Morikami Museum and Japanese Gardens na Florydzie – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Morikami Museum and Japanese Gardens to centrum sztuki oraz kultury japońskiej, które znajduje się na Florydzie, na zachód od Delray Beach w Palm Beach. Znajdują się tutaj dwa budynki muzealne, ogród bonsai, biblioteka, Ogrody Japońskie Roji-en: Garden of the Drops of Dew, sklep z pamiątkami, japońska restauracja- Cornell Cafe. W budynkach muzealnych znajdują się eksponaty, które są zmieniane. W głównym budynku możemy zobaczyć różne pokazy, np. ceremonie parzenia herbaty. Dodatkowo kilka razy w ciągu roku są organizowane tradycyjne japońskie festiwale.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Morikami Museum and Japanese Gardens na Florydzie – historia

Muzeum Morikami i Ogrody Japońskie nazwano na cześć George’a Morikami, który pochodził z Miyazu w Japonii. Podarował on swoją działkę w Palm Beach hrabstwu, z przeznaczeniem na park. George Morikami to jedyny członek Kolonii Yamato na Florydzie, który został w Delray Beach po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo zaproponował on przekazanie ziemi miastu Delray Beach, jednak władze odmówiły.

Morikami Museum and Japanese Gardens otwarto w 1977 roku, w budynku, który nosi obecnie nazwę Yamato-kan. Główny budynek muzeum jest czynny od 1993 roku, natomiast budowa ogrodów japońskich Roji-en, zaczęła się w 1993 roku.

Główne atrakcje Morikami Museum and Japanese Gardens

Park Morikami ma powierzchnię 76,3 ha. Znajduje się tam pawilon piknikowy oraz 6 mniejszych wiat, plac zabaw, pomnik astronauty Challengera oraz pomnik pioniera Yamato.

W Muzeum Morikami oraz Ogrodach Japońskich organizowanych jest wiele,inspirowanych Japonią festiwali, takich jak na przykład: Oshogatsu -Nowy Rok w styczniu, Hatsume Fair Festival w kwietniu oraz Festiwal Obon w październiku. Festiwale te co roku przyciągają podróżników z całej Florydy oraz Stanów Zjednoczonych.

Budynek muzeum, Yamato-kan, zaprojektowano w stylu japońskiej willi. Znajduje się tam stała wystawa na temat historii Yamato w Boca Raton oraz wystawa „Japonia oczami dziecka”. W budynku głównym muzeum znajdziesz także teatr na ponad 200 miejsc, bibliotekę naukową, herbaciarnię, sale konferencyjne, sklep oraz kawiarnię Cornell Cafe.

Ogrody japońskie Roji-en

Ogrody Japońskie Roji-en zaprojektowano jako swego rodzaju uzupełnienie muzeum. Sześć ogrodów tematycznych tworzących Roji-en inspirowanych jest słynnymi stylami ogrodowymi z Japonii. Ogrody zaprojektował Hoichi Kurisi, a prace ukończono w 2001 roku.

Sześć ogrodów tematycznych tworzą: Rajski Ogród, Ogród Shinden, Ogród Skalny, Ogród Karesansui, Ogród Hiraniwa oraz Nowoczesny Ogród Romantyczny. Co ciekawe, Ogród Shinden inspirowany jest ogrodami z okresu Heian. Rajskie ogrody natomiast pochodzą z okresów Kamakura i Muromachi. Ogrody te zaprojektowano jako świątynie dla Buddy oraz reprezentowały one buddyjskie Niebo. Ogród Skalny jest także jest wzorowany na ogrodach z okresu Muromachi. Ten styl ogrodów opiera się na chińskiej sztuce krajobrazu oraz wczesnej koncepcji Zen. Ogrody Karesansui to natomiast kwintesencja stylu Zen.

Ogrody te zaprojektowano tak, by nie można było po nich spacerować, ale by można je było podziwiać ze świątyń i zastanawiać się nad nimi. Style ogrodów japońskich w typie „suchego krajobrazu” to ogrody praktycznie pozbawione roślin, ze skałami i żwirem. Ogród Hiraniwa to jakby połączenie ogrodu skalnego oraz typowego ogrodu herbacianego. Ostatnim typem ogrodu jaki spotkasz w Ogrodach japońskich Roji-en jest Ogród Romantyczny. Ogród ten wzorowano na naturalizmie i wpływach zachodnich.

Bilety wstępu do Morikami Museum and Japanese Gardens na Florydzie

Morikami Museum and Japanese Gardens w Delray Beach można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Ceny biletów wstępu do Muzeum oraz do Ogrodów Japońskich Roji-en kształtują się następująco:

  • dorośli – 15$;
  • seniorzy – 13$;
  • dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat – 9$.

Morikami Museum and Japanese Gardens na Florydzie to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, prawdziwy miłośnik kultury japońskiej.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Everglades Alligator Farm na Florydzie – wycieczka specjalną łodzią

Volcano Bay na Florydzie- jeden z najlepszych parków rozrywki na niezapomniane wakacje

Następny

Dodaj komentarz