Salvador Dali Museum – szczypta surrealizmu na Florydzie

, Tagi , ,

Znajdujące się w St. Petersburgu na Florydzie Salvador Dali Museum upamiętnia jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. Dali, zmarły w 1989 roku był surrealistą znanym z paranoiczno-krytycznego podejścia do sztuki. Kolekcja muzeum obejmuje 96 obrazów olejnych, ponad 100 akwareli i rysunków, 1300 grafik, fotografii i rzeźb. Jest to największy zbiór dzieł Salwadora Dalego znajdujący się poza Hiszpanią. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Budynek muzeum jest pięknie położony pośród palm, tworzących ogród w którym znajduje się mnóstwo rzeźb. Z dwóch stron otoczony jest mariną wychodzącą na Zatokę Meksykańską, gdzie pływają manaty amerykańskie. Najważniejsze dzieła artysty, znajdujące się w muzeum zostały przedstawione poniżej.

Ceny biletów dla dorosłych to $25, a dla dzieci w wieku 13-17 to $18. Dzieci w wieku 6-12 lat płacą $10.

Muzeum jest otwarte codziennie od 10 do 17:30, a w czwartki do 20:00.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najważniejsze obrazy w Salvador Dali Museum

– The Hallucinogenic Toreador 

To wielopoziomowy obraz olejny malowany przez artystę w latach 1969–1970. Znajdujemy się na arenie walk byków z torreadorami. Czerwone i żółte tony nawiązują do kolorów flagi Hiszpanii, czyli miejsca, gdzie to wszystko się zaczęło. W lewym górnym rogu znajduje się portret żony Dalego wyraźnie zniesmaczonej tym co widzi. Mimo to, to jej Salwador Dali zadedykował ten obraz. U dołu obrazu wyłania się głowa umierającego byka (Islero), z której kapie krew. Byk wznosi się coraz bardziej ku górze tworząc krajobraz wokół Cap de Creus – miejsca zamieszkania Dalego. Centralnym punktem obrazu jest posąg Wenus z Milo, który pojawia się na płótnie 28 razy. Jeden posągów ma wpisaną w siebie twarz torreadora Manolete. Kolorystyka posągów nawiązuje do barw stroju torreadora.

– The Discovery of America by Christopher Columbus – 

Obraz malowany w latach 1958-1959 o rozmiarach 410 cm x 284 cm, będący jednym z największych obrazów Dalego. Tytułowy obraz dotyczy pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata. Przedstawia wydarzenie metaforycznie, zamiast dążyć do historycznej dokładności. Kolumb nie jest przedstawiany jako marynarz w średnim wieku, ale jako dorastający chłopiec w klasycznej szacie, która ma symbolizować Amerykę jako młody kontynent. Gala Dali, żona malarza pozuje do roli Najświętszej Maryi Panny na sztandarze po prawej stronie Kolumba. Pojawia się jako święta, co sugeruje, że jest muzą Dalego i jest odpowiedzialna za jego własne ”odkrycie Ameryki”. Dali namalował siebie w tle jako klęczącego mnicha trzymającego krucyfiks. Przekonanie Dalego, że Kolumb był Katalończykiem, a nie Włochem jest reprezentowane przez włączenie starej katalońskiej flagi.

– The Ecumenical Council – 

Obraz malowany w latach 1959-1960. Dali został zainspirowany do namalowania Soboru Ekumenicznego po wyborze papieża Jana XXIII w 1958 roku. Obraz wyraża odnowioną nadzieję Dalego na przywództwo religijne nad światem po zniszczeniach II wojny światowej. Rada Ekumeniczna to zbiór scen religijnych o osobistym znaczeniu dla artysty, które często powtarzał w swoich dziełach. W górnej środkowej części obrazu znajduje się Trójca ŚwiętaBóg Ojciec wyciąga rękę, poniżej na lewo od Boga jest Jezus trzymający krzyż. Duch Święty unosi się w prawo z zasłoniętą twarzą, podczas gdy nad głową leci gołąb. Między Jezusem a Duchem Świętym jest scena z koronacji papieża. Żona Dalego Gala klęczy pod tym miejscem trzymając książkę i krzyż. Obok niej są klify Cap de CreusDali nie podpisał płótna, zamiast tego umieścił autoportret w lewym dolnym rogu..

– The Disintegration of the Persistence of Memory – 

To mały obraz olejny, będący rekonstrukcją dzieła artysty z 1931 roku. Dali był zafascynowany fizyką kwantową od czasu pierwszych eksplozji bomby atomowej w 1945 roku. Atom jak sam go określił był dla niego ”ulubioną rzeczą do przemyśleń”. Dezintegracja przedstawia to, co zachodzi zarówno nad, jak i pod powierzchnią wody. Krajobraz katalońskiego miasta Cadaqués unosi się nad wodą. Płaszczyzna i blok są podzielone na kształty przypominające cegły, które unoszą się względem siebie i nic ich nie wiąże. Reprezentują one rozpad materii na atom. Za cegłami cofające się w oddali rogi symbolizują pociski atomowe, co symbolizuje, że ludzkość może doprowadzić do własnego zniszczenia. Wskazówki zegarków unoszą się nad ich tarczami, a zniekształcone ludzkie oblicze z oryginalnego obrazu zaczyna przekształcać się w dziwną rybę (symbol życia), unoszącą się nad nimi. 

Co oprócz obrazów znajdziemy w Salvador Dali Museum?

– The Avant-garden – ogród, który tworzy wyjątkowe środowisko nauki i spokoju. Pozwala doświadczyć związku między matematyką i przyrodą, a labirynt w południowo-wschodnim rogu zachęca do odkrywania i daje radość poznania. Został zainspirowany lokalną florą, jak i fascynacją Dalego dwoistością sztuki i natury. Warto zwrócić uwagę na Fontannę Młodości i Drzewo Życzeń. To ostatnie to figowiec z przywiązanymi wstążeczkami przez odwiedzających, zawierającymi ich życzenia. W ogrodzie znajdują się także Wąsy Dalego – jest to rzeźba nawiązująca do ekscentrycznego wyglądu artysty.

– Dali Lives –  to doświadczenie oparte na sztucznej inteligencji (AI), która jest  wykorzystywana do stworzenia podobizny Dalego na serii ekranów w całym muzeum, zapewniając odwiedzającym możliwość dowiedzenia się więcej o życiu malarza od osoby, która go znała najlepiej – jego samego. Salwador Dali próbuje przekonać odwiedzających, że wciąż żyje.

– Architektura – Samo muzeum zostało otwarte w 1982 roku, ale od 2011 roku znajduje się w nowym budynku, zaprojektowanym przez Yanna Weymoutha. Łączy w sobie to, co racjonalne z fantastycznym: prosty prostokąt z 18-calowymi ścianami z którego wyłania się szklana bańka znana jako „Enigma”. Enigma składająca się z 1062 trójkątnych kawałków szkła stoi na wysokości 22 metrów w najwyższym punkcie. Jest to hołd dla kopuły zdobiącej muzeum Dalego w Hiszpanii. Wewnątrz muzeum znajduje się kolejna perełka architektoniczna – spiralne schody.

Jak dojechać do Salvador Dali Museum z najważniejszych miast Florydy?

Orlando  – podróż samochodem to około 2 godziny, gdzie musimy pokonać 172 km. Nie ma dobrego połączenia publicznym transportem. Możemy rozważyć podróż koleją. Ze stacji Orlando Amtrak należy wsiąść do pociągu Silver Star i wysiąść na stacji Tampa Union ($27 – $40). Stamtąd mamy do pokonania około 40 km autobusem z przesiadkami lub taxi ($65 -$80). Należy posiłkować się wskazówkami dla Tampy, które są poniżej. 

Miami  – podróż samochodem trwa 4,5 godziny ze względu na dużą odległość – 426 km. Jest połączenie kolejowe ze stacji Miami Amtrak do stacji Tampa Union pociągiem Silver Star za  $40 – $60. Podobnie jak w przypadku Orlando dalej podróż najlepiej kontynuować taxi lub autobusem. Należy posiłkować się wskazówkami dla Tampy, które są poniżej. 

Tampa  – podróż samochodem trwa niecałe pół godziny ze względu na krótki dystans – 40 km. Taxi kosztuje $65 – $80. Z Tampy odchodzi autobus nr 100 z przystanka Marion St North + Whitling St East. Należy nim dojechać do Gateway Mall – Shelter – 1. Stamtąd podróż należy kontynuować autobusem nr 4 do 4th Street  South + 8Th Avenue South. Od tego przystanka muzeum znajduje się 5 minut na piechotę.

Najlepsze hotele w pobliżu Salvador Dali Museum według Trip Advisor

– Hyatt Place St. Petersburg / Downtown  – ceny za nocleg zaczynają się od 668 zł/osoba. Jest to hotel w stylu współczesnym, położony przy tętniącej życiem ulicy w centrum miasta, 14 minut spacerem od muzeum. Znajduje się niedaleko od lotniska Albert Whitted i plaży w parku Elva Rouse nad Zatoką Tampa.

– Hollander Hotel  – ceny za nocleg zaczynają się od 352 zł/osoba. Przytulny hotel mieszczący się w budynku z 1933 roku w centrum St. Petersburga. Do dyspozycji gości jest kameralna restauracja i kawiarnia, a także zadaszony taras i pralnia. Inne udogodnienia obejmują spa i odkryty basen z barem.

– Ponce De Leon Hotel  – ceny za nocleg zaczynają się od 332 zł/osoba. Wspaniały hotel w hiszpańskim stylu, położony w budynku z lat dwudziestych XX wieku. Znajduje się 2 minuty spacerem od parku Pioneer i nabrzeża w St. Petersburgu. Posiada restaurację tapas z muzyką na żywo i dobrze zaopatrzony bar.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

West Palm Beach – perła zachodniej Florydy

Floryda – co zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz