Daytona Beach – miasto wyścigów samochodowych

, Tagi , , , , , , ,

Daytona Beach to miasto na Florydzie u wschodnich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego położone nad rzeką Halifax. To tu w 1871 roku Matthias Day kupił ziemię i wybudował na niej hotel wokół którego powstało miasto. Właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miejscowości, której mieszkańcy uważają, że posiadają najsławniejszą plażę na świecie. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, co jest tego przyczyną. Prawdopodobnie chodzi o wyścigi samochodowe na plaży, które odbywały się tam przed laty dzięki naturalnemu utwardzonemu piaskowi. Teraz zawody przeniosły się na tor, którego sława wykracza daleko poza Florydę. Wyścigi samochodowe NASCARi „najsławniejsza plaża na świecie” to dwa najczęstsze skojarzenia z Daytona Beach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Daytona Beach miastem sportów motorowych

Największą atrakcją turystyczną miasta są wyścigi samochodowe NASCAR na torze Daytona International Speedway. Mają one długą tradycję, bo pierwsze zawody były rozgrywane w 1959 roku. Miasto jest także siedzibą organizacji NASCAR, która zrzesza kierowców i producentów samochodów.

Trybuny wokół toru mogą pomieścić około 120 tys. ludzi, a sam obiekt ma długość 2,5 mili i jest owalny. Tysiące fanów sportów motorowych ściągają corocznie do Daytona Beach aby zobaczyć sławny wyścig, mający w swojej nazwie miasto rozgrywania.

Daytona 500

Jest najbardziej prestiżowym wyścigiem rozgrywanym na torze Daytona International Speedway. Zanim do niego doszło kierowcy ścigali się gdzie indziej, a w czasach prohibicji ich głównym źródłem zarobku było rozwożenie alkoholu po barach,  a nie rywalizacja sportowa. Zarobione w ten nielegalny sposób pieniądze inwestowali w samochody aby łatwiej im było wymknąć się policji. Kiedy złagodzono prawo dotyczące picia alkoholu kierowcy przestali się ścigać ze stróżami prawa, a zaczęli między sobą tworząc organizację NASCAR, która organizuje wspomniany wyścig. W Daytona 500 kierowców często bije rekordy prędkości, a telewizje relacjonują zmagania do ponad 100 krajów świata. Obok toru znajduje się specjalna strefa dla fanów, gdzie możemy obejrzeć z bliska samochody, kierowców oraz mechaników pracujących w pocie czoła aby pojazdy były w 100% sprawne. Bilety na Daytona 500 kosztują około $100.

Richard Petty Driving Experience 

Jeśli nie mamy szczęścia i nie uda nam się zdobyć wejściówek na zawody Daytona 500, możemy wykupić przejażdżkę samochodem wyścigowym z instruktorem. Jest to niezapomniane przeżycie dla fanów motoryzacji, gdzie na prostych odcinkach jedziemy grubo ponad 200 km/h. Cała jazda trwa od 5 do 24 minut w zależności jaką opcję wybierzemy. Ceny zaczynają się od $100 i jest to atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach.

Daytona International Speedway to dom wyścigów NASCAR, ale nie zabraknie tu atrakcji dla fanów kolarstwa i sportów motocyklowych, a zwłaszcza motocykli Harley Davidson.

Plaże w rejonie Daytona Beach

Wszystkie plaże w okolicy Daytona Beach są szerokie o mocno utwardzonym piasku rozciągając się wzdłuż wybrzeża na około 50 km. Umożliwia to wjechanie na plaże rowerem, motocyklem czy nawet samochodem przy zachowaniu środków ostrożności i nieprzekraczaniu prędkości 10 mil na godzinę. Oto pokrótce najważniejsze plaże rejonu Daytona Beach:

DAYTONA BEACH, FLORIDA - JANUARY 3, 2015: Daytona Beach sign. The popular spring break destination is dubbed "World's Most Famous Beach."
Znak kierujący na Daytona Beach. Popularny cel wakacji, plaża nazywana jest jako „Najbardziej znana plaża Świata”, licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Daytona Beach

Nosząca przydomek ”najsławniejsza plaża świata”. Jest to centralne miejsce w mieście, gdzie tętni życie towarzyskie i sportowe. Spotkamy tu amatorów surfingu, parasalingu i wędkarstwa. Na plażę można wjechać samochodem, ale mamy też długą na prawie 2 km strefę tylko dla pieszych. Dopełnieniem plaży jest molo, które sięga 300 metrów w głąb oceanu. Obok plaży znajduje się wielofunkcyjny budynek z salą balową, która pomieści 2000 osób.

Street signs on Daytona Beach along the ocean.
Znaki drogowe na plaży Daytona nad oceanem, licencja: shutterstock/By pisaphotography

Smyrna Dunes Park 

Jest położona na półwyspie, gdzie znajduje się park w którym żyje wiele gatunków ptaków, gadów i zwierząt morskich, które mogą być nam przybliżone przez przewodnika. Promenada ma ponad 3 km długości i rozciąga się wokół wydm.

Florida Beach sunset over Inlet in New Smyrna Beach
Zachód słońska na Inlet in New Smyrna Beach, licencja: shutterstock/By Jennifer Stanford

Ormond Beach

Kiedyś było to miejsce bicia rekordów prędkości w wyścigach samochodowych. Teraz jest to o wiele bardziej spokojna plaża z połową tuzina punktów dostępu do niej. Posiada przejście przez wydmy.

Beautiful ocean sunset view on Ormond Beach in Daytona, Florida. All I wanted to do was bring the colors of the sky to life so I could look at them forever.
Piękny widok na zachód słońca na Ormond Beach w Daytona na Florydzie., licencja: shutterstock/By Eamon M. Keane

Ponce Inlet

Znajdująca się w niewielkim miasteczku plaża to idealne miejsce na surfing, opalanie się i podziwianie fal Oceanu Atlantyckiego. Jest to miejsce przyjazne zwierzętom domowym. Wokół plaży znajduje się Lighthouse Point Park, który posiada taras i wieżę widokową.

Ponce Inlet Lighthouse at Daytona Beach, Florida
Latarnia morska w Ponce Inlet na plaży Daytona, Florida, licencja: shutterstock/By Aerial Vision Imagery

Bicentennial Park

Widoki na rzekę Halifax i Ocean Atlantycki to jedno, a drugie to bogactwo terenów do uprawiania sportu wokół plaży m.in. tenisa, koszykówki czy baseballu.

Wypoczynek i rozrywka na świeżym powietrzu w Daytona Beach

Equestrian Adventure of Florida

Jest to firma, która organizuje konne przejażdżki po plażach Florydy i parkach stanowych dla dzieci i dorosłych. W przypadku osób chcących przemierzyć plaże konno wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, a sama jazda obywa się podczas odpływu. Koszt przejażdżki po plaży w końskim siodle to $125 od osoby. Warunkiem jej realizacji jest uczestnictwo przynajmniej 2 osób.

Horses Lined Up
licencja: shutterstock/By Laurel A Egan

Daytona Lagoon

To park wodny otwarty cały rok, przyciągający rodziny z dziećmi. Mamy tu także tereny do gry w mini golfa, konkursy dla najmłodszych i gry zręcznościowe.

DAYTONA BEACH, FL, USA - MAY 3, 2020: Aerial photo Daytona Lagoon water park
Zdjęcie z lotu ptaka na Daytona Lagoon water park, licencja: shutterstock/By Felix Mizioznikov

Sunglow Fishing Pier

Jest to molo na którym znajduje się restauracja i pub ze świetnym widokiem na Ocean Atlantycki. Miłośnicy wędkarstwa znajdą tu podesty dostosowane do łowienia, jeśli przyjdą odpowiednio wcześnie aby zająć miejsce.

Sunglow fishing pier Daytona Beach Florida
Sunglow fishing pier Daytona Beach Florida, licencja: shutterstock/By Marketa Bement

Halifax Harbor Marina 

Doskonałe miejsce na spacery wokół przystani łodzi żaglowych i jachtów zlokalizowanej na rzece Halifax. Jest to punkt wypadowy na rejsy po wschodnim wybrzeżu Florydy.

Halifax Harbor Marina Daytona Beach FL
Halifax Harbor Marina Daytona Beach FL, licencja: shutterstock/By Felix Mizioznikov

Tuscawilla Park

Całkiem sporych rozmiarów park z kilkoma stawami, placami zabaw i miejscami na piknik. Posiada teren dostosowany do gry w disc golfa i tor przeszkód, co jest świetną okazją na relaks z najbliższymi.

Daytona Beach Bandshell

To muszla koncertowa i deptak, znajdujące się wokół głównej plaży miasta dostosowane do letnich występów muzycznych. Wśród nich dominują koncerty imitatorów znanych piosenkarzy i piosenkarek. Można zabrać ze sobą składane krzesło lub je wypożyczyć na czas koncertu.

DAYTONA BEACH, FL-MAY, 2015:  Historical Daytona Beach Bandshell concert venue.
Historyczna sala koncertowa Daytona Beach Bandshell , licencja: shutterstock/By James R. Martin

Daytona Flea and Farmer’s Market

Znajduje się tu prawie 1000 straganów, gdzie można kupić wiele ciekawych rzeczy, które będą doskonałą pamiątką z pobytu w mieście. Ponadto mamy tu 2 restauracje i 9 barów z przekąskami. Market otwarty jest od piątku do niedzieli.

Muzea i ośrodki kultury w Daytona Beach

Musem of Arts and Science 

Jest jednym z największych muzeów na południu USA mieszcząc ponad 30 tys. eksponatów. Podzielone jest na galerię sztuki amerykańskiej, chińskiej i kubańskiej. W przypadku tej ostatniej jest to największa kolekcja eksponatów znajdująca się poza Kubą. Częścią kompleksu jest także planetarium i Root Family Museum, które prezentuje odrestaurowane zabytkowe wagony kolejowe i samochody. Jest otwarte 7 dni w tygodniu, a ceny biletów wahają się od $6 (dzieci) do $13 (dorośli).

Mary Bethune Home 

To muzeum poświęcone międzynarodowej działaczce na rzecz praw człowieka i doradczyni prezydenta USA. Zawiera oryginalną bibliotekę, zdjęcia i pamiątki rodzinne. Znajduje się na terenie campusu uczelni, którą sama założyła – Uniwersytetu Bethune-Cookman. Wstęp do muzeum jest darmowy. Można jednak zostawić jakąś symboliczną darowiznę.

Halifax Historical Museum

Powstało w 1984 roku i znajduje się w budynku dawnego banku. Przedstawia historię Daytona Beach i jej okolic. Oprócz eksponatów jest tam prezentowany film o dziejach hrabstwa Volusia. Wstęp kosztuje $7 i można zostać jak długo się chce.

Veteran Museum & Educational Center 

Jest miejscem poświęconym historii wojen, począwszy o II wojny światowej a skończywszy na wojnie w Zatoce Perskiej. Możemy tu znaleźć oryginalne mundury i modele samolotów. Odwiedzający są oprowadzani przez weteranów wspomnianych wojen. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Lillian Place Heritage Center 

To zabytkowy dom opowiadający historię miasta z czasów wiktoriańskich. Całe jego wyposażenie jest oryginalne i nawiązuje do tamtego okresu. Bilet wstępu to $5

 Jackie Robinson’ Ball Park 

To zabytkowe boisko do gry w baseball, które znajduje się na wyspie City Island. Powstało w 1914 roku i ma drewniane trybuny, które były już kilkukrotnie odnawiane. Obecnie natężenie odbywających się tam imprez jest mniejsze aby nie nadwyrężać obiektu.

Najlepsze restauracje i bary w Daytona Beach

W związku z doskonałym położeniem względem oceanu turyści najchętniej polecają lokale serwujące owoce morza, które tutaj są najwyższej jakości. Nie zabraknie możliwości wyboru dla amatorów kuchni włoskiej i amerykańskiej. W okolicach nadbrzeżnych znajduje się sporo pubów z lokalnymi gatunkami piwa.

Don Vito’s Itlalian Restaurant 

Jest to rodzinna restauracja zlokalizowana w centrum miasta w dzielnicy handlowo-artystycznej. Wielu turystom przypomina najlepsze włoskie restauracje występujące w Nowym Jorku (https://nowyjork.pl/). Serwuje dania kuchni tego kraju z naciskiem na Sycylię .

Chucherias Restaurant 

To lokal specjalizujący się w kuchni hiszpańskiej i latynoamerykańskiej, łączący tradycję z nowoczesnymi technikami kulinarnymi. Przed lokalem znajduje się piękny dziedziniec, który dodaje uroku budynkowi restauracji.

The Cellar 

Znajduje się w historycznym budynku zajmowanym niegdyś przez prezydenta USA Warrena G. Hardinga, który był jego letnią rezydencją. Specjalizuje się w owocach morza, kuchni europejskiej z akcentem na dania włoskie.

Crabby Joe’s 

Restauracja znajdująca się na molo Sunglow Pier, gdzie można się delektować owocami morza i kuchnią amerykańską spoglądając na fale oceanu lub pływających w pobliżu surferów.

Peanut and George’s Pub on Main 

Jest to pub, który może pomieścić około 65 osób. Wśród przekąsek dominuje kuchnia amerykańska i owoce morza. Turyści polecają wieczory karaoke, kiedy rozkwitają lokalne talenty muzyczne. Lokal przyciąga miłośników motocykli podczas ich święta – Biketoberfest.

Daytona Beach Brewing Company 

Budynek niegdyś przemysłowy. Teraz jest miejscem, gdzie znajdują się kadzie do warzenia rzemieślniczego piwa. Stylem przypominający browary na zachodnim wybrzeżu.

Najlepsze hotele w Daytona Beach według Trip Advisor

– Hard Rock Hotel Daytona Beach  – ceny za nocleg zaczynają się od 475 zł/osoba. Jest to najbardziej luksusowy hotel w mieście znajdujący się w pobliżu plaży. Z najwyższych pięter mamy kapitalny widok na Ocean Atlantycki. Obiekt to doskonały wybór na rodzinne wakacje, podróże służbowe czy wesela.

– Holiday Inn Resort Daytona Beach Oceanfront – ceny za nocleg zaczynają się od 270 zł/osoba. Hotel oferuje duży basen, jacuzzi, restaurację na zewnątrz jak i wewnątrz. Znajduje się przy centralnej plaży miasta.

 Hilton Daytona Beach Oceanfront Resort – ceny za nocleg zaczynają się od 411 zł/osoba. Znajduje się blisko najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Posiada 7 restauracji, 2 odkryte baseny i centrum fitness.

– Plaza Resort & Spa – ceny za nocleg zaczynają się od 356 zł/osoba. Rozciąga się po drugiej stronie plaży Seabreeze Avenue przyjmując gości od ponad wieku. Jest to połączenie luksusu z przystępną ceną. Ocean Waters Spa budzi szczególne uznanie wśród turystów.

– Tropical Winds Oceanfront Hotel – ceny za nocleg zaczynają się od 265 zł/osoba. Położony w spokojnej okolicy, ale z jednocześnie dobrym dostępem do atrakcji miasta. Posiada basen i restaurację.

Daytona Beach – czy warto?

Jeśli lubisz miejsca, gdzie prawie zawsze świeci słońce a temperatura przez 5 miesięcy w roku nie spada poniżej 30 stopni wybierz Daytona Beach jako miejsce swoich wakacji. Szerokie plaże przyjazne rodzinom i wielbicielom sportów wodnych oraz motorowych kuszą swoją bielą. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie możesz podróżować samochodem wzdłuż piaszczystych plaż ciesząc oko falami oceanu. Jeśli dodatkowo lubisz motoryzację i adrenalinę jaką wyzwalają wyścigi samochodowe, to nie można było  lepiej trafić. Wszystko to okraszone doskonałą kuchnią łączącą to, co najlepsze z USA, Europy i Ameryki Południowej przy akompaniamencie tropikalnych scenerii i zapachów.

Wycieczki po Daytona beach

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Miami Beach, czyli magiczne miasto na słonecznej Florydzie

Key West – tropikalna wyspa na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz