Kennedy Space Center – historia podróży do gwiazd

Tagi , , , ,

Kennedy Space Center Visitor Complex to wielka gratka dla miłośników eksploracji kosmosu. Położony w centrum Florydy obiekt turystyczno-naukowy w przystępny sposób opowiada o przezwyciężaniu barier przez człowieka w drodze do gwiazd. To podróż przez historię ludzkości okupioną wielkimi poświęceniami i przełomowymi odkryciami. Swoje miejsce znajdą tu miłośnicy science-fiction i nowoczesnych technologii. Ze względu na swój rozmiar i odległości między poszczególnymi obiektami Centrum przemierzamy specjalnym autobusem. Ceny biletów dla dorosłych to $57, a dla dzieci – $47. Oto pokrótce najważniejsze atrakcje i porady dotyczące pobytu w KSC.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atlantis – prom kosmiczny na wyciągnięcie ręki w Kennedy Space Cente

Space Shuttle Atlantis

Znajduje się w budynku o wysokości 10 pięter, przed którym znajdują się 2 rakiety i zbiornik na paliwo. Był używany jeszcze w 2011 roku i dopiero 2 lata później trafił do KSCAtlantis jest ustawiony pod kątem 43 stopni i otwartymi drzwiami ładowni, co ma odzwierciedlać jego zachowanie w przestrzeni kosmicznej podczas 26 lat służby dla NASA. Zanim zaczniemy oglądać prom mamy możliwość wzięcia udziału w pokazie, opowiadającym o powstaniu tego typu jednostek kosmicznych. W pawilonie znajdziemy wierną replikę kosmicznego teleskopu Hubble’a, prototyp wahadłowca Dr.Maxime’a Fageta z 1969 roku i mnóstwo symulatorów treningowych, które wykorzystywali astronauci do doskonalenia swoich umiejętności. Na parterze czeka na nas wystawa „Forever Remembered”, upamiętniająca 14 astronautów, którzy zginęli w katastrofach promu kosmicznego Challenger i wahadłowca Columbia. Ekspozycja zawiera osobiste przedmioty astronautów i dwie odzyskane części wahadłowców.

Cape Canaveral, Florida, USA - MARCH 20, 2015: NASA Kennedy Space Center Museum, shuttle Atlantis, a quick walk around
NASA Kennedy Space Center Museum, shuttle Atlantis, licencja: shutterstock/By Linda Moon

Shuttle Launch Experience

Pozwala poczuć przez chwilę to samo, co odczuwali ówcześni astronauci podczas startu promu kosmicznego i jego dokowania przy podchodzeniu do lądowania. Podczas opracowywania atrakcji konsultowano się z astronautami, ekspertami NASA i liderami branży. Shuttle Launch Experience będące częścią Space Shuttle Atlantis posiada 4 symulatory. Każdy z nich może pomieścić 44 osoby. Były dowódca wahadłowca, a następnie administrator NASA – Charles F. Bolden opowiada o symulacji i jest gospodarzem nagranego wcześniej pokazu.

Wycieczka do centrum NASA

Apollo Saturn V Center – dom największej rakiety świata

Apollo/Saturn V Center

Znajduje się tu największa rakieta, jaka kiedykolwiek poleciała w kosmos, mierząca 111 metrów – Saturn V.  Jest to jedna z trzech rakiet tego typu, jakie pozostały do dziś w USA. W sumie wystrzelono w przestrzeń kosmiczną 13 rakiet serii Saturn V, które obsługiwały program Apollo. Oto najciekawsze atrakcje centrum rakietowego:

– Wystawa ”Ad Astra Per Aspera” upamiętnia nieudaną misję Apollo 1 i astronautów, którzy przypłacili tę wyprawę życiem.

– Unikalne eksponaty m.in. skała księżycowa i moduł dowodzenia Apollo 14 ”Kitty Hawk”, który przewiózł Alana Sheparda, Stuarta Roosę’a i Edgara Mitchella na Księżyc, okrążając go 34 razy w 1971 roku.

[2014-12-14]Apollo/Saturn V Center at Kennedy Space Center, Orlando, Florida. This is the rocket used to go to the moon in 1969. Rockets and visitors are visible in the photo.
Apollo/Saturn V Center at Kennedy Space Center. To rakieta lecąca na Księżyc w 1969 roku, licencja: shutterstock/By achinthamb

– Dwie sale kinowe, które umożliwiają odwiedzającym ponowne przeżycie programu Apollo dzięki dwóm inscenizacjom filmowym. Pierwsza obrazuje zachowanie ludzi z kontroli lotów NASA podczas startu Apollo 8, a druga ukazuje lądowanie Apollo 11, które kończy się słynnym cytatem: ”Houston, tu Baza Spokoju… Orzeł wylądował”.

– Ogród Moon Tree Garden znajdujący się przed budynkiem, gdzie 12 drzew upamiętnia 12 misji Apollo. Pośród drzew stoi pomnik astronautów Apollo 11Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa.

Inne interesujące miejsca w Kennedy Space Center

– Heroes & Legends – wielu turystów od tej wystawy rozpoczyna zwiedzanie całego kompleksu Kennedy’ego. Jest to ekspozycja, która kosztowała 20 milionów dolarów. Koncentruje się na pierwszych astronautach w historii USA i 9 atrybutach bohatera NASA. Kluczowe artefakty obejmują kapsułę Gemini 9A z 1966 roku, oryginalny emblemat NASA Mercury Control Center (1959) i kapsułę Sigma 7 Wally’ego Schirry z 1962 roku.

 Rocket Garden – jest to ogród w którym zamiast drzew mamy rakiety. Były one używane podczas wynoszenia satelitów na orbitę ziemską lub podczas wystrzeliwania promów w kosmos. Wszystkie rakiety są oryginalne z wyjątkiem Mercury-Atlas. Większość rakiet umiejscowiona jest pionowo, za wyjątkiem Saturn IB, która ze względu na swoje rozmiary jest ułożona na boku. Warto szczególnie zwrócić uwagę na rakietę Mercury-Redstone 3, która jako pierwsza rozpoczęła eksplorowanie kosmosu przez Amerykanów w 1961 roku. Wycieczki z przewodnikiem w Rocket Garden odbywają się kilka razy dziennie.

Cape Canaveral, Florida, USA - Aug 6, 2019: Kennedy Space center
Cape Canaveral, Kennedy Space center, licencja: shutterstock/By Alex Cimbal

– Journey to Mars -skupia się na eksploracji kosmosu ze szczególnym uwzględnieniem Marsa. Panuje tu aura tajemnicy i przygody, związanej z podróżą w nieznane. Multimedialna wystawa obejmuje symulatory dokowania na orbicie i lądowania na Księżycu oraz modele łazików marsjańskich: Curiosity, Spirit, Opportunity i Sojourner.

 NASA Now – to wystawa przedstawiająca aktualne rozwiązania w przemyśle kosmicznym stosowane przez NASA i jej partnerów m.in. SpaceX, należące do Elona Muska. Jednym z najciekawszych elementów wystawy jest kapsuła Dragon, która jest pierwszym pojazdem komercyjnym zadokowanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

KSC Explore Tour – czyli autokarem po kompleksie Kennedy’ego

Nie wszystkie obiekty na terenie centrum są dostępne w pełni dla odwiedzających. Ze względu na bezpieczeństwo, ale też i prace przeprowadzane w wielu budynkach, cześć atrakcji jest możliwa do zobaczenia, tylko przez szybę autobusu. W wycieczce po Centrum towarzyszy nam przewodnik. Z terminalu autobusowego udajemy się do przylądka Canaveral, skąd startują rakiety NASA i SpaceX. Następnym punktem wycieczki jest budynek montowania pojazdów, gdzie łączone są komponenty promów kosmicznych zanim zostaną przetransportowane do stanowiska startowego. Budynek oprócz praktycznego zastosowania posiada estetyczne wykończenie w postaci ogromnej amerykańskiej flagi namalowanej na fasadzie budynku. Wieża obserwacyjna LC-39 to kolejny ważny punkt trasy, gdzie w niedalekiej odległości znajdują się stanowiska startowe rakiet m.in. Stacja 39A nad Oceanem Atlantyckim. Autobus to środek transportu do wielu innych atrakcji na terenie centrum kosmicznego.

Jak dojechać do Kennedy Space Center?

Kennedy Space Center położone jest w centralnej części Florydy około 65 kilometrów od miasta Orlando , a 71 kilometrów od lotniska międzynarodowego w Orlando. Nie jest obsługiwane przez transport publiczny. Opcje dojazdu z lotniska do KSC prezentują się następująco:

samochód – około 49 minut. Parking przy KSC jest płatny i kosztuje $10 za cały dzień. Warto przyjechać pół godziny przed otwarciem, które jest o 9:00, gdyż dostępnych jest więcej miejsc.

autobus z lotniska (shuttle bus) obsługiwany przez firmę Jayride. Podróż trwa 49 minut, a bilet kosztuje $120 – $180.

– istnieją przejazdy autobusowe do KSC organizowane przez operatorów turystycznych z Orlando: Gray Line Orlando i Florida Dolphin Tours. Pierwszy oferuje wycieczkę jednodniową za około $119 lub tylko transport do KSC za $59. Drugi ma w ofercie tylko opcję wycieczki za $119.

Będąc w Orlando można też wykupić za około $55 od osoby jednodniową wycieczkę do KSC w firmie Viator. Cena ta nie obejmuje posiłków i niektórych atrakcji.

Bilety wstępu do Kennedy Space Center i ich ceny

Bilety można nabyć bezpośrednio online. Bezpośrednio pod linkiem: kliknij tutaj>>>

Co jest wliczone w cenę?

  • Wystawa Heroes & Legends z udziałem amerykańskiej Astronaut Hall of Fame® prezentowanej przez Boeing®
  • Prom kosmiczny Atlantis® i Shuttle Launch Experience®
  • Prezentacje na żywo, w tym Astronaut Encounter, Journey To Mars: Explorers Wanted i wystawa, Science on a Sphere, Eyes on Universe, NASA Now + Next, Mission Status Briefing
  • Filmy 3D o kosmosie
  • Rocket Garden i Astronaut Memorial
  • Oglądanie startu rakiet (jeśli dostępne)
  • Children’s Play Dome

Najlepsze hotele w pobliżu Kennedy Space Center według Trip Advisor

W związku ze specyfiką miejsca najbliższe hotele znajdują się 10 km i więcej od KSC. Oto najlepsze z nich:

1 – Hyatt Place Titusville / Kennedy Space Center  ceny za nocleg zaczynają się od 561 zł/osoba. Jest to nowooddany hotel położony w miasteczku Titusville, kilka minut drogi od Cape Canaveral ze wszystkimi udogodnieniami potrzebnymi do pracy i wypoczynku.

2 – Travel Inn of Titusville   ceny za nocleg zaczynają się od 370 zł/osoba. Hotel należący do małej sieci utrzymany w stylu tradycyjnym około 11 km od KSC

3 – Country Inn & Suites By Radisson, Port Canaveral  ceny za nocleg zaczynają się od 516 zł/osoba. Znajduje się blisko Cocoa Beach, umożliwia relaks przy basenie i centrum fitness. Położony jest około 15 km od KSC.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Key West – tropikalna wyspa na Florydzie

Dolphin Mall – najlepsze centrum handlowe Miami

Następny

Dodaj komentarz