Port Lotniczy w Tampa

Tagi , ,

Tampa to trzecie co do wielkości miasto w słonecznym stanie Floryda. Wiele osób odwiedza to miasto ze względu na niesamowitą pogodę, piękną przyrodę i wiele atrakcji. Jeśli planujesz zwiedzić Florydę to lotnisko Tampa to najlepszy wybór, zwłaszcza jeśli przylatujesz spoza Stanów Zjednoczonych. Poruszanie się po lotnisku jest trudne, szczególnie po długich i męczących lotach. Dlatego też zanim wyruszysz w podróż zapoznaj się z naszym przewodnikiem po tym lotnisku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lotnisko w Tampa – położenie

Międzynarodowe lotnisko Tampa – TPA znajduje się około 10 km na zachód od centrum miasta, na wschodnim brzegu zatoki Tampa. Dokładny adres to 4100 George J. Bean Parkway, Tampa, FL 33607, U.S.A.

Lotnisko Tampa – terminale

Międzynarodowy port lotniczy Tampa ma dość unikalny układ, w którym całe lotnisko otoczone jest pasem startowym dla samolotów i obszarami kołowania.
Lotnisko ma 1 terminal, który znajduje się w centrum lotniska z liniami kolejki jednoszynowej, które biegną do / z 4 hal lotniczych. Na południe od terminala znajduje się duży parking, a na północy – hotel Tampa Airport Marriott. Terminal na lotnisku Tampa ma 3 poziomy:

Poziom 1 – Odbiór bagażu

Odbiór bagażu jest podzielony na 2 sekcje – 1 z karuzelami dla czerwonych kategorii linii lotniczych i 1 dla niebieskich. Na tym poziomie znajdują się również centra rejestracji Global Entry oraz TSA PreCheck.

Poziom 2 – Sprzedaż biletów

Podobnie jak w przypadku poziomu poniżej, poziom sprzedaży biletów jest również skoordynowany kolorystycznie w zależności od linii lotniczej. Po obu stronach lotniska znajdują się krawężniki oznaczone jako Blue Departures Drive i Red Departures Drive, dzięki czemu pasażerowie mogą wybrać najlepszy punkt wejścia dla konkretnej linii lotniczej. Strefa Blue Express przeznaczona jest dla pasażerów bez bagażu rejestrowanego. Na tym poziomie znajduje się również USO Lounge.

Poziom 3 – Poziom transferowy

Poziom 3 to poziom transferowy, na którym pasażerowie mogą wsiąść do odpowiedniej kolejki jednoszynowej i udać się do hali odlotów. Po przybyciu do hali odlotów pasażerowie przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Na poziomie transferowym znajduje się duży wybór sklepów i restauracji oraz wejście prowadzące do hotelu Tampa Airport Marriott. Pasażerowie mogą również skorzystać z pociągu SkyConnect, aby dotrzeć do parkingu, centrum wynajmu samochodów i przystanków autobusów publicznych.

Transport między terminalami

Kolej jednoszynowa

TPA posiada 4 linie kolejki jednoszynowej, które przewożą pasażerów z poziomu transferowego głównego terminalu do poszczególnych hal. Pasażerowie nie muszą przechodzić przez kontrolę bezpieczeństwa, dopóki nie dotrą do hali. Jednak tylko pasażerowie posiadający bilet mogą wsiąść do kolejki jednoszynowej.

SkyConnect

SkyConnect to nowszy środek transportu osób na terenie lotniska TPA, który kursuje między głównym terminalem, parkingiem i centrum wynajmu samochodów. Pociągi kursują średnio co 2 minuty, a cała podróż zajmuje mniej niż 5 minut.

Jak dojechać z lotniska do centrum Tampa?

Autobus

Przystanki autobusów Hillsborough Area Regional Transit – HART i Pinellas Suncoast Transit Authority – PSTA znajdują się przy centrum wynajmu samochodów, a pasażerowie mogą do nich dojechać pociągiem SkyConnect.

Autobusy HART

  • Linia 30: kursuje co 60 minut między centrum Tampy a lotniskiem TPA.
  • Linia 32: kursuje co 60 minut między Netpark Transfer Center a TPA.
  • Linia 10: kursuje co 60 minut między centrum Tampy a TPA.

Autobusy PSTA

Autobus Airport Express Route 300X kursuje z Largo do centrum Tampy przez TPA.

Taksówka

Postoje taksówek znajdują się poza strefą odbioru bagażu i pobierają zryczałtowaną opłatę w wysokości 30 USD za przejazd do centrum Tampy. Minimalna opłata za przejazd z lotniska wynosi 20 USD.

Bezpieczeństwo i odprawa celna w TPA

Lotnisko w Tampa posiada 4 punkty kontroli bezpieczeństwa zlokalizowane przy wejściu do każdej hali. Punkty kontroli bezpieczeństwa w halach C, E i F otwierane są o 4 rano, a w hali A o 4:15. Godziny zamknięcia różnią się w zależności od rozkładu lotów. Pasażerowie powinni poświęcić około 20 minut na przejście przez kontrolę bezpieczeństwa poza szczytem. W godzinach szczytu kontrola trwa około 45 minut (od 6 rano do 9 rano oraz dzień przed i po świętach państwowych).

Gdzie zjeść na lotnisku Tampa?

Na lotnisku TPA znajduje się ponad 40 restauracji, barów, kawiarni i barów szybkiej obsługi. Dobry wybór znajduje się w głównym terminalu i w każdej hali. Dzięki czemu pasażerowie mogą coś przekąsić przed lub po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.

Wi-Fi i punkty ładowania telefonów w TPA

Port Lotniczy w Tampa zapewnia pasażerom i odwiedzającym bezpłatne Wi-Fi w terminalu oraz halach. Aby się połączyć, należy wybrać „TPA free Wi-Fi” z dostępnych połączeń i zaakceptować warunki. TPA oferuje także ponad 7000 punktów ładowania telefonów na całym lotnisku z gniazdami wtykowymi i punktami USB.

Port lotniczy w Tampa – dodatkowe informacje

  • Usługi informacyjne. Punkt informacyjny znajduje się w centrum terminalu na poziomie 3 i jest czynny od 4:00 do 23:30 każdego dnia.
  • Place zabaw dla dzieci. Na lotnisku TPA nie ma placu zabaw dla dzieci, jednak ciekawą atrakcją, która spodoba się dzieciom jest 6-metrowe akwarium, wypełnione rybami pochodzącymi z zatoki Tampa.
  • Dedykowane pokoje do karmienia niemowląt znajdują się m.in.: Hali A – w pobliżu bramki 38, Hali C – w pobliżu bramki 11, Hali E – w pobliżu bramki 75 i Hali F – w pobliżu bramki 84.
  • Na terenie TPA znajdują się 2 sklepy wolnocłowe zlokalizowane w Concourse E (naprzeciwko bramki 74) i Concourse F (w pobliżu bramki 85).
  • Palenie jest dozwolone w wyznaczonych strefach dla palaczy w halach lotniczych: Hala A – w pobliżu bramki 18, Hala C – naprzeciwko bramki 30, Hala E – naprzeciwko bramki 62 i Hala F – naprzeciwko bramki 88.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Port lotniczy w Miami – wszystko, co musisz wiedzieć

Lake George – dlaczego powinieneś zobaczyć to jezioro?

Następny

Dodaj komentarz