Seven Mile Bridge (most siedmiomilowy) na Florydzie

Tagi , , , , , ,

Planując pobyt na Florydzie nie można pominąć wyjątkowego raju tropikalnego jakim jest Florida Keys. Jest to archipelag kilkunastu wysp koralowych połączonych groblami i mostami, które układają się na kształt rogalika na Oceanie Atlantyckim. Najdłuższym z mostów łączących poszczególne wyspy jest słynny Seven Mile Bridge. Jest to siedmiomilowy most, z którego można podziwiać malowniczą panoramę na Zatokę Meksykańską, a także Cieśninę Florydzką. Popularną miejscowością na Keys jest Key West, które można spokojnie nazwać jednym z wyjątkowych, a także najpiękniejszych miejsc na Florydzie.

Nazwa Seven Mile Bridge – w polskim tłumaczeniu Most Siedmiomilowy, przypomina nieco bajkę o siedmiomilowych butach z dzieciństwa. Most ten jest jednym z 42 mostów jakie wybudowano się na nadmorskiej drodze, która prowadzi z Miami do Key West. Jadąc tą 200-kilometrową drogą na wielu jej odcinkach, po jednej oraz po drugiej stronie znajduje się Ocean Atlantycki, a także wody Zatoki Meksykańskiej.

Archipelag wysp Key West bardzo przypomina Karaiby, jednak nie ma się czemu dziwić, ponieważ Kuba oddalona jest zaledwie o 150 km od najdalej wysuniętej wyspy. Na wyspach panuje typowy podzwrotnikowy klimat z mnóstwem słońca, wilgoci, egzotyczną florą i fauną. Do tego raju prowadzi właśnie Seven Mile Bridge

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Seven Mile Bridge – historia

Most Siedmiomilowy jest to obecnie miejsce, które chętnie zwiedzają turyści. Poprzedni, stary most powstawał od roku 1909 do 1912, pod kierownictwem amerykańskiego przemysłowca – Henry’ego Flaglera, który wybudował także linię kolejową łączącą Key West z lądem. W 1935 roku sztorm Labor Day uszkodził most Seven Mile Old Bridge. Naruszoną konstrukcję mostu w 1960 roku zniszczył również huragan Donna.

Nowy most oddano do użytku w 1982 roku. Został on poprowadzony praktycznie wzdłuż dawnego mostu, jednak zmieniono nieco jego trasę. Połączono go z wyspami Little Duck Key i Key Vaca, omijając wyspę Pigeon Key. Wybudowanie nowego mostu trwało prawie trzy lata. Kierowcy mają do dyspozycji na moście dwa pasy ruchu. Co ciekawe, w momencie ukończenia jego budowy mostu, był in najdłuższym, betonowym mostem dotychczas wybudowanym na całym świecie. Most Siedmiomilowy jest obecnie główną atrakcją trasy U.S. Route 1, która biegnie z Miami do jednej z najpopularniejszych turystycznych miejscowości na Florydzie – Key West.

Ciekawostki

Długość całkowita mostu wynosi dokładnie 10,93 km oraz 6,79 mili. Wysokość maksymalna mieści się dokładnie w środkowej części i wynosi około metrów. Nowy Seven Mile Bridge to konstrukcja dźwigarowo-skrzynkowa, składająca się z 440 sztuk przęseł. W okolicach centralnego punktu, most wznosi się po delikatnym łuku, tworząc prześwit na wysokość około 20 m -65 stóp, który umożliwia przepływanie pod nim łodzi. Pozostałe elementy mostu znajdują się nieco niżej. Warto wiedzieć, że nowy most nie przecina wysepki Pigeon Key. W konstrukcji mostu znajduje się akwedukt, którym poprowadzona jest woda pitna. Są tu również kable światłowodowe, które gwarantują telekomunikację do poszczególnych wysp archipelagu.

Most Siedmiomilowy jest czynny całą dobę z małym wyjątkiem. Warto wiedzieć, że co roku w kwietniu, most jest zamykany na kilka godzin podczas Seven Mile Bridge Run. To wydarzenie upamiętnia przebudowę mostu w 1982 roku na Florida Keys.

Seven Mile Bridge zaprojektowała firma Figg & Muller Engineers, ta sama firma, która zaprojektowała także znacznie nieco wyższy Sunshine Skyway Bridge. Budowa została zakończona 6 miesięcy przed planowanym terminem zakończenia. Konstrukcja zdobyła 8 nagród, w tym cenną nagrodę Exceptional Award for Cost Savings Innovation, która jest przyznana przez Federal Highway Administration.

Opłaty za przejazd Seven Mile Bridge

Warto wiedzieć, że Most Siedmiomilowy oraz wiele innych mostów na Florida Keys jest bezpłatnych.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Zoo Tampa at Lowry Park – co zobaczyć, bilety, atrakcje

Zima na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz