WynWood Arts District – sztuka uliczna w Miami

Tagi , , , , , , , , ,

Street art bardziej znany pod nazwą sztuki ulicznej, jeszcze do niedawna był niedoceniany i często traktowany jako przejaw wandalizmu. Dziś to jedna z najpopularniejszych form sztuki współczesnej, którą w różnych formach można podziwiać w wielu miejscach na świecie. Jednym z takich miejsc jest Miami na Florydzie — tutejsze murale potrafią zachwycić każdego, nie tylko pasjonatów sztuki ulicznej. Choć nie brakuje tutaj barwnych zakątków, takich jak dzielnice Little Havana i Little Haiti, to prawdziwym zagłębiem street artu jest dzielnica Wynwood.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sztuka street art na Florydzie — gdzie jej szukać?

Street art w Miami to zbiór unikalnych i niepowtarzalnych dzieł sztuki ulicznej, są dostępne dla każdego, bez ograniczeń. Przemierzając ulice miasta, można się na nią natknąć niemal na każdym kroku, w mniejszym lub większym formacie. Są miejsca, w których pojawiają się pojedyncze murale i dzielnice poświęcone w całości kolorowej sztuce ulicznej.

Wyjątkowe murale w Miami: Wynwood Arts DIstrict i WynWood Walls

Murale na Florydzie są doskonałym przykładem na to, że sztuka street art to sztuka przez duże „S”. Najbardziej znane murale Miami znajdują się na terenie Wynwood. Jest to stara dzielnica przemysłowa, która jest zaadaptowana na popularną dzielnicę sztuki i rozrywki. Początkowo ścienne malowidła skupiały się zaledwie na kilku największych budowlach przy jednej z głównych ulic. Bardzo szybko powastawały nowe, zajmując boczne uliczki, ogrodzenia, a nawet ściany frontowe i drzwi budynków. Dziś okolica tętni kolorowymi muralami, a niewielka przestrzeń rozrosła się na kilka sąsiadujących ze sobą ulic.

Sercem dzielnicy jest muzeum WynWood Walls. To niesamowita galeria sztuki ulicznej pod gołym niebem. Utworzona została w 2009 roku przez znanego wizjonera sztuki Tony’ego Goldmana. Biznesmen podjął się renowacji opuszczonych budynków magazynowych i stworzył przestrzeń dla nowoczesnej sztuki. Obecnie jest najlepszą galerią ze sztuką uliczną na całym świecie. Wystawy na terenie WynWood Walls to ręcznie malowane, wielkoformatowe dzieła najsłynniejszych artystów sztuki ulicznej z całego świata.

Funkcję tła dla murali pełnią ściany tutejszych magazynów i dawnych fabryk. Można na nich znaleźć prace o przeróżnej tematyce, w różnych stylach, wielu formach i jeszcze większej liczbie barw. Murale pokrywające ściany potężnych budynków to połączenie klasycznego graffiti i prostych grafik z realistycznymi, niezwykle dopracowanymi obrazami. Można tu znaleźć prace początkujących artystów i te stworzone przez mistrzów street artu, a niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła. Pośród niewielkich obrazów znajdują się też murale o imponujących rozmiarach.

Wystawa murali – street art Miami

Dzielnica sztuki ulicznej to jednak nie tylko plenerowa wystawa murali. Obok WynWood Arts District jest jeszcze część technologiczna, czyli Technology District i Fashion District. Jest ona poświęcona modzie. Jest tu także Design District z imponującymi rzeźbami na świeżym powietrzu. Dzielnica Wynwood ma też swoją drugą nazwę – Little San Juan. Jednak powszechna nazwa to El Barrio, ponieważ mieszka w niej wielu Portorykańczyków.

Pomiędzy budynkami magazynowymi, wzdłuż tutejszych ulic nie brakuje modnych barów i lokalnych browarów, klimatycznych kawiarni, restauracji i przytulnych knajpek, pośród nich skrywają się liczne galerie oraz sklepy z dziełami projektantów i sklepy z antykami. Wynwood jest dziś jedną z najmodniejszych dzielnic miasta. Na miejscu działa Wynwood Marketplace, które jest popularnym miejscem spotkań z dużą przestrzenią wypełnioną food-truckami, barami i ogródkami piwnymi.

Każdego roku w pierwszym tygodniu grudnia na ulicach Wynwood odbywa się Wynwood Mural Fest i targi Art Basel Miami Beach. Podczas imprezy do miasta zjeżdżają się artyści, kolekcjonerzy i pasjonaci sztuki. W trakcie targów artyści mają do dyspozycji ściany budynków i darmowe farby, dzięki którym mają możliwość stworzyć nowe dzieło. W każdą drugą sobotę miesiąca odbywa się tu Art Walk. Można wówczas za darmo odwiedzać pozostałe galerie, które tego dnia są otwarte, do późnych godzin nocnych. Niestety sztuka uliczna rządzi się swoimi prawami. Dzieła Wynwood nie są trwałe, a tutejsza wystawa nie jest stała. Malowidła na ścianach regularnie się zmieniają i powstają nowe dzieła.

Jak trafić do dzielnicy Wynwood?

Dojazd do Wynwood nie jest trudny, dzielnica znajduje się w samym sercu Miami, kilka minut od ścisłego centrum. Najbardziej atrakcyjna część, z największą ilością murali, czyli WynWood Walls mieści się między 25 i 26 ulicą północnej części miasta, dokładnie pod adresem 266 NW 26th Street, ale bez problemu można tutaj trafić, wpisując w nawigacji samo hasło Wynwood. Aby zwiedzić całą dzielnicę i obejrzeć wszystkie murale ukryte w bocznych uliczkach trzeba przygotować się na kilkugodzinny spacer.

WynWood Walls — godziny otwarcia

Sztuka uliczna Wynwood jest widoczna na niemal każdym budynku stojącym na terenie dzielnicy. Można ją podziwiać o każdej porze dnia i nocy bez żadnych ograniczeń czasowych. Jednak popularne WynWood Walls jest na terenie ogrodzonym, jednak otwarte jest codziennie.

WynWood Walls — ceny biletów

Wizyta w dzielnicy Wynwood jest bezpłatna, ale za Wstęp na teren muzeum WynWood Walls trzeba zapłacić. Standardowy bilet kosztuje od 12 dolarów i umożliwia zwiedzenie całego terenu muzeum, wstęp do dwóch galerii sztuki ulicznej i znajdujących się tam sklepów. Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub zdecydować się na towarzystwo przewodnika, który szczegółowo opowiada o muralach i ich twórcach. Wycieczka z przewodnikiem to koszt 17 dolarów, 27 dolarów trzeba zapłacić za możliwość wstępu przed oficjalnym otwarciem obiektu. Dodatkowe atrakcje to opcja zwiedzania indywidualnego lub możliwość skorzystania z kursu malowania i tworzenia graffiti.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Tallahassee – poznaj historię i atrakcje stolicy stanu Floryda

Disney World i parki rozrywki na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz