, żydów, ewangelików, muzułmanów, mormonów, prawosławnych, świadków Jehowy, buddystów, hindusów, scjentologów, uniwersalistów, ateistów, a także nowszych religii. Najwięcej mieszkańców to ludność chrześcijańska. Warto nadmienić, że Floryda jest domem dla czwartej co do wielkości społeczności żydowskiej w Stanach Zjednoczonych.

Parki Narodowe Florydy – Biscayne, Dry Tortugas, Everglades

Parki Narodowe Florydy są przepiękne. Można w nich spotkać bogactwo fauny i flory. Do najpopularniejszych zwierząt osiadłych na tym terenie, zaliczamy delfiny, manaty, aligatory, żółwie norowe, grzechotniki, jaguary, pancerniki, rysie rude, karakany, bieliki amerykańskie, ślimakojady czerwonookie oraz wiele innych. Na Florydzie znajdują się 3 parki narodowe, a należą do nich Biscayne, Dry Tortugas, Everglades.

  1. Park Narodowy Dry Tortugas jest archipelagiem, składającym się z 7 maleńkich koralowych wysepek otoczonych krystalicznie czystymi wodami Zatoki Meksykańskiej. Ten park ma powierzchnię 100 mil kwadratowych i otoczony jest otwartymi wodami z siedmioma małymi wyspami. Można się na niego dostać tylko łodzią lub hydroplanem. Park jest znany na całym świecie jako dom wspaniałego Fortu Jefferson, malowniczych błękitnych wód, wspaniałych raf koralowych i życia morskiego oraz szerokiego asortymentu ptaków, które często odwiedzają ten obszar.
  2. Na zachód od Miami leży Park Narodowy Everglades, zewnętrzna oaza, w której piękno i kruchość przyrody można podziwiać przez cały rok. To odległe, ale łatwo dostępne schronienie – znane jako Rzeka trawy – znajduje się na progu Miami, rozciągając się na 7800 mil kwadratowych w surowym krajobrazie regionu. Podróż z centrum Miami zajmuje około godziny, aby dotrzeć do trzeciego co do wielkości parku narodowego w 48 dolnych stanach, unikalnego ekosystemu lasów namorzynowych, prerii słodkowodnych oraz setek gatunków ptaków, zwierząt i roślin.
  3. Park Narodowy Biscayne jest pełen niespodzianek, gdyż w 95% znajduje się pod wodą. Rozciągające się na ponad 270 mil kwadratowych na południowy wschód od Miami do Florida Keys, największy rezerwat morski w National Park Service jest domem dla dziesiątek zagrożonych gatunków, w tym manatów, krokodyli i żółwi morskich. Składa się z kilku wysp i graniczy z kwitnącymi lasami namorzynowymi. Obejmuje również Rafę Florydy, jedyną żywą rafę koralową w Stanach Zjednoczonych i jedną z największych na świecie.

Floryda i gospodarka

Gospodarka na Florydzie jest imponująca. Turystyka i rolnictwo dostarczają największych przychodów Florydzie i są głównym źródłem jej utrzymania. Na Florydzie nie płaci się podatku dochodowego. W obszarze rolnictwa głównym towarem eksportowym jest mięso, w tym drób. W przypadku rolnictwa Floryda jest największym producentem grejpfrutów i pomarańczy i produkuje aż 70% cytrusów w Stanach Zjednoczonych. Warto wspomnieć, że stan Floryda jest drugim co do wielkości dostawcą energii, zaraz po Teksasie. Niestety Floryda posiada małe zasoby gazu ziemnego, dlatego jest on doprowadzany przez rurociąg. Do przemysłu i bogactw naturalnych, można zaliczyć:

  • elektroniczny i kosmiczny
  • elektrotechniczny
  • środków transportu
  • spożywczy
  • wydobywczy 
  • turystyczny
  • połowny: ryby, ostrygi, krewetki, żółwie.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Bayside Marketplace – nietuzinkowe centrum handlowe w Miami pod gołym niebem!

Flamingo Gardens – egzotyczny ogród botaniczny na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz