Metrorail Stations – metro w Miami

Tagi , , , , ,

Metrorail jest systemem podziemnego metra w Miami na Florydzie. Podziemną kolejkę miejską w Miami uruchomiono w 1984 roku. System Metrorail składa się z 2 linii – pomarańczowej i zielonej, które zatrzymują się na 23 stacjach. Jedna z linii łączy Międzynarodowy Port Lotniczy w Miami z miastem. Co warto wiedzieć przed podróżą metrem w Miami? Czy metro jest dobrym sposobem na ominięcie korków w Miami? Ile kosztują bilety na metro w Miami? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Metro w Miami

Podczas wakacji w Miami warto rozważyć poruszanie się metrem, szczególnie jeśli chcesz uniknąć stania w korkach. Metro w Miami – Metrorail ma swoje przystanki w wielu interesujących turystycznie miejscach takich jak: Coconut Grove, Brickell Avenue, Muzeum Vizcaya oraz Government Center. Możesz również połączyć poruszanie się po Miami metrem z Metromover (automatyczną, miejską kolejką).

Metrorail to 40 km linia podziemnej kolejki, która łączy m.in.: Międzynarodowy Port Lotniczy w Miami (MIA) z centrum Miami. Co ciekawe, w Metrotrail możesz podróżować z rowerem, ponieważ w wewnątrz każdego wagonu znajdują się stojaki na rowery. Stojaki dostępne są także na wszystkich stacjach Metrorail. Na stacjach i w innych miejscach dostępne są także specjalne, darmowe pokrowce na rowery.

Za bilet na przejazd Metrorail możesz zapłacić płatnością zbliżeniową, EASY Ticket, EASY Card oraz poprzez aplikację GO Miami-Dade Transit. Bilety możesz kupić w automatach biletowych znajdujących się na wszystkich stacjach Metrorail i w wielu innych miejscach w centrum Miami.

Miami metro – krótka historia i podstawowe informacje

Zielona linia Metrorail – GREEN LINE to 36-kilometrowa linia kolejowa, która została otwarta w maju 1984 roku. Budowa tej linii rozpoczęła się już w 1979 roku. Średnia odległość pomiędzy stacjami wynosi 1,700 m, co daje możliwość rozpędzenia się pociągu do około 60 km/h. Wszystkie stacje metra posiadają windy i ruchome schody. Pociągi posiadają 8 wagonów. W 2012 roku wraz z otwarciem 3,8 km odcinka metra prowadzącego do lotniska, uruchomiono linię pomarańczową- ORANGE LINE. Przez większość trasy obydwie linie metra zatrzymują się na tych samych stacjach. 

Metrotrail Miami, Floryda, licencja: shutterstock/By Markus Mainka
Metrotrail Miami, Floryda, licencja: shutterstock/By Markus Mainka

Gdzie dojedziesz Metrorails Stations w Miami?

Zanim rozpoczniesz podróż metrem po Miami, warto żebyś zapoznał się mapą Metrotrail. Musisz wiedzieć, że masz do wyboru dwie linie metra:

  • Linia pomarańczowa – ORANGE LINE
  • Linia zielona – GREEN LINE

Jeśli planujesz podróż w kierunku północnym lub w kierunku stacji Miami International Airport to musisz wybrać linię pomarańczową. Natomiast jeśli planujesz podróż do stacji Palmetto, Hialeah, Okeechobee, Tri-Rail, Dr. Martin Luther King Jr., Northside lub Brownsville to musisz wybrać linię zieloną. 

Linie pomarańczowa i zielona, w kierunku północnym, do stacji Earlington Heights, jadą przez te same stacje. Dopiero za tą stacją linia pomarańczowa skręca w kierunku lotniska natomiast linia zielona jedzie dalej na północ do stacji Palmetto. Zanim wsiądziesz upewnij się, że wsiadasz do właściwego pociągu. Aby zidentyfikować linię, szukaj znaku ORANGE LINE bądź GREEN LINE znajdującego się z przodu pociągu.

Zwrócić także uwagę na ZIELONY bądź POMARAŃCZOWY kwadrat znajdujący się na boku każdego z pociągów. Ten sam kwadrat wyświetlany jest wewnątrz każdego wagonu w Metrorail. W pociągach linii pomarańczowej – ORANGE LINE jadących w kierunku północnym, usłyszysz nazwę stacji końcowej dla pociągu, którym jedziesz. Jeśli podczas podróży chcesz zmienić miejsce do którego jedziesz w kierunku północnym wystarczy, że wysiądziesz z metra na dowolnej stacji pomiędzy stacjami Dadeland South a Earlington Heights.

Linia pomarańczowa ORANGE LINE to najwygodniejsza i najszybsza opcja dotarcia do Międzynarodowego Portu Lotniczego – Miami International Airport (MIA). Aby dojechać metrem z północy Miami do stacji MIA Metrorail (Miami International Airport) w pierwszej kolejności musisz dojechać linią zieloną GREEN LINE do stacji Earlington Heights. Następnie musisz przesiąść się do kolejki ORANGE LINE jadącej w kierunku północnym do stacji MIA Metrorail. 

Miami metro – ceny biletów

Bilety na metro w Miami możesz kupić online lub w automatach usytuowanych przy wejściu na każdą ze stacji Metrorail Miami.

  • Bilet jednorazowy – 2,25 USD
  • Bilet 1-dniowy – 5,65 USD
  • Bilet 7-dniowy – 29,25 USD
  • Bilet miesięczny – 112,50 USD
  • Bilet miesięczny plus parking – 123,75 USD

Dzienna opłata parkingowa Metrorail – 4,50 USD

Zezwolenie na parkowanie miesięczne Metrorail  – 11,25 USD (przy zakupie biletu miesięcznego)

Transit Monthly Parking Pass – 45 USD – zakup miesięcznego parkingu bez miesięcznego biletu tranzytowego (wymaga karty EASY lub biletu EASY).

Unikanie korków

Metro w Miami – Metrorail jeździ codziennie (przez siedem dni w tygodniu), od godziny 5:00 rano do północy 0:00. Pociągi kursują zazwyczaj co około kwadrans. Za przejazd można zapłacić bezpośrednio w bramce za pomocą płatności zbliżeniowej, kupując kartę EASY Card bądź EASY Ticket lub kupując bilet w aplikacji GO Miami-Dade Transit. Co ważne, bramki na stacjach nie przyjmują gotówki, więc za bilet zapłacisz w nich wyłącznie kartą. 

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Melbourne na Florydzie

Parking w Miami – gdzie i ile kosztuje?

Następny

Dodaj komentarz