Floryda jest jednym z najpopularniejszych regionów w Stanach Zjednoczonych. Słynie z przepięknych plaż, niesamowitych widoków, parków rozrywki i licznych atrakcji. Wczasy na Florydzie to prawdziwa przygoda. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że stan ten ma także olbrzymie znaczenie dla popkultury. Wiele znanych amerykańskich filmów zostało nakręconych właśnie tutaj. Które kultowe filmy nagrywano na Florydzie? Co sprawia, że twórcy filmowi tak chętnie tworzą swoje dzieła w tym rejonie?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Floryda jako idealny plan filmowy
Spis treści
Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, przemysł filmowy na Florydzie należy do jednych z największych w całych Stanach Zjednoczonych. W wielu rankingach plasuje się na trzecim miejscu, zaraz po Kalifornii i Nowym Jorku. Filmy kręcone są w różnych częściach stanu, jednak większość z nich koncentruje się wokół Południowej Florydy i Centralnej Florydy. Najczęściej produkcje tworzy się w takich miastach jak Tampa, Orlando czy Jacksonville. Floryda nazywana jest czasami Wschodnim Hollywood i w pełni zasłużyła ona na to określenie. Co sprawia, że powstaje tutaj tak wiele filmów?
Przede wszystkim na Florydzie panują znakomite warunki do tworzenia wielu produkcji. Część stanu leży w strefie klimatu tropikalnego monsunowego, a część w strefie klimatu subtropikalnego. Nie bez powodu Floryda określana jest niekiedy mianem Słonecznego Stanu. Klimat ten odznacza się przyjemnymi temperaturami i licznymi słonecznymi dniami. Dlatego też przez większość roku panują tutaj świetne warunki oświetleniowe. Floryda jest również bardzo zróżnicowanym rejonem. Można tutaj znaleźć wiele ciekawych lokacji, takich jak nowoczesne drapacze chmur, dzikie plaże i nie tylko. Dzięki temu wiele scen można nakręcić w jednym stanie, bez konieczności przenoszenia planu filmowego poza granice Florydy.
Floryda idealna sceneria do filmów
Zarówno tutejsza przyroda, jak i budynki mogą być doskonałym miejscem do tworzenia wielu filmów. Tutejszy przemysł filmowy może się także pochwalić wykwalifikowaną kadrą i dużą siecią usług, która oferuje wsparcie i pomoc w tworzeniu produkcji filmowych. Historia przemysłu filmowego na Florydzie jest bogata. Dzięki temu filmowcy wiedzą czego się spodziewać i jak wykorzystać mocne strony Wschodniego Hollywood w swoich dziełach, a praca przebiega płynnie i bezproblemowo. Choć dzięki wspaniałej pogodzie większość scen kręcona jest na zewnątrz, świetne ujęcia można uzyskać także wewnątrz budynku.
Na Florydzie można znaleźć wiele znakomitych studiów, które w niczym nie ustępują Hollywood i pozwalają na stworzenie doskonałych scen. Funkcjonują tutaj jakie studia filmowe jak Chapman Leonard, Detour Studios, Horizon Pictures Studio czy Dolphin Image Studios.
To te kultowe filmy nagrywano na Florydzie — sprawdź, czy je widziałeś
Amerykańskie filmy to wbrew pozorom nie tylko twory z Kalifornii i Nowego Jorku. W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat na Florydzie powstało mnóstwo filmów, w tym wiele klasyków. Zastanawiasz się, które ze znanych filmów stworzono właśnie tutaj? Sprawdź, które z następujących filmów miałeś okazję obejrzeć.
Policjanci z Miami
„Policjanci z Miami” to jeden z najbardziej kultowych amerykańskich seriali kryminalnych, który wciąż cieszy się ogromną popularnością. Był on emitowany w latach 1984-1990, a jego bohaterami byli dwaj detektywi – James „Sonny” Crockett i Ricardo „Rico” Tubbs, którzy każdego dnia walczyli z przestępczością w Miami. Serial do dzisiaj pozostaje jednym z symboli Florydy, a na jego podstawie stworzono film sensacyjny „Miami Vice” w 2006 roku.
Człowiek z blizną
„Człowiek z blizną” to jeden z najbardziej znanych i cenionych filmów gangsterskich na całym świecie. Opowiada on historię kubańskiego emigranta, Tony’ego Montany, który przybywa do Miami i wraz ze swoim przyjacielem, Mannym Riberą zaczynają pracować dla mafii narkotykowej. W główne role wcielają się tutaj Al Pacino i Steven Bauer, którzy za swoje kreacje otrzymali nominacje do m.in. Złotego Globu, a film do dzisiaj uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł o tematyce gangsterskiej.
Ace Ventura: Psi detektyw
„Ace Ventura: Psi detektyw” to komedia przygodowa z 1994 roku. Opowiada ona o perypetiach ekscentrycznego prywatnego detektywa, który specjalizuje się w odnajdywaniu zaginionych zwierzaków, a tym razem musi odnaleźć maskotkę klubu futbolowego Miami Dolphins. W główne role wcielają się Jim Carrey, Courtney Cox i Sean Young.
Bad Boys II
„Bad Boys II” to komedia sensacyjna z 2003 roku, kontynuacja filmu „Bad Boys” z 1995 roku. W tej części dwóch agentów jednostki antynarkotykowej z Miami, Marcus i Mike muszą zmierzyć się z bezwzględnym przemytnikiem ecstasy z Kuby. Główne role w filmie przypadły takim aktorom jak Martin Lawrence, Will Smith i Jordi Mollà.
2Fast2Furious
„2Fast2Furious” to film sensacyjny z 2003 roku, opowiadający o wyścigach ulicznych. Jest to druga część znanej franczyzy „Szybcy i wściekli”, w której były policjant postanawia zagłębić się w środowisko nielegalnych wyścigów samochodowych, by móc schwytać szemranego biznesmena. W główne role w filmie wcielają się Paul Walker, Tyrese Gibson, Eva Mendes, Cole Hauser i Ludacris.
Szczęki
„Szczęki” to bardzo dobrze znany thriller z 1975 roku na podstawie bestsellerowej powieści o tym samym tytule. Opowiada on o zawodowym łowcy rekinów i oceanologu, którzy postanawiają schwytać rekina ludojada, siejącego strach w okolicach Amity Island. Reżyserem filmu jest Steven Spielberg, a główne role przypadły taki aktorom jak Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Ellen Brody i Murray Hamilton.
Potwór z Czarnej Laguny
„Potwór z Czarnej Laguny” to film przygodowy z 1954 roku. Opowiada on o ekspedycji naukowej, która przedzierając się przez amazońską dżunglę, poszukuje legendarnego potwora, pół-człowieka, pół-ryby. Okazuje się, że stwór ten to coś więcej niż zwykła legenda. W główne role wcielają się Richard Carlson, Julie Adams, Richard Denning i Antonio Moreno.
Moonlight
„Moonlight” to niezwykle poruszający dramat z 2016 roku, opowiadający o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu swojej tożsamości. Głównym bohaterem jest młody, czarnoskóry chłopak, który próbuje znaleźć swoje miejsce w brutalnym i niebezpiecznym świecie narkotyków. W główne role wcielają się tutaj Trevante Rhodes, Kevin Jones, Janelle Monáe, Mahershala Ali i Naomie Harris, a film otrzymał liczne nagrody, takie jak Oscar czy Złoty Glob.
Monster
„Monster” to film biograficzny z 2003 roku, opowiadający historię seryjnej morderczyni Aileen Wuornos, która w latach 1989-1990 dokonała serii brutalnych morderstw na mężczyznach. W główną rolę wciela się Charlize Theron, która za swoją kreację otrzymała Oscara i Złoty Glob.
Moja dziewczyna
„Moja dziewczyna” to film z pogranicza dramatu i komedii z 1991 roku, opowiadający o dojrzewaniu fizycznym i emocjonalnym. Jest to historia dwójki zaprzyjaźnionych dzieci – niecko zakompleksionej Vady i nieśmiałego Thomasa. W główne role wcielają się tutaj Anna Chlumsky, Macaulay Culkin, Jamie Lee Curtis, Dan Aykroyd i Richard Masur.