Miami Beach, czyli magiczne miasto na słonecznej Florydzie

Tagi , , , , , , ,

Miami (City of Miami) to miasto położone nad Zatoką Biscayne, które stanowi centrum finansowe, gospodarcze, kulturalne i turystyczne stanu Floryda w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zajmuje ok. 150 km^2 i jest szóstym co do ludności miastem USA. Jego niezwykła popularność, piękne plaże, luksusowe hotele i ogromna ilość muzeów co rok przyciągają miliony turystów z całego świata. Jakie zatem atrakcje odwiedzić, gdzie najlepiej zatrzymać się na nocleg i co zjeść podczas wypoczynku w tym słonecznym mieście? 

Kilka słów o historii powstania Miami

Przed zajęciem Ameryki Północnej przez Europejczyków tereny obecnego miasta Miami zamieszkiwane były przez rdzenne plemiona Ameryki Północnej. Miasto uznawane jest za jedyne w USA, które zostało założone przez kobietę. Powstanie pierwszej wioski na ziemiach Florydy datuje się na 500-600 p.n.e. W 1556 roku tereny te zostały dołączone do kolonii hiszpańskiej. W 1821 roku Hiszpania przekazała swoje prawa do ziem Stanom Zjednoczonym. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wtedy też doszło do próby stłumienia i usunięcia z terenów plemienia rdzennych amerykanów Seminoles. W rezultacie miały tam miejsce walki podczas drugiej wojny seminolskiej. Pod koniec XIX wieku obszary te znane były jako „Biscayne Bay Country”. Miasto zostało oficjalnie zarejestrowane 28 lipca 1896 r.

W rozwoju Miami szczególną rolę odegrali Afroamerykanie. Na początku XX wieku stanowili oni niemal 40% populacji. W latach dwudziestych XX wieku do miasta zaczęli napływać mieszkańcy z północy, co rozpoczęło jego rozkwit. Niestety przejście silnego huraganu w 1926 roku i pierwszy wielki kryzys w latach 30. XX wieku spowolniły dalszy rozwój. W trakcie II wojny światowej miasto było bazą wojskową USA do obrony przez niemiecką marynarką wojenną. Po rewolucji na Kubie w 1959 roku, kiedy do władzy doszedł Fiedel Castro, wielu Kubańczyków przybyło do Miami, aby uzyskać schronienie. Miasto rozwinęło się jako ważny i międzynarodowy ośrodek kulturowy, turystyczny i finansowy.

Obecnie Miami jest liderem i ośrodkiem w wielu dziedzinach gospodarki USA. Obszar tego miasta jest największym zurbanizowanym terenem na Florydzie i 12. co do wielkości w USA. PKB Miami wynosiło w 2017 roku 344,9 mld USD. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje – co zwiedzić, odwiedzając najpopularniejsze miasto Florydy?

Bayside Marketplace to dwupiętrowe centrum handlowe na świeżym powietrzu. Całość jego terenu otacza zatoka Biscayne. Jest najbardziej popularną i chętnie odwiedzaną atrakcją w Miami. Oprócz centrów handlowych i sklepów Bayside Marketplace jest także centrum kulturowym i rozrywkowym. Znaleźć tu można bary, restauracje oraz nieruchomości wpisujące się w malownicze okolice nadmorskie. Dodatkową atrakcją jest codzienna muzyka na żywo.  

Miami, FL, USA - May 11, 2018: Bayside Marketplace, a festival marketplace in Downtown Miami, is home to an internationally flavored assortment of over 100 stores, shops, restaurants, and cafes.
Bayside Marketplace, targowisko w centrum Miami, jest domem dla ponad 100 sklepów, sklepów, restauracji i kawiarni, licencja: shutterstock/By Willowtreehouse

Miami Art Deco to historyczna dzielnica, zlokalizowana w South Beach. Znajduje się tutaj 960 budynków – zabytków w stylu Art Deco. Zostały one wybudowane w okresie Wielkiego Kryzysu lat czterdziestych XX wieku w stylu ruchu architektonicznego znanego jako Streamline Moderne. Został on zapoczątkowany w czasie załamania miejskiego rynku nieruchomości w 1925 r., gdy po przejściu potężnego huraganu bezdomnymi zostało niemal 25 000 osób. Projekty budynków przypominają o czasach rozwoju miasta. To tutaj mieszkał m.in. znany włoski projektant damskiej mody Gianni Versace, co dodatkowo zwiększa popularność tego miejsca. 

Wieczór na Ocean Drive w Miami, USA. Ręcznie robiona ilustracja wektorowa. Styl art deco. Wszystkie budynki - konfigurowalne różne obiekty.
Wieczór na Ocean Drive w Miami, USA. Ręcznie robiona ilustracja wektorowa. Styl art deco., licencja: shutterstock/By alaver

Downtown Miami to centrum miasta znajdujące się w Centralnej Dzielnicy Biznesowej. Jest ośrodkiem kulturalnym, handlowym, finansowym południowej Florydy i stanowi najprężniej  rozwijający się obszar miasta. Znaleźć można tutaj muzea, parki, banki, sądy, urzędy państwowe oraz sklepy i teatry. 

Miami, Floryda, panoramę USA na Zatoce Biscayne.
Miami, Floryda, panorama na Zatokę Biscayne., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Lincoln Road to droga dla pieszych znajdująca się pomiędzy 16th Street i 17th Street w Miami Beach. Mieści się tu deptak pełen galerii, sklepów, restauracji i różnych firm m.in Wahington Avenue. Lincoln Road łączy się z ulicą dostępną dla ruchu samochodowego sięgającą do Zatoki Biscayne. 

Muzea w Miami

Frost Museum of Science
Dawnej nazywane Muzeum Nauki w Miami, jest interaktywnym muzeum z planetarium, akwarium i oceanarium oraz eksponatami związanymi z technologią i meteorologią. Bilety wstępu do muzeum to koszt ok. 25 USD dla dorosłych i 22 USD dla młodzieży. Zorganizowane grupy i rodziny mogą skorzystać z biletu grupowego. 

MIAMI, FL, USA - SEPTEMBER 1, 2019: Frost Museum of Science Miami Downtown. Aerial night photo shot with a drone long exposure
Frost Museum of Science Miami Downtown, licencja: shutterstock/By Felix Mizioznikov

History Miami Museum 

Znajduje się w centrum miasta i jest największym muzeum historycznym na Florydzie. Data jego założenia sięga 1940 roku. Znajdują się tutaj cztery stałe ekspozycje, centrum badawcze oraz archiwum. Co roku odbywają się tu także Międzynarodowe Targi Map. Muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków od 10 do 17, a w niedzielę od 12 do 17. Dzieci poniżej 6 lat mogą zwiedzić muzeum za darmo. Bilet dla dorosłych to koszt 10 USD, dla młodzieży 5 USD. 

Institute of Contemporary Art w Miami  

To muzeum sztuki współczesnej, które znajduje się w Miami Design District. Muzeum wspiera programy stypendialne i nowe wymiany sztuki. Zapewnia miejsce do rozwoju dla międzynarodowych, zdolnych i początkujących artystów oraz łatwy dostęp do sztuki. Dlatego też zwiedzanie i wstęp są bezpłatne przez cały rok. 

Pérez Art Museum Miami  

To muzeum sztuki współczesnej założone w 1984 roku. Znajduje się tu ponad 2000 dzieł, zwłaszcza z okresu XX i XXI artystów z całego świata. Muzeum odnotowało rekordową frekwencję 150 000 zwiedzających. 

USA. FLORIDA. MIAMI. JULY, 2017: Pérez Art Museum Miami
Pérez Art Museum Miami, licencja: shutterstock/By Mia2you

Muzeum Lowe Art  

Było pierwszym muzeum sztuki w południowej Florydzie. Zarządzane jest przez Uniwersytet Miami. W muzeum tym znaleźć można kolekcje sztuki dzieł starożytnej Grecji i Rzymu, z okresu renesansu, baroku oraz z XVII i XIX- wiecznej sztuki europejskiej i amerykańskiej. Oglądać tu można dzieła takich artystów jak Lippo Vanni, El Greco, Francisco Goya, Paul Gauguin, Claude Monet, Julian Stańczyk. Znajdują się tu również dzieła ze szkła. Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty od 10:00 do 16:00 a w niedziele od 12:00 do 16:00. Bilety wstępu to koszt (dla dorosłych) 12,5 USD, a dla młodzieży, studentów i seniorów 8 USD. 

Jewish Museum of Florida 

To jedyne muzeum poświęcone ponad 250 latom historii, sztuki i kultury Żydów na Florydzie. Kolekcja muzeum zawiera ponad 100 000 eksponatów. Muzeum znajduje się w dzielnicy South Beach i mieści się w dwóch odrestaurowanych zabytkowych budynkach, które niegdyś były synagogami pierwszej kongregacji żydowskiej w Miami Beach. Bilet wstępu do to koszt 12 USD dla dorosłych, 8 USD dla studentów i seniorów. W soboty wstęp do muzeum jest wolny. 

Jewish Museum of Florida in Miami  South Beach. Miami, Florida March 30, 2018.
Jewish Museum of Florida in Miami South Beach. Miami, Florida March 30, 2018., licencja: shutterstock/By NYC Russ

Plaże Miami

Plaże Miami to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, nurkowania i plażowania. Opalać się i spacerując wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego można na jednej z pięknych plaż. Najpopularniejszą jest z pewnością South Beach. 

South Beach  to jedna z najbardziej znanych plaż południowej Florydy. Znajduje się przy ulicy Ocean Drive. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby lub nie widziała South Beach w telewizji. Przyciąga ona bowiem sławnych, bogatych celebrytów i znane gwiazdy. Między plażą a restauracjami znajduje się Lummus Park, który znany jest z popularnego serialu „Policjanci z Miami”. Na deptaku mieszczącym się na plaży można jeździć na rowerach, rolkach i deskorolkach. Oprócz dziennego wypoczynku South Beach cieszy się również bogatym życiem nocnym. Znajdują się tu dyskoteki, kluby i nocne bary. 

South Beach, Miami Beach. Floryda.
South Beach, Miami Beach. Floryda., licencja: shutterstock/By Mia2you

Surfside Beach to piękna plaża w jednej z nadmorskich dzielnic Miami. Jest mniej popularna niż South Beach, jednak cieszy pięknymi widokami, luksusowymi hotelami i urokliwymi restauracjami.  

Jakich dań najlepiej spróbować odpoczywając w Miami?

Kuchnia Miami jest odzwierciedleniem ogromnego zróżnicowania populacji zamieszkującej to miasto. Można zauważyć tu wpływy gastronomii latynoskiej oraz karaibskiej i amerykańskiej. Połączenie tych stylów uformowało kuchnię Floribbean, która stała się niezwykle popularna i szeroko dostępna na Florydzie Południowej. 

Crab legs with butter. Delicious meal in Florida, Key West or Miami.
Udka kraba z masłem. Pyszny posiłek na Florydzie, licencja: shutterstock/By Romrodphoto

W Miami nie sposób zatem nie spróbować świeżych owoców morza – krewetek, homarów, ośmiornic oraz różnych rodzajów ryb. Klimat sprzyja także uprawie pomarańczy, grejpfrutów, cytryn, limonek, mango, kokosów i ananasów, a wpływy kuchni niemal całego świata pozwalają cieszyć się niezwykłymi kompozycjami smakowymi potraw i dań. Gdzie zatem spróbować lokalnych i międzynarodowych przysmaków? 

Seaspice Brasserie & Lounge; 422 NW North River Dr, Miami, FL33128

To jedna z międzynarodowych restauracji. Położona jest nad brzegiem rzeki, zaledwie kilka minut od śródmieścia. Doskonale odzwierciedla klimat „restauracji na nabrzeżu”, dzięki czemu zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą mogli skosztować m.in. Z charakterystycznych dla tego miejsca, ciekawych zapiekanek opalanych drewnem, czy świeżych dań z morza i potraw inspirowanych kuchniami z całego świata. 

Mama’s Tacos; 710 Washington Ave Suite, Miami Beach, FL 33139-6248

To meksykańska restauracja, dzięki której każdy turysta może posmakować latynoskiej kuchni. Restauratorzy cenią sobie przede wszystkim tradycyjne meksykańskie dania oraz wystrój i klimat lokalu rodem z meksykańskich miasteczek.

Old’s Havana Cuban Bar&Cocina; 1442 SW 8th Street, Miami, FL 33135

To jedna z kubańskich restauracji, która serwuje tradycyjne potrawy i napoje. Dzięki temu odwiedzający mogą cieszyć się smakami, atmosferą i dźwiękami muzyki wprost ze słonecznej, tropikalnej, tętniącej życiem Havany. 

Aromas del Peru; 13823 SW 88 St, Miami, FL 33186

To restauracja peruwiańska, która powstała, aby rozpowszechniać smaki Costa, Sierra i Selva za granicą. W menu lokalu znajdują się tradycyjne dania kuchni kreolskiej z klasycznymi aromatami stolicy Peru. 

Hotele w Miami – gdzie się zatrzymać? Top 5 lokalizacji według portalu Booking.com

Piękne plaże, ogromny prestiż i luksus miasta oraz ciekawe zabytki i atrakcje przyciągają do Miami ogromną liczbę turystów. Dużą popularnością cieszą się hotele położone blisko słonecznych plaż i w centrum miasta. Jakie miejsce zatem wybrać na nocleg? 

East Miami*

Obiekt EAST Miami to pięciogwiazdkowy hotel, który położony jest w centrum miasta. W jego ofercie znajdują się 4 baseny, restauracja i centrum fitness otwarte całodobowo. W pobliżu korzystać można z ekskluzywnych sklepów, restauracji, barów oraz spa i kina. Apartamenty i pokoje zapewniają wysokie, nowoczesne i luksusowe standardy. Na 40. piętrze hotelu można podziwiać malowniczą panoramę miasta. 

DoubleTree by Hilton Grand Hotel Biscayne Bay***

DoubleTree by Hilton Grand Hotel Biscayne Bay to komfortowy hotel, który znajduje się bezpośrednio nad zatoką Biscayne Bay. Dzięki położeniu w samym sercu miasta można szybko udać się do najpopularniejszych atrakcji Miami, muzeów, restauracji i innych lokali rozrywkowych. Hotel wyposażony jest w nowoczesne centrum fitness oraz duży, olimpijski basen. 

Hyatt Centric Brickell Miami*

Hotel Hyatt Centric Brickell Miami to hotel położony 3 km od centrum Miami. Na gości tego obiektu czeka centrum fitness, centrum biznesowe i łatwy dostęp do największych atrakcji Miami. W każdym pokoju znajduje się bezpłatne Wi-Fi, darmowe kosmetyki i nowoczesne wyposażenie. 

Courtyard Miami Downtown Brickell Area***

Courtyard Miami Downtown Brickell Area to kolejny hotel w centrum miasta, znajdujący się tylko 1,6 km od Bayside Market. Goście mogą korzystać z odkrytego basenu, restauracji oraz centrum fitness. We wszystkich pokojach dostępne są 32-calowe telewizory. Restauracja serwuje miejscowe dania przygotowane z lokalnych, świeżych produktów. Bardzo łatwo dojechać stąd do Art Deco District. 

Mandarin Oriental Miami*

Mandarin Oriental Miami to luksusowy hotel znajdujący się na wyspie Brickell Key. We wszystkich pokojach znajdują się balkony, z których można podziwiać widok na malownicze miasto, a także na zatokę Biscayne. W hotelu znajduje się luksusowe SPA oraz odkryty basen bez krawędzi. Lokalizacja hotelu pozwala na szybkie (ok. 3 minuty) dotarcie do centrum miasta oraz dzielnicy South Beach (10 km). 

Hampton Inn & Suites by Hilton Miami Downtown/Brickell****

Hampton Inn& Suites by Hilton Miami to hotel znajdujący się w centrum miasta. Na gości czeka odkryty basen, centrum fitness oraz pomoc w organizowaniu wycieczek i zajęć. Zaledwie 3,2 km dalej zwiedzać można AmericanAirlines Arena i centrum handlowe Bayside Market.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Orlando – idealne miejsce na rodzinne wakacje

Daytona Beach – miasto wyścigów samochodowych

Następny

Dodaj komentarz