Wyspa Sanibel – światowa stolica muszelek

, Tagi , , , , , ,

Wyspa Sanibel to barierowa wyspa położona na południowy zachód od Florydy nad Zatoką Meksykańską. W jej wschodniej części znajduje się miasto o tej samej nazwie, które liczy 7 tys. mieszkańców. Ponad połowę powierzchni wyspy stanowią tereny, gdzie rządzi Matka Natura. Sanibel znajduje się na trasie prądu morskiego co powoduje, że jej plaże przyjmują ciągle ogromne ilości przeróżnych muszelek.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Nie bez powodu przez wielu nazywana jest światową stolicą muszli. Na wyspę można dojechać samochodem z Fort Myers i to właśnie na tę miejscowość należy się kierować podróżując z innych części USA. Największe atrakcje wyspy Sanibel zostały przedstawione poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzea, galerie i inne ciekawe miejsca na wyspie Sanibel

– The Bailey-Matthews National Shell Museum – zostało otwarte w 1995 roku i działa jako centrum informacyjne dla wszystkich zainteresowanych mięczakami morskimi, lądowymi i słodkowodnymi. Zawiera ponad 30 największych i najrzadszych okazów muszli na świecie, m.in. muszle pochodzące z Atlantyku i południowo-zachodniej Florydy. W marcu 2020 roku pojawiło się tutaj akwarium z ośmiornicami, małżami olbrzymimi i ślimakami nagoskrzelnymi. Jest to miejsce odwiedzane przez naukowców z całego świata. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje $24, a dla dzieci w wieku 12-17 lat – $15.

SANIBEL, FLORIDA -26 JAN 2020- View of the Bailey-Matthews National Shell Museum, a seashell conchology museum located in Sanibel Island, Lee County, Florida.
Muzeum konchologii muszli zlokalizowane na wyspie Sanibel, licencja: shutterstock/By EQRoy

– Sanibel Island Lighthouse – latarnia morska w pełni funkcjonalna od 1884 roku. Budowlę można zobaczyć z brzegów Fort Myers Beach, miasteczka znajdującego się kilka kilometrów na wschód od Sanibel. Sama latarnia nie jest otwarta dla zwiedzających, można natomiast zwiedzać teren przylegający do latarni za darmo. Jedynie pobliski parking jest płatny w kwocie $2. Nieopodal znajduje się molo do wędkowania i piękna piaszczysta plaża. Wysoka na 30 metrów latarnia jest najczęściej fotografowanym miejscem na wyspie Sanibel.

Aerial view of the historic Sanibel Lighthouse Beach Park
Widok z lotu ptaka na zabytkowy park Sanibel Lighthouse Beach, licencja: shutterstock/By John Apte

– Sanibel Historical Museum and Village – zawiera kilkanaście dobrze zachowanych budynków z początku XX wieku, na długo przed zbudowaniem grobli komunikacyjnej. Do czasu jej powstania jedynym środkiem transportu na Sanibel był prom. Historyczna wioska obejmuje oryginalny Bailey’s General Store, kilka domów mieszkalnych, budynek poczty i szkołę. Ponadto w muzeum mamy mnóstwo eksponatów dokumentujących historię wyspy. Dorośli płacą za wstęp $10, a dzieci mają wstęp bezpłatny.

– The Hirdie-Girdie Gallery – w obecnym budynku znajduje się od 1994 roku. Galeria prezentuje prace młodych artystów ze świeżym spojrzeniem na sztukę. Większość z nich zrzesza się w związek działający przy galerii. Wystawy obejmują obrazy akwarelowe, olejne, akrylowe, a także fotografie. Style wahają się od realistycznego, impresjonistycznego do abstrakcyjnego. Prace artystyczne obejmują ceramikę, rzeźby (też w drewnie), szkło topione i biżuterię. Galeria jest otwarta od października to kwietnia, a wstęp do niej jest darmowy.

Najlepsze plaże na wyspie Sanibel

Lighthouse Beach 

Jej nazwa pochodzi od latarni morskiej, która stoi w tym miejscu od wielu lat. Plaża znajduje się we wschodniej części wyspy i jest pierwszą plażą, na którą wchodzi się po przejechaniu przez groblę. Mamy tu duże molo rybackie, z którego można podziwiać spienione fale Zatoki Meksykańskiej. Pobliski szlak dydaktyczny to kolejna możliwość spędzenia ciekawie czasu na plaży. Lokalne udogodnienia obejmują toalety i prysznice na świeżym powietrzu.

The Sanibel Island Lighthouse is framed against the late light from the setting sun, Sanibel Island, Florida, USA.
Latarnia morska na wyspie Sanibel., licencja: shutterstock/By Thin Air Photography

– Blind Pass Beach 

Jest najbardziej popularną plażą na wyspie Sanibel wśród zbieraczy muszelek. Mnóstwo ludzi przeczesuje plaże w poszukiwaniu kolejnego wielkiego znaleziska. Nowe okazy są wyrzucane przez prądy morskie praktycznie codziennie. Nie jest to najlepsza plaża do pływania ze względu na dość wzburzone fale, jednakże opalanie i wędkowanie jest jak najbardziej możliwe.

Entrance walkway to Blind Pass Beach on Manasota Key on the Gulf of Mexico in Englewood FLorida in the United States
Blind Pass Beach, licencja: shutterstock/By Jim Schwabel

– Captiva Beach – 

Znajduje się na wyspie Captiva nieopodal wyspy Sanibel. Nie ma tu wielu miejsc parkingowych, ale rzadko kiedy bywa zatłoczona. Plaża charakteryzuje się miękkim, białym piaskiem i delikatnym, słonym zapachem w powietrzu. Łagodne fale docierają do brzegu sprawiając, że to dobre miejsce miejsce na pływanie i opalanie się.

 Turner Beach 

Znajduje się tuż obok mostu Blind Pass. Plaża rozciąga się na części wysp Sanibel i Captiva i jest kolejną ważną destynacją dla zbieraczy muszelek. Nie zachęca do pływania ze względu na silne prądy. Toalety i prysznice znajdują się w części plaży na wyspie Captiva.

 Tarpon Beach – 

To kolejne malownicze miejsce na wyspie Sanibel. Znajduje się na południowym krańcu Tarpon Bay Road, mniej więcej w połowie samej wyspy. Plaża, która rozciąga się na dużą odległość w obu kierunkach udostępnia każdemu dużo miejsca. Należy zwrócić uwagę na to, że nie oferuje zbyt wiele cienia, więc warto zabrać ze sobą parasol.

Shorebirds and red seaweed on Tarpon Beach, Sanibel Island, Florida
Tarpon Beach, Sanibel Island, Florida, licencja: shutterstock/By Emily P-K

– Causeway Beaches – plaże te można znaleźć na wąskim skrawku lądu wychodzącym z obszaru Fort Myers na samą wyspę Sanibel. Po obu stronach drogi znajdują się małe plaże, które pozwalają kierowcom na zatrzymanie się w niemal każdym miejscu i wypoczynek na miękkim piasku. Nie ma w tym miejscu opłat, a lokalne udogodnienia obejmują toalety i stoły piknikowe. Pływanie, windsurfing, kajakarstwo i wędkarstwo są bardzo popularne w tej okolicy.

Przyroda, parki i wypoczynek na świeżym powietrzu na wyspie Sanibel

– J.N. „Ding” Darling National Wildlife Refuge – założone w 1945 roku zajmuje jedną trzecią wyspy Sanibel To doskonałe miejsce do obserwacji ptaków. Najważniejsze atrakcje Wild Refuge obejmują przejażdżki, spływy kajakowe i wędkowanie. Dla najmłodszych jest bezpłatna gra ”polowanie na padlinożerców”, a także aplikacja do wykrywania dzikich zwierząt (Discover Ding). Opłaty są wymagane za Wildlife Drive, który jest otwarty codziennie z wyjątkiem piątków. Najlepszym sposobem na zaplanowanie wizyty jest zatrzymanie się w centrum informacyjnym, które jest otwarte codziennie od 9:00 do 16:00.

Overlooking lake at J. N. "Ding" Darling National Wildlife Refuge in Sanibel Island Florida 3
Overlooking lake at J. N. „Ding” Darling National Wildlife Refuge in Sanibel Island Florida 3, licencja: shutterstock/By Susan Rydberg

– Clinic for the Rehabilitation of Wildlife (CROW) – klinika założona w 1968 roku jest jednym z wiodących w kraju szpitali weterynaryjnych dla miejscowych i migrujących zwierząt. CROW zapewnia opiekę medyczną ponad 200 gatunkom i około 3500 rannym, porzuconym zwierzętom każdego roku. Celem placówki jest przywrócenie ich do naturalnego środowiska. Klinika zapewnia Centrum Edukacji dla gości z interaktywnymi eksponatami dla wszystkich grup wiekowych oraz kamerami na żywo z izby przyjęć szpitala i pomieszczeń dla zwierzęcych pacjentów. Zwiedzanie z przewodnikiem ”Wildlife Walk” umożliwia zajrzenie za kulisy i zobaczenie lekarzy weterynarii w akcji. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja wycieczki. Bilet wstępu dla osób od 13 roku życia wynosi $12, a dla dzieci w wieku 4-12 lat – $7.

 Sanibel Moorings Botanical Gardens – ogrody są wypełnione bogactwem tropikalnej flory i fauny. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników roślin i klubów ogrodniczych. 90-minutowe wycieczki z przewodnikiem w każdą środę o 9 rano wymagają wcześniejszej rezerwacji. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje $5, a dzieci wchodzą za darmo.

– Pond Apple Park – główną atrakcją parku jest zespół stawów do uzdatniania wody, które przyciągają duże skupiska czapli, kormoranów i bocianów drzewnych. Ścieżki pośród bujnej roślinności mokradeł pozwalają na baczną obserwację ptaków, które nic nie robią sobie z obecności człowieka. Najlepiej zaparkować samochód przy Bailey Homestead, gdyż widoki na bagna wzdłuż promenady są warte zapamiętania.

 Sanibel Captiva Conservation Foundation – założona w 1967 roku fundacja zajmuje się ochroną przybrzeżnych siedlisk i zasobów wodnych na wyspach Sanibel Captiva. Posiada prawie 13 km ścieżek przyrodniczych w rezerwatach na całej wyspie. Zaprasza także do centrum ogrodniczego w Bailey Homestead Preserve, gdzie można kupić lokalne rośliny czy spróbować miejscowego miodu. Szkoła morska w Sanibel jest również otwarta dla publiczności i posiada sklep detaliczny z szeroką gamą sprzętu plażowego.

Sanibel Island, USA - April 29, 2018: Captiva Conservation Foundation sign and national wildlife refuge park by beach and road in Fort Myers, Florida entrance
Captiva Conservation Foundation, licencja: shutterstock/By Kristi Blokhin

Najlepsze restauracje i puby na wyspie Sanibel

– Mad Hatter Restaurant –  przytulny, romantyczny lokal  położony tuż przy plaży. Restauracja jest idealna na kolacje na specjalne okazje. Oferuje nowoczesną kuchnię amerykańską,  m.in. tempurę z homara, ciastka z niebieskiego kraba i pieczone ostrygi z chorizo. Dostępne są również dania mięsne, takie jak żeberka, grillowany filet mignon i foie gras z doliny rzeki Hudson.

– Bleu Rendezvous Bistro – restauracja oferuje klasyczną kuchnię francuską,  przygotowywaną od podstaw przez urodzonego w Paryżu szefa kuchni – Christiana Viveta. Jest to kameralne miejsce ze świetną kuchnią połączone z południową gościnnością w zachęcającym otoczeniu. Co miesiąc odbywają się degustacje wina.

– Cielo – specjalizuje się w kuchni amerykańskiej i owocach morza. Starannie wykonane koktajle i kreatywne dania przygotowywane od podstaw  w miejscu. gdzie słowo „świeże” jest wszechobecne. Pozyskują najlepsze składniki od miejscowych rolników. Często w lokalu jest grana muzyka na żywo.

– Over Easy Café – jedno z najlepszych miejsc znajdujących się na wyspie  na śniadanie i lunch. Odwiedzający szczególnie polecają bułeczki cynamonowe.

– The Pecking Order Fried Chicken & Bake House – rodzinna restauracja Bridgit i Dana Buddów, która specjalizuje się w potrawach z kurczaka. Sekretem restauracji jest marynata i panierka, które wydobywają niepowtarzalne smaki z każdego dania.

– Sanibel Grill – to pub o profilu sportowym z wystrojem pełnym oryginalnych  pamiątek z rożnych wydarzeń sportowych. Sanibel Grill oferuje fantastyczne ceny podczas happy hours, które odbywają się codziennie od 16:00 do 18:00  i od 22:00 do zamknięcia.

– Upper Deck Pool Bar – bar przy basenie, przyjazny dla gości w strojach kąpielowych. Oferuje napoje orzeźwiające (w tym piwo, wino i drinki tropikalne) oraz pełne menu na lunch.

Najlepsze hotele na wyspie Sanibel według Trip Advisor

1 – West Wind Inn 

Jest to spokojny nadmorski kurort położony blisko plaży. Wybór pokoi obejmuje standardowe gościnne z widokiem na ogród lub zatokę oraz pokoje z aneksem kuchennym. Posiada restaurację Normandie i bar przy  podgrzewanym basenie – Upper Deck. ceny za nocleg zaczynają się od 860 zł/osoba.

2 – Song of the Sea 

Ceny za nocleg zaczynają się od 994 zł/osoba. To to zajazd w europejskim stylu położony tuż przy plaży. Na powitanie każdego gościa hotel oferuje bezpłatną butelkę wina w dniu przyjazdu. Wystrój niedawno odnowionych apartamentów to połączenie drewna w odcieniu mahoniu z tkaninami w kolorach imitujących przesiąknięty słońcem piasek

3 – Sundial Beach Resort & Spa 

Ceny za nocleg zaczynają się od 1158 zł/osoba. Hotel oferuje przestronne pokoje z kuchnią, salonem i jadalnią. Na miejscu znajdują się wielokrotnie nagradzane restauracje, w tym japońska restauracja sushi. Udogodnienia kurortu obejmują korty tenisowe, podgrzewane baseny i spa.

4 – Sanibel Inn 

Położony bezpośrednio nad Zatoką Meksykańską oferuje apartamenty z wystrojem inspirowanym tropikami. Cała rodzina będzie mogła korzystać z wielu bezpłatnych atrakcji, m.in. wycieczek rowerowych, spacerów przyrodniczych i nocnych obserwacji gwiazd. ceny za nocleg zaczynają się od 874 zł/osoba.

5 – Seaside Inn 

Ceny za nocleg zaczynają się od 771 zł/osoba. Oferuje 32 niedawno odnowione pokoje, apartamenty i domki, których wnętrza inspirowane są słońcem i plażą. Pokoje i apartamenty wyposażono w w wygodne łóżka typu king-size. Każdego dnia gościom dostarczany jest bezpłatny kosz ze śniadaniem kontynentalnym.

Wskazówki dla podróżujących na wyspę Sanibel

Najlepszym środkiem transportu po wyspie jest rower. Mamy dostępnych kilka wypożyczalni i około 30 km ścieżek rowerowych. Wypożyczenie standardowego roweru to wydatek $25 za 3 dni.

Nie wolno zbierać muszli w których znajdują się kraby lub inne stworzenia. Jest to karane grzywną.

Obok każdej plaży można znaleźć parking przy głównym wejściu. Z reguły jest on płatny około $5 za godzinę.

Warto zatrzymać się w sklepie spożywczym przed przekroczeniem grobli. Supermarkety na wyspie: Bailey’s General Store i Jerry’s Market są fantastyczne, ale też i drogie.

Sezon turystyczny na wyspie trwa od grudnia do marca, co powoduje, że ceny wynajmu są wtedy największe. W maju można wynająć mieszkanie na wyspie za jedną trzecią ceny ze stycznia.

Wycieczki po sanibel

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Plaża Pensacola Beach

Naples – włoskie miasto na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz