Wynwood Walls – muzeum graffiti na świeżym powietrzu w Miami

Tagi , , , , , ,

Słońce oraz wyjątkowo ciepły klimat przyciągają na Florydę wielu turystów, także tych z Polski. Szczególnie zimą, gdy na kontynencie europejskim jest zimno oraz ponuro. Wówczas wiele osób decyduje się na spędzenie wakacji na Florydzie. Piękne miasta, rajskie plaże, parki rozrywki, rezerwaty przyrody oraz gwarancja pogody to argumenty, aby odwiedzić Florydę, a w szczególności Miami. Na pewno, nie będziesz się tam nudzić! Jednym z miejsc, które musisz koniecznie zobaczyć jest Wynwood Walls.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynwood Walls w Miami

Do miejsc, które zdecydowanie musisz zobaczyć podczas swoich wakacji na Florydzie jest Wynwood Walls w Miami. Miami posiada wspaniałą artystyczną dzielnicę, która kipi kolorem i życiem. Jest to takie „must see in Miami”! Wynwood – NW 2 Ave pomiędzy 25 a 26 ulicą to dawna magazynowa dzielnica, która obecnie jest galerią na świeżym powietrzu oraz kulturalną oazą Miami. Ściany dawnych, obecnie pustych już budynków zdobią wielkoformatowe, prace artystów street art z całego świata.

Na pewno jest to unikalne na skalę światową miejsce. Na ścianach magazynów znajdują się olbrzymie murale, które ujmują widza mocną kolorystyką. Jest to zachwycające i niezwykle interesujące malarstwo, ponieważ każda ulica, każde drzwi oraz ogrodzenia są pomalowane graffiti. Cechą charakterystyczną sztuki ulicznej – street art jest tymczasowość. Co ciekawe grafiki zmieniają się co jakiś czas, dlatego spacer ulicami tej dzielnicy latem może wyglądać zupełnie inaczej za rok.

W Wynwood oraz w okolicy znjdują się także galerie z dziełami lokalnych projektantów, kawiarnie, sklepy z antykami oraz restauracje. Co drugą sobotę miesiąca odbywa się tzw. Art Walk. To właśnie w tym dniu można bezpłatnie odwiedzać galerie, które otwarte są do późnych godzin nocnych. Wynwood Walls to prawdziwy raj nie tylko dla mistrzów street art, swoją przestrzeń znajdą tu również początkujących twórcy oraz innowatorzy sztuki plenerowej. Co ciekawe, poza muralami, możesz tu podziwiać różnorodne konstrukcje o charakterze artystycznym oraz rzeźby.

Wynwood Walls – Dzielnica artystów

Miami przyciąga już od ponad dekady największych artystów graffiti oraz sztuki ulicznej z całego globu. Dzielnica artystów, powstała w roku 2009 jako plenerowe muzeum sztuki. Pomysł na powstanie takiego miejsca pojawił się w głowie Tony’ego Goldmana. Szukał on czegoś, aby zmienić wygląd niezbyt ładnej dzielnicy magazynów. Wpadł na pomysł, aby pomalować ściany magazynów pięknymi muralami. Chciał także zwrócić uwagę na kreatywność graffiti oraz sztuki ulicy, która była niedoceniany oraz nie szanowana. Tak właśnie powstała dzielnica artystów, aby mogli oni tu przyjeżdżać oraz malować swoje dzieła. Początkowo, murale malowane były na sześciu głównych budynkach magazynów, od NW 25th Street do 26th Street. Natomiast w późniejszych latach artyści poszerzyli swoją przestrzeń na sąsiednie ulice i obecnie ich prace znajdują się na ścianach wielu okolicznych ulic. W roku 2010 drzwi budynków także zostały włączone do malowideł Wynwood.

Najlepszą porą na zwiedzanie dzielnicy artystów oraz Wynwood Walls jest pierwszy tydzień grudnia, podczas wydarzenia Art Basel.

Jak dojechać do Wynwood Walls?

Z Miami Beach komunikacją miejską do Wynwood Walls najlepiej dojechać: Lincoln Rd & Washington Av., autobusami nr 113, 119, 120. Podróż trwa około 1h, koszt biletu w jedną stronę ok. $3.00. Koszt przejazdu Uberem 10 minut, koszt od $8.00 do 15.00 $.

Jeśli planujesz tam dojechać wynajętym autem to musisz wiedzieć, że poza parkingami, możesz parkować na ulicach, jednak musisz uważać na oznaczenia. Część miejsc parkingowych jest zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców lub samochodów dostawczych. Parkowanie samochodów jest skrupulatnie nadzorowane. Postój na ulicy jest płatny, można zapłacić za pomocą aplikacji telefonicznej. ,

Wynwood Walls – bilety wstępu

Bilet daje możliwość wejścia do Muzeum Wynwoodk Walls, tóre zawiera ponad 35 murali, 2 galerie street-artu, restauracje, bary oraz sklepy. Koszt biletu wstępu kosztuje: dla osób dorosłych 10$, seniorów 7,5$, studentów oraz wojskowych 5$. Dzieci do lat 12 zwiedzają Wynwood Walls za darmo.
W przypadku zakupu biletu dla wojskowych i studentów przy wejściu wymagany jest dowód tożsamości. Podczas specjalnych wydarzeń jak na przykład ART WEEK, bilety wstępu kosztują 0$ -65 $.

Wynwood Walls to miejsce wyjątkowe, które zachwyci nie tylko miłośników street artu, ale i wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Parki Narodowe na terenie Florydy – co musisz zobaczyć!

Orlando Magic – poznaj sportową stronę Florydy

Następny

Dodaj komentarz