Saint Augustine – najstarsze miasto Stanów Zjednoczonych

Tagi , , , ,

Saint Augustine istnieje nieprzerwanie od 1565 roku i jest najstarszym miastem w USA. Od momentu powstania było obiektem krwawych sporów między Hiszpanami, Anglikami i Francuzami. Wielu historyków twierdzi, że od założenia Saint Augustine rozpoczęła się kolonizacja Ameryki. Dynamiczny rozwój tej położonej w północnej części Florydy miejscowości nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy przeniósł się tutaj Henry Flagler wraz ze swoimi pieniędzmi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jego przeprowadzka zachęciła innych bogatych ludzi z północy kraju do osiedlenia się w Saint Augustine, które z czasem stało się miastem luksusu. Inwestycje, przenikanie się kultur wspomnianych wyżej nacji europejskich oraz legendy o duchach sprawiły, że małe, liczące 15 tys. mieszkańców miasteczko nad Atlantykiem jest magnesem na turystów kochających słońce, architekturę i historię Ameryki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najważniejsze zabytki w Saint Augustine i jego okolicach

W początkach swego istnienia Saint Augustine było małym hiszpańskim miasteczkiem na nowoodkrytym kontynencie, które znajdowało się na szlaku „Floty Skarbów”. Była to droga morska, której Hiszpanie używali do wywożenia bogactw zdobytych w Ameryce: złota, srebra, przypraw i pereł. Jako, że w mieście był port, który był ostatnim przed długą drogą do Europy, często stawał się obiektem ataków Brytyjczyków i Francuzów. Po burzliwych latach ciągłych walk Saint Augustine zostało ostatecznie przyłączone do Stanów Zjednoczonych w 1812 roku. Świadectwem interesującej historii miasta są liczne zabytki. Oto pokrótce najważniejsze z nich:

– Castillo de San Marcos National Monument –

Jest to najstarszy, zachowany fort obronny w USA, który pochodzi z czasów hiszpańskiego panowania na Florydzie. Twierdza ta nigdy nie została zdobyta. W części fort został wykonany ze skamieniałych muszli.

3d illustration of the Castillo de San Marcos Fort in Southern Florida.
Castillo de San Marcos Fort in Southern Florida., licencja: shutterstock/By BOXX3D Design

– Fort Matanzas National Monument –

Hiszpański fort na malowniczej wyspie, będący symbolem oporu Hiszpanów przed najazdami Anglików i Francuzów. Aby tam się dostać należy wsiąść na bezpłatny prom. Jedną z atrakcji tego miejsca dostępnego za darmo jest wystrzał z armaty.

A sentry box turret overlooks Matanzas Bay at the Castillo de San Marcos, a seventeenth century Spanish Fort in Saint Augustine, Florida.
Wieża strażnicza wychodzi na zatokę Matanzas w Castillo de San Marcos, XVII-wiecznym hiszpańskim forcie w Saint Augustine, Florida., licencja: shutterstock/By Kenneth Keifer

– Fountain of Youth Archaeological Park –

To miejsce legendarne, gdzie hiszpański żeglarz-odkrywca Ponce de Leon odnalazł źródło, którego wody zapewniają młodzieńczy wygląd. Obecnie znajduje się tam park z wieżą widokową i promenadą. Ceny biletów do parku wahają się w przedziale $10-$18.

Saint Augustine, Florida, USA: 26 September 2019; Ponce de Leon's Fountain of Youth Archaeological Park
Fountain of Youth Archaeological Park, licencja: shutterstock/By Anna Wolters

– Flagler College –

Uczelnia rozpoczęła działalność w 1968 roku i przyciąga studentów z całego świata. Jej budynek mieści się w dawnym Ponce de Leon Hotel, który został wybudowany w 1887 roku i jest wpisany na listę narodowych zabytków historycznych. Był to jeden z najdroższych hoteli, założonych przez Henry’ego Flaglera – człowieka zasłużonego dla rozwoju sieci kolejowej Florydy. Współcześnie College znajduje się pośród pięknych ogrodów.

W St. Augustine warto zobaczyć także:

– Old Jail – jest odrestaurowanym XIX-wiecznym więzieniem. Poznajemy tu historię dokonywanych w miasteczku egzekucji przez ówczesnego szeryfa CJ Pery’ego. Zwiedzanie jest dostępne tylko z przewodnikiem, a tajemnice tego miejsca opowiadają aktorzy przebrani w kostiumy z epoki.

Bilety możesz nabyć również online klikając tutaj>>>

– St. George Street – jest to główna ulica w mieście, która sama w sobie jest zabytkiem z dużą ilością dobrze zachowanych domów w stylu kolonialnym. Najlepiej poruszać się po niej pieszo, gdyż jest wyłączona z ruchu samochodowego. Mamy tu mnóstwo restauracji, pubów i miejsc na nocleg.

ST. AUGUSTINE, FLORIDA - JANUARY 5, 2015: Shops and inns line St. George. Once the main street, it is still considered the heart of the city.
ST. AUGUSTINE, FLORIDA – JANUARY 5, 2015: Shops and inns line St. George. Once the main street, it is still considered the heart of the city., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

– St. Augustine Distillery – to położona w historycznym centrum miasta destylarnia alkoholu. Wyróżnia się oryginalną architekturą i wystrojem w stylu wiejskiej rezydencji. Zwiedzanie destylarni pozwala obserwować z bliska proces produkcji wódki, rumu, ginu i whisky. Następnie w sali degustacyjnej mamy możliwość sprawdzić walory smakowe wymienionych wcześniej trunków.

Muzea w Saint Augustine jako dowód burzliwej historii miasta

– St. Augustine Lighthouse & Maritime Museum – zbudowana pod koniec XIX wieku latarnia morska jest miejscem owianym legendą o duchach, jakie podobno tam zamieszkują. Powstało kilka programów w amerykańskich telewizjach, gdzie analizowano rzekome występowanie na jej terenie zjawisk paranormalnych. Bilet wstępu dla dorosłej osoby to wydatek $13.

 – St. Augustine Pirate & Treasure Museum – jest to muzeum poświęcone pirackim grabieżom z jedną z największych na świecie liczbą eksponatów. Jednymi z najciekawszych są wrak pirackiego statku i piracka skrzynia. Dzieciom dużą frajdę sprawia jeden z punktów wizyty ”poszukiwanie skarbów”. Muzeum jest otwarte 7 dni w tygodniu.

Bilety możesz nabyć również online klikając tutaj>>>

St Augustine, FL, USA - Feb 7, 2019: The Pirate Treasure Museum
The Pirate Treasure Museum, licencja: shutterstock/By Cheri Alguire

– Lightner Museum – znajduje się pośród palm w budynku starego hotelu, który posiada urokliwą kawiarnię obok basenu. Na początku XX wieku było to popularne miejsce wypoczynku najbogatszych mieszkańców miasta. Teraz jest muzeum pełnym luksusowych przedmiotów, jakie wówczas były używane m.in. zastawy z porcelany, lampy Tiffany’ego. Są też nietypowe eksponaty dla Florydy, jakimi są mumie. Bilety w cenach $8 – $15.

Bilety możesz nabyć również online klikając tutaj>>>

St Augustine, FL, USA - Feb 7, 2019: The historic Lightner Museum
St Augustine, FL, USA – Feb 7, 2019: The historic Lightner Museum, licencja: shutterstock/By Cheri Alguire

– Spanish Military Hospital Museum – odwiedzający muzeum zapoznają się z lekami i narzędziami medycznym używanymi w mieście, kiedy było ono pod panowaniem hiszpańskim w XVI wieku. Wizyta w muzeum daje pogląd na to, jak były rozplanowane ówczesne szpitale. Bilety dla dzieci kosztują $5,50, a dla dorosłych – $10,50.

St. Augustine, Florida /USA - 1-13-2014: The Spanish Military Hospital Museum on Aviles Street in St. Augustine, Florida covers the Second Spanish Period medical practices.
The Spanish Military Hospital Museum on Aviles Street in St. Augustine, Florida, licencja: shutterstock/By Sandra Foyt

– Medieval Torture Museum – przybliża nam jak wyglądały tortury w czasach Średniowiecza. Wszystko to w anturażu światła świec w półmroku przy odgłosach skazanych. W muzeum znajdują się narzędzia tortur wraz z manekinami przedstawiającymi ich sposób działania. Bilety to wydatek około $20. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą wejść tylko w towarzystwie dorosłych.

 – The Oldest Store Museum – jest to podróż w czasie do przełomu wieków XIX i XX. Odwiedzający dowiedzą się o rewolucyjnych – jak ówczesnym ludziom się wydawało, wynalazkach. Możemy tu oglądać aktorów wcielających się w urzędników, sprzedawców i rzeźników prezentujących takie przedmioty, jak traktor parowy, młocarnia zboża, toniki, eliksiry i nie tylko.

St Augustine, Florida, USA - 2-27-2018: Oldest store museum in America
St Augustine, Florida, USA – 2-27-2018: Oldest store museum in America, licencja: shutterstock/By Natalya Chernyavskaya

Przyroda i wypoczynek na świeżym powietrzu w Saint Augustine

– St. Augustine Alligator Farm Zoological Park – mały ogród zoologiczny, gdzie można zobaczyć nie tylko aligatory, ale też żółwie z Galapagos, lemury i warana z Komodo. W parku działa kolejka tyrolska, dzięki której można wygodnie przemierzać park obserwując dzikie gatunki zwierząt. Bilety dla dorosłych kosztują $27, a dzieci $17.

ST AUGUSTINE, FLORIDA, US - OCTOBER 23, 2017: A group of young Albinos Alligators family gather near the edge of a pond, St. Augustine Alligator farm, St. Augustine, FL
Grupa młodych Albinos Alligators zbiera się w pobliżu brzegu stawu na farmie St. Augustine Alligator, licencja: shutterstock/By Rafal Michal Gadomski

– St. Augustine Wild Reserve – oferuje wycieczki przyrodnicze z przewodnikiem, gdzie zwiedzający mogą z bliska przyjrzeć się lwom i tygrysom. Te ostatnie reprezentowane są w ogrodzie w dużej ilości podgatunków, bo mamy tu tygrysy białe, pomarańczowe i złote. Wstęp dla dorosłych to koszt $30, a dzieci od 10 roku życia płacą $20.

Wildlife bird in St. Augustine, Florida in Anastasia State Park during golden hour with the ocean inlet behind it.
Dzikie ptactwo w St. Augustine na Florydzie w Anastasia State Park, licencja: shutterstock/By Christina Marie Saymansky

– Anastasia State Park –

To prawie 7 km dziewiczej plaży otoczonej bogactwem lokalnej flory i fauny. Bagna, ujście rzeki i wydmy to najciekawsze naturalne formacje w parku. W przeszłości w tym miejscu wydobywano kamień do budowy Castillo de San Marcos. Teraz jest tam stanowisko archeologiczne. Cena biletu wstępu zależy od tego, czy zamierzamy poruszać się po parku pieszo czy samochodem. Zwykle nie przekracza $8.

– Lakeside Park –

Świetne miejsce na relaks i podziwianie natury. Pośród zieleni mamy staw w którym od czasu do czasu pojawiają się aligatory i węże. W parku znajduje się mnóstwo rzeźb i kilka stołów piknikowych. Wstęp jest wolny.

– Red Boat Water Tours – są to rejsy po wodach Saint Augustine, przeprowadzane przez rodzinną firmę. Jednym z najpopularniejszych jest wyprawa o zachodzie słońca w celu obserwacji delfinów. Cena za tę 90-minutową atrakcję to około $24.

Najlepsze plaże w Saint Augustine

Miasto może się pochwalić 43 km plaż piaszczystych i kamienistych. Mamy z nich bezpośredni dostęp do Atlantyku. Plaże bliżej centrum są bardziej uczęszczane niż te na uboczu. Oto najważniejsze z nich:

– Saint Augustine Beach – jest to zadbana plaża niedaleko historycznego centrum miasta. W miesiącach jesiennych nie jest jakoś szczególnie zatłoczona. To także popularne miejsce na wędkarstwo, uprawianie surfingu czy zbieranie muszelek, których tu pełno.

– Vilano Beach – cicha nadmorska okolica, znana jest z piaszczystej linii brzegowej Atlantyku i molo rybackiego rozciągającego się do rzeki Tolomato. Właśnie tam znajduje się odrestaurowany posąg Bluebird of Happiness. Nieopodal znajduje się promenada, biegnąca przez mokradła, na której można podziwiać mozaiki przedstawiające lokalną przyrodę.

Marina along the Tolomato River, in Vilano Beach, Florida.
Marina along the Tolomato River, in Vilano Beach, Florida., licencja: shutterstock/By Jon Bilous

– Frank Butler County Park West – plaża, na którą przychodzą głównie miejscowi. Można wjechać na nią samochodem, jeśli dysponuje odpowiednim napędem. Oprócz tego mamy drewniany most między wydmami, gdzie często wypoczywają żółwie.

– Ponte Vedra Beach – historyczna plaża znana z luksusu i relaksu. To tu hiszpański odkrywca tych ziem Ponce de Leon zszedł po raz pierwszy z pokładu statku, co zostało upamiętnione posągiem. Tuż obok plaży znajduje się GTM Reserve – 16 km szlaków turystycznych w otoczeniu mokradeł.

Palm trees on Lake Vedra. Ponte Vedra Beach, Florida
Ponte Vedra Beach, Floryda, licencja: shutterstock/By Norm Lane

Najlepsze restauracje i bary w Saint Augustine

– Collage Restaurant – lokal położony niedaleko St. George Street serwuje dania z owoców morza, cielęciny, jagnięciny. Jest otwarty w godzinach wieczornych i koncentruje się na późnych obiadach i kolacjach.

– Casa Benedetto’s Ristorante – włoska restauracja w stylu retro ze specjałami z południa Włoch, stolikami na zewnątrz i domowymi akcentami o zakresie cen $12-$30.

– Uptown Scratch Kitchen – specjalizuje się w kuchni amerykańskiej, włoskiej i latynoskiej. Obok lokalu znajduje się food truck z kanapkami. Zakres cen to $13 – $24.

– Crave – nastawia się na miłośników lekkiego, zdrowego jedzenia z dużą ilością sałatek. Ściśle współpracują z wieloma lokalnymi gospodarstwami i dostawcami aby zapewnić gościom najświeższą żywność.

– Llama Restaurant – niewielkich rozmiarów restauracja serwująca kuchnię peruwiańską, połączona z barem Mimosa. Zapewnia za przystępne ceny ($6 – $29) bogactwo doznań dla amatorów kuchni południowoamerykańskiej i owoców morza.

– Auggie’s Draft Room – jest to po części pub samoobsługowy. W lokalu znajduje się ściana z 24 kranikami, z których leją się popularne amerykańskie piwa oraz te lokalne. W lokalu znajduje się 10 ekranów, co przyciąga fanów sportu na żywo.

– Prohibition Kitchen – przestronny pub w stylu retro z muzyką na żywo wieczorami. Często zatłoczony w soboty. Oprócz świetnych koktajli poleca burgery.

Najlepsze hotele w Saint Augustine według Trip Advisor

– Marker 8 Hotel & Marina  – ceny za nocleg zaczynają się od 769 zł/osoba. Hotel znajduje się w centrum miasta nieopodal zatoki i historycznej dzielnicy. Posiada 26 pokojów z widokiem na Ocean.

– Bayfront Marin House Historic Inn  – ceny za nocleg zaczynają się od 1043 zł/osoba. Położony kilka minut na piechotę od plaży i Zatoki Matanzas. Najbardziej luksusowe pokoje posiadają zabytkowe meble i prywatne wejścia. W 2003 roku przechodził modernizację. Jest obiektem typu Bed & Breakfast.

3 – The Silver Sands Saint Augustine – ceny za nocleg zaczynają się od 890 zł/osoba. Jest zlokalizowany w pobliżu Crescent Beach. To cicha i spokojna okolica mieszkaniowa z dala od miejskiego zgiełku. Apartamenty dla turystów to małe przytulne domki prywatne.

4 – The Collector – Luxury Inn & Gardens  – ceny za nocleg zaczynają się od 883 zł/osoba. Luksusowy hotel umiejscowiony w otoczeniu budynków z XVIII wieku, niecałe 1,6 km od Castillo de San Marcos. Posiada pokoje wyposażone w meble z tamtej epoki. Niektóre apartamenty mają patio z widokiem na dziedziniec.

–  The Saint Augustine Beach House  – ceny za nocleg zaczynają się od 1061 zł/osoba. Obiekt znajduje się w pobliżu Vilano Beach. Jasne, współcześnie urządzone apartamenty z balkonami wychodzącymi na ocean.

Czy warto odwiedzić Saint Augustine?

Saint Augustine na Florydzie to doskonały wybór na wakacje dla osób spragnionych słońca i miłośników historii Ameryki. To tutaj wszystko się zaczęło w XVI wieku i kształtowało przez następne stulecia kolonizacji kontynentu. Można zatem powiedzieć, że historia jest największą atrakcją tego miasta. Jednak mamy tu o wiele więcej atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Saint Augustine oferuje mnóstwo opcji dla miłośników kajakarstwa, surfingu czy golfa. Dzięki temu jest doskonałym wyborem na wakacje dla ludzi lubiących aktywny wypoczynek. Dzieci i młodzież zapewne będą się świetne bawić dzięki legendom o duchach i innych zjawiskach paranormalnych. Wszystko to dopełnione przez świetną pogodę i życzliwe podejście miejscowych do turystów. Dlatego nie wolno pominąć najstarszego miasta Ameryki w planowaniu podróży po USA.

Wycieczki po Saint augustine

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Park Narodowy Everglades – aligatory na wyciągnięcie ręki

Dlaczego warto pojechać na Florydę?

Następny

Dodaj komentarz