St. Augustine – miejsce dla miłośników historii

Tagi , , , , , , , , ,

St. Augustine jest najstarszym oraz bez przerwy zamieszkanym miastem w całych Stanach Zjednoczonych. Założyli je w 1565 roku Hiszpanie. Miasto to znajduje się nad ujściem rzeki Matanzas River i jest swego rodzaju skansenem stylizowanym na typowe hiszpańskie miasteczko.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historyczne miasto St. Augustine

Wszystko zaczęło się od Hiszpanów, a dokładnie od Don Juana Ponce’a de León’a – słynnego podróżnika, odkrywcy i gubernatora Portoryko, tego który nadał nazwę Florydzie. W 1513 roku, wiosną żeglarz ten przybył na te tereny i objął je w posiadanie w imieniu korony hiszpańskiej. Nazwał je Pasqua Florida, czyli w tłumaczeniu na polski uczta kwiatów, ponieważ wybrzeże pokryte było wówczas kolorowym dywanem kwitnących, wiosennych kwiatów polnych. Kwiaty na Florydzie zachwycają przez cały rok, a nie wyłącznie wiosną. Pasqua Florida oprócz uczty kwiatów, znaczy także Wielkanoc. Don Juan Ponce de León, jako żeglarz pochodzący z jednego z najbardziej katolickich krajów w ówczesnej Europie, dotarł na Florydę właśnie w czasie tego najważniejszego katolickiego święta – Wielkanocy.

Miasto St. Augustine w 1565 roku założył inny hiszpański żeglarz – Pedro Menéndez de Avilés, który nadał nazwę na cześć św. Augustyna. Hiszpanie rozpoczęli także budowę pierwszego murowanego fortu w Ameryce –  Castillo de San Marcos, do której budowy użyli skamieniałych muszli kokiny. Fort Castillo de San Marcos można obecnie oczywiście zwiedzać oraz uczestniczyć w prezentacjach strzelania z całym ceremoniałem z dział hiszpańskich. Miejsce to jest pomimo wielu wieków w bardzo dobrym stanie oraz jest to na pewno jeden z głównych „must see” zwiedzania St. Augustine.

Głównym zadaniem tej osady było odpieranie ataków oraz obrona mieszkańców przed atakami ze strony francuskich i brytyjskich wojsk, ponieważ St. Augustin leżał na byłym tzw. szlaku „Floty Skarbów”. Był to szlak, którym z Ameryki do Hiszpanii transportowano różne bogactwa, głównie były to srebro, złoto, perły, a także przyprawy. Port w St. Augustine był ostatnim portem do którego przypływały statki przed dalszą podróżą przez Ocean Atlantycki do Hiszpanii.

Burzliwe dzieje St. Augustine

Hiszpanom dosyć długo udawało się odpierać ataki poza dwoma wyjątkami. Jednym z nich był 1586 rok, kiedy nie było jeszcze fortu i Anglicy spustoszyli miasto, natomiast drugi raz był w roku 1702, kiedy to ponownie Anglicy zajęli miasto, jednak fortu nie zdobyli. Warto wiedzieć, że żadne z oblężeń w historii nie zakończyło się sukcesem najeźdźców, natomiast Castillo de San Marcos do dziś zostało nigdy nie zdobytym fortem. Co ciekawe, czego nie udało się zrobić przy pomocy dział, udało się wykonać za pomocą dyplomacji. W roku 1763 Anglicy przekroczyli granice miasta na podstawie pokojowego traktatu oddając w zamian wyspę Kuba. Mieszkańcy miasta wówczas zapakowali cały swój dobytek razem z ekshumowanymi zwłokami swoich bliskich zmarłych i wrócili na Półwysep Iberyjski do Hiszpanii. W ten sposób zakończył się pierwszy czas panowania Hiszpanów na Florydzie.

Gdy 3 marca 1845 roku Florydę przyłączono do Unii Amerykańskich Stanów, jako 27 stan, jego stolicą zostało młode wówczas miasto – Tallahassee, natomiast twierdza Castillo de San Marcos dostała nazwę – Fort Marion, na cześć jednego z bohaterów Rewolucji Amerykańskiej – Generała Francisa Marion. Okres największej prosperity zaczął się w St. Augustine wraz z zakończeniem Wojny Secesyjnej w 1865 roku. Chociaż Floryda dołączyła do Konfederacji Stanów Ameryki, to prawie przez cały czas trwania wojny St. Augustine było okupowanie przez oddziały unijne.

St. Augustine zwiedzanie

Największy rozwój miasta St. Augustine nastąpił w ostatnim 20-leciu XIX w., kiedy to tym najstarszym miastem w Stanach Zjednoczonych zainteresował się Henry M. Flagler- multimilioner z Nowego Jorku. Wybudował on kolejową linię – Florida East Coast Railway, która biegła wzdłuż całego wschodniego florydzkiego wybrzeża z zamiarem poprowadzenia jej do Key West. Gdy linia powstała w St. Augustine, Henry M. Flagler wymyslił, aby wykorzystać panujący tu klimat, atrakcyjną lokalizację i obecność wielu imponujących zabytków jako główne atrakcje turystyczne w reklamowej kampanii dedykowanej bogatym mieszkańcom wszystkich północnych stanów Ameryki.

Co ciekawe, w wyjątkowo krótkim czasie powstały m.in: Hotel Ponce de Leon, Yacht Club, Hotel Alcazar i St. Augustine Golf Club, jak też zagospodarowano i zadbano o piękne okoliczne plaże. St. Augustine zostało głównym ośrodkiem wczasowym w zimie na Florydzie. Dotarcie Flaglera znacznie zmieniło wygląd miejscowości St. Augustine oraz  wyznaczyło kierunek rozwoju na wiele dekad lat. W ślad za Flaglerem przybyli w te rejony także inni inwestorzy. Lata działalności multimilionera w St. Augustine i na południu Florydy – Henry M. Flaglera, historycy obecnie nazywają Erą Flaglera.

Najstarsza i najbardziej popularna część miejscowości St. Augustine została zaprojektowana pod koniec XVI w. przez ówczesnego gubernatora Gonzalo Mendez de Canzo. Miejsce to reprezentuje kolonialny, klasyczny hiszpański styl, z niezwykle wąskimi ulicami, piętrowymi budynkami z wieloma kolorowymi balkonami oraz kwadratowym rynkiem. Takich barwnych, typowo hiszpańskich miejscowości na południu Stanów Zjednoczonych przetrwało do obecnych czasów kilkaset. W St. Augustine warto zwiedzić dobrze zachowanych do dziś 36 oryginalnych kolonialnych budynków i około 40 doskonale zrekonstruowanych. Chyba jednym z najbardziej interesujących obecnie miejsc jest wciąż „żywe” Spanish Quarter Museum przy ulicy St. George Street. To tu aktorzy prezentują codzienne życie i obyczaje kolonizatorów hiszpańskich z XVII wieku.

Największe atrakcje St. Augustine

Do największych atrakcji w St. Augustine na Florydzie z pewnością należą:

Castillo de San Marcos National Monument

Castillo de San Marcos National Monument to najstarszy, doskonale zachowany fort obronny, który pochodzi z czasów panowania hiszpańskiego na Florydzie. Co ciekawe, fort ten nigdy nie został zdobyty, natomiast budulcem jaki użyto do budowy twierdzy były skamieniałe muszle.

Fountain of Youth Archaeological Park

Fountain of Youth Archaeological Park jest miejscem legendarnym na mapie Florydy. To właśnie tutaj hiszpański odkrywca i kolonizator Don Juan Ponce de León odkrył źródło, którego wody podobno zapewniają młody wygląd przez wiele lat. Obecnie znajduje się tutaj park z wieżą widokową oraz promenadą. Wstęp do park kosztuje około $20 dla osoby dorosłej.

Fort Matanzas National Monument

Hiszpański Fort Matanzas National Monument znajduje się na malowniczej wyspie i jest kolejnym symbolem oporu Hiszpanów przed atakami Anglików i Francuzów.

Anastasia State Park

Anastasia State Park to niespełna 7 km pięknej plaży, która otoczona jest bogactwem flory oraz fauny. Ujście rzeki Matanzas do Atlantyku, bagna i wydmy to naturalne formacje występujące w tym parku. Co ciekawe, w przeszłości w tym miejscu pozyskiwano kamień do budowy Castillo de San Marcos, obecnie jest to stanowisko archeologiczne.

St. Augustine niezależne od pory roku zasługuje na odwiedziny i uwagę ze strony turystów spędzających wakacje na Florydzie.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po St augustine miejsce dla milosnikow historii

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Devil’s Den – odkryj piękno Florydy w jej głębi

Jacksonville – atrakcje, co zobaczyć, noclegi i hotele

Następny

Dodaj komentarz