Jacksonville — co warto zobaczyć?

Tagi , , , , , ,

Jacksonville znajduje się w północno-wschodniej Florydzie, w miejscu, gdzie rzeka Świętego Jana spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Miejscowość słynie z wyjątkowych plaż i portu. Jednak nie tylko te atrakcje wyróżniają miasto na tle innych na Florydzie. Jacksonville posiada także bogatą ofertę kulturalną dla turystów, począwszy od muzeów, teatrów po murale znanych artystów. Co warto zobaczyć w Jacksonville?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Port Jacksonville i nie tylko

Jax – bo tak mieszkańcy nazywają swoje miasto, jest „miastem rzeki”. Życie toczy się wokół rzeki St. Johns — Świętego Jana, biegnącej przez miasto, a także oceanu znajdującego się na wschód od miasta. Mieszkańcy Jacsksonville dzięki położeniu miasta tuż obok wielkiej rzeki i pobliskiego oceanu ze spektakularnymi plażami, mają wystarczająco dużo możliwości rekreacji na świeżym powietrzu. Plaże wzdłuż wybrzeża Atlantyku tj. Neptune Beach oraz Jacksonville Beach zachęcają do surfowania i pływania na pobliskich wodach z wyspami.

Jacksonville oprócz atrakcji na wodzie oferuje także wiele innych ciekawych niespodzianek. Zapewne niewiele osób wie, że Jax było pierwszą stolicą filmową. Na początku roku 1900 Jacksonville było filmową stolicą świata i miejscem produkcji wielu filmów, zanim ktokolwiek usłyszał o Hollywood.

Wodna taksówka po rzece Świętego Jana

Spędzając wakacje w Jacksonville, warto wybrać się na przejażdżkę po rzece Świętego Jana. Swoje usługi oferuje tutaj kilka firm, jedną z nich jest St. Johns River Taxi and Tours, która oferuje przewiezienie do 3 przystanków wzdłuż Southbank i 3 przystanków wzdłuż Northbank. Ładne, nowoczesne, kryte łodzie mogą pomieścić nawet do 100 osób. Podczas transferu taksówką wodną jest możliwość podziwiania spektakularnych widoków na miasto. St. Johns River Taxi and Tours oferuje także wycieczki do miejsc takich jak na przykład do: luksusowej dzielnicy Riverside z restauracjami, Muzeum Nauki i Historii – MOSH oraz na popularny rejs o zachodzie słońca.

Jacksonville — kultura, sztuka i architektura

Cummer Museum of Art and Gardens

Ninah May Holden Cummer była miejscowym filantropem, która chciała, aby w Jacksonville powstało „centrum piękna i kultury”. Niestety, nie doczekała otwarcia Muzeum Sztuki i Ogrodów Cummer w roku 1961. Jednak jej dar, który przekazała miastu Jacksonville i jego mieszkańcom będzie trwał wiecznie.

W muzeum znajduje się obecnie ponad 5 000 światowej klasy dzieł sztuki, w tym dzieł artystów, takich jak na przykład: Winslowa Homera, Normana Rockwella oraz Thomasa Morana. Jeśli chodzi o część muzeum dotyczącą ogrodów, to w rzeczywistości są to cztery różne ogrody, m.in. w stylu angielskim i włoskim, z których każdy jest niezwykle piękny i wyjątkowy w swój odrębny sposób.

Adres: 829 Riverside Avenue, Jacksonville, Floryda

Kingsley Plantation

W Kingsley Plantation położonej na wyspie Fort George na wschód od Jacksonville, można wybrać się na wycieczkę w czasie do XIX wieku. Jest to doskonały przykład dawnej, południowej rezydencji powstałej w czasach przedwojennych. Kingsley Plantation należała do Zephaniah Kingsleya, który był zarządcą tego miejsca. Znajduje się tutaj cała dawna infrastruktura razem z domami dla niewolników. Rodzina Kingsleys nie była jednak pierwotnymi właścicielami tej ziemi. Rdzenni Amerykanie żyli w tym miejscu już ponad tysiąc lat temu i co ciekawe niektórzy odwiedzający potwierdzają, że spotkali duchy na terenie posiadłości. Warto wiedzieć, że jest to ostatni dobrze zachowany dom z plantacją na Florydzie https://floryda.pl/floryda-co-zobaczyc/ .

Adres: 11676 Palmetto Avenue, Jacksonville, Floryda

Florida Theatre

Florida Theatre to wyjątkowe miejsce na mapie Florydy, które zostało otwarte 8 kwietnia 1927 roku. Teatr ten jest jednym z zaledwie 4 zachowanych pałaców filmowych, powstałych na Florydzie w stylu „śródziemnomorskiego odrodzenia” w latach dwudziestych XX wieku. Pozostałe trzy teatry to Saenger Theatre w Pensacoli, Polk Theatre w Lakeland oraz Tampa Theatre w Tampa.

Na scenie pojawiali się tu niektórzy z najbardziej znanych wykonawców na świecie, grając muzykę, począwszy od rocka po muzykę klasyczną. Co ciekawe, w dniach 10-11 sierpnia 1956 roku Elvis Presley zagrał tu swoje dwa solowe koncerty, co nie spodobało się ówczesnym władzom miasta Jacksonville.

Adres: 128 East Forsyth Street, Jacksonville, Floryda

Muzeum Nauki i Historii

Muzeum Nauki i Historii — Museum of Science & History (MOSH) to atrakcja w Jacksonville dla całej rodziny, a szczególnie dla najmłodszych zainteresowanych nauką i historią. MOSH specjalizuje się w eksponatach naukowych oraz historii lokalnej. Prezentowana jest tu główna wystawa, która zmieniana jest co kwartał oraz stałe ekspozycje, w tym Planetarium Bryan-Gooding.
Eksponaty w Museum of Science & History (MOSH) przybliżają historię Jacksonville, w tym bolesną historię Wielkiego Pożaru w 1901 roku, który był jedną z najgorszych dotychczasowych katastrof w historii całego stanu Florydy, gdzie spaliło się ponad 2000 budynków w zaledwie kilka godzin.

Adres:1025 Museum Cir, Jacksonville

Historyczne dzielnice Jacksonville

Aby poczuć prawdziwy klimat południa, warto odwiedzić dzielnicę Riverside, która jest jedną z najstarszych dzielnic Jacksonville. Jest to także miejsce wymienione w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym. Kolejną z dzielnic wartych uwagi jest Five Points — dzielnica bohemy z funky kawiarniami, sklepami z antykami oraz sztuką. Zaledwie kilka minut jazdy od centrum miasta przy drodze krajowej 221 znajduje się King Street, która oferuje lokalne browary tj. Intuition Ale Works oraz Bold City Brewery.

Riverside Arts Market

Riverside Arts Market to tętniący życiem targ, który odbywa się w każdą sobotę od 10:00-15:00. Warto się tam wybrać, chociażby po to, aby zobaczyć miejsce, które stworzone dla artystów i rzemieślników. Oprócz bogatej oferty ręcznie tworzonej sztuki oraz biżuterii warto spróbować pysznych, domowych owoców i warzyw oraz przetworów. Lokalizacja tego tętniącego życiem w soboty wyjątkowego miejsca jest niezwykle przyjemna, także, jeśli chodzi o popołudniowe spacery.

Adres: 715 Riverside Ave, Jacksonville

Przeczytaj także Port Lotniczy o Jacksonville

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Plan wycieczki po Florydzie

Pandemia COVID 19 w Stanach Zjednoczonych i na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz