Zima na Florydzie

Tagi , , , , , ,

Floryda nie bez powodu otrzymała przydomek The Sunshine State – Słonecznego Stanu USA. Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu charakteryzuje się przyjemnymi temperaturami, o małych rocznych amplitudach i wysoką wilgotnością. Co więcej, bliskość zwrotnika zapewnia na Florydzie mnóstwo godzin słonecznych przez praktycznie cały rok. Jaka jest więc zima na Florydzie? Dowiedz się więcej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy na Florydzie występuje śnieg?

Florydę otaczają z 3 stron wody Atlantyku oraz Zatoki Meksykańskiej. Panujący tu klimat jest znacznie łagodniejszy, niż w pozostałych miejscach z klimatem subtropikalnym. Woda otaczająca półwysep zapobiega powstawaniu ekstremalnych upałów.

Co ciekawe, na Florydzie klimat może się jednak różnić w zależności od danej lokalizacji. Północna i centralna część półwyspu znajdują się w strefie klimatu subtropikalnego, natomiast południowa Floryda leży w strefie klimatu tropikalnego monsunowego. Różnica w pogodzie dostrzegalna jest przede wszystkim zimą, kiedy to minimalne temperatury na południu stanu osiągają ok. 18⁰ C, natomiast na północy, mogą spaść do nawet 3-5⁰ C, chociaż dzieje się to bardzo rzadko. Na wysokość temperatury ma również wpływ odległość od wody.

Śnieg na Florydzie się zdarza, jednak jest on niezwykle rzadkim zjawiskiem pogodowym. Najczęściej opady śniegu pojawiają się w północno-wschodniej części półwyspu, nazywanego Florida Panhandle. W środkowej części Florydy śnieg pada raz na kilka lat, natomiast na południu od Orlando na południe, pojawił się on zaledwie kilkanaście razy w historii. Co ciekawe, w miejscowościach takich jak: Florida Keys oraz Key West nigdy nie zanotowano opadów śniegu.

Większość informacji dotyczących opadów śniegu przed 1900 roku na Florydzie, została zarejestrowana w Jacksonville przez stację meteorologiczną National Weather Service. Warto wiedzieć, że najwcześniejszy przypadek opadów śniegu, który zapisano w kronikach, odnotowano w 1774 roku, także w Jacksonville. Wówczas mieszkańcy Florydy nazwali go „nadzwyczajnym białym deszczem”, ponieważ nie wiedzieli co to jest.

Zima na Florydzie – pierwszy śnieg

W dniu 19 stycznia 1977 roku spadł pierwszy raz śnieg w południowej Florydzie. Było to wydarzenie, które spotkało się z ogromnym niedowierzaniem ze strony mieszkańców całej Ameryki Północnej. Do tej pory był to jedyny przypadek większego opadu śniegu w tym rejonie. Śnieg nie utrzymał się jednak długo i szybko się rozpuścił. 23 grudnia 1989 roku śnieg spadł w północno-wschodniej części Florydy, dzięki czemu mieszkańcy nazwali Święta Bożego Narodzenia 1989 roku, pierwszymi białymi Świętami. Na Florydzie w XX wieku, odnotowano w sumie dwadzieścia jeden większych przypadków występowania śniegu. Z kolei, w XXI wieku pojawiło się 16 przypadków pojawienia się opadów śniegu, z czego większość wystąpiła w Jacksonville.

Zima na Florydzie

Golfsztrom, czyli ciepły Prąd Zatokowy, obmywający wschodnie i południowe wybrzeże Florydy, zapewnia wysokie temperatury, powietrza oraz wody. Co ciekawe, temperatura wody w pobliżu Miami oraz Fortu Lauderdale waha się od 22⁰ C  do nawet 32⁰ C, zapewniając przyjemne kąpiele wodne przez niemal cały rok, z wyjątkiem pory wilgotnej lub huraganów.

Południowe stany w USA, w tym głównie Floryda, narażone są na gwałtownie zmieniające się fronty atmosferyczne znad Zatoki Meksykańskiej i Atlantyku, które mogą powodować występowanie huraganów. Warto wiedzieć, że w okresie od sierpnia do października, głównie południowa Floryda narażona jest na silne wiatry i burze. Po tragedii, jaką był huragan Katrina w 2005 r. znacznie ulepszono system wczesnego informowania o huraganach, co mieszkańcom, jak i turystom pozwala przygotować się na bardzo złą pogodę.

Jak mieszkańcy Florydy spędzają zimę i Święta?

Niektórzy, pewnie nie raz się zastanawiali się jakby ich Święta Bożego Narodzenia wyglądały w takim miejscu jak np. ciepła Floryda. Święta bez śniegu i mrozu oraz bez wyjątkowej polskiej atmosfery. Co ważne, Święta w takich miejscach, jak Floryda są równie wspaniałe i wzniosłe. Fakt, że śniegu i zimna jak w Polsce w tym czasie, na Florydzie nie uświadczymy, szczególnie w jej południowych regionach, jednak typowej atmosfery świątecznej możemy bardzo często pozazdrościć społeczności tego The Sunshine State. Podobnie jak na naszym Starym Kontynencie, możemy w wielu miejscach podziwiać okazałe, pięknie przybrane choinki. Przystrojone drzewka świąteczne doskonale prezentują się w towarzystwie palm i w upale, mają one w sobie wówczas wiele magii oraz klimatu świątecznego co w Polsce.

Oprócz tego sklepy  i ulice przyozdobione są pięknymi dekoracjami świątecznymi, w niektórych miejscach nawet znaki drogowe są oświetlone lampkami choinkowymi! Amerykanie mają również wiele ciekawych tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia.

Zima na Florydzie – Święta Bożego Narodzenia

Większość zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych praktykowanych w całych Stanach Zjednoczonych, przybyła z Europy wraz z pierwszą ludnością z takich krajów jak: Anglia, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia. Z czasem, Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych nabrały własnego charakteru i powstały własne obyczaje. Oczywiście wpłynęła na to w ogromnym stopniu wieloetniczność amerykańskiego społeczeństwa. Boże Narodzenie pochodzi z tradycji chrześcijańskiej, jednak jest także wyjątkowym czasem również dla innych religii.

W zbliżonym czasie społeczność żydowska obchodzi Chanukę, natomiast Amerykanie afrykańskiego pochodzenia świętują Kwanzę. Mimo że te obydwa Święta z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem nie mają absolutnie nic wspólnego, to nadają temu świątecznemu okresowi uniwersalnego, wyjątkowego charakteru. Co więcej, Amerykanie, w swojej inkluzywności i w duchu tzw. politycznej poprawności mają coraz częściej tendencję do składania sobie świeckich życzeń tj. „Happy Holidays” nie określając, jakiego dokładnie Święta dotyczą.

Amerykańskie domy przystrajane są świątecznie już na przełomie listopada oraz grudnia, praktycznie zaraz po Święcie Dziękczynienia. Podstawowym elementem dekoracji bożonarodzeniowych jest bezsprzecznie choinka. Bardzo popularne są również dekoracyjne wieńce, świąteczne skarpety, czerwono-zielone girlandy, renifery ciągnące sanie, migające światełka, bałwany oraz sztuczny śnieg.

Dekoracje takie można znaleźć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mieszkańcy głównie przedmieść na Florydzie konkurują ze sobą, kto w jak najbardziej ekstrawagancki sposób przystroi swój dom i ogród. Fasady domów oraz trawniki zamieniają się w prawdziwe pokazy świetlne mieniące się tysiącami światełek, a często również i dźwięków.

Wigilia i Boże Narodzenie na Florydzie – obyczaje świąteczne w USA

W Stanach Zjednoczonych, Wigilia taka jaką znamy w Polsce, świętowana jest wyłącznie w rodzinach o trwałych, polskich korzeniach, czy też w rodzinach pochodzących z krajów Centralnej oraz Wschodniej Europy.

Bardzo popularny jest natomiast zwyczaj spotykania się na tzw. świąteczny lunch 24 grudnia, z rodziną i przyjaciółmi. Wieczór w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia jest w USA wykorzystywany raczej na przygotowania do świątecznego posiłku dnia następnego. Religijne rodziny obowiązkowo odwiedzają wówczas także kościół.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Seven Mile Bridge (most siedmiomilowy) na Florydzie

Wyjazd na Florydę – jak zrobić to najtaniej?

Następny

Dodaj komentarz