Naples – włoskie miasto na Florydzie

Tagi , , , ,

Naples – to małe miasteczko na zachodnim wybrzeżu Florydy nad Zatoką Meksykańską. Zostało założone w 1886 roku przez senatora Johna Stuarta Williamsa i biznesmena Waltera N. Haldemana. Jego nazwa i architektura nawiązuje do włoskiego Neapolu. Rozwój miasta szedł w parze z rozbudową linii kolejowej łączącej Naples z Miami. Dzięki temu i wielu milionerom, którzy się tu osiedlili, Naples stało się jednym z najbogatszych miast w USA pod względem dochodu na jednego mieszkańca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jest znane z piaszczystych plaż, wyrafinowanych restauracji i pięknej, dzikiej przyrody. Najbliższe w stosunku do Naples lotnisko międzynarodowe mieści się w Fort Meyers. Jest z niego mało lotów do Europy, dlatego warto rozważyć lotniska w Miami i Tampa.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Przyroda i atrakcje na świeżym powietrzu w Naples

– Corkscrew Swamp Sanctuary – to rezerwat, który istnieje od 1954 roku. Zdecydowaną większość jego obszaru zajmują mokradła z pradawnym lasem cyprysowym, gdzie chętnie gniazdują bociany Wood Stork. Świetnym miejscem na pieszą wędrówkę jest kilkukilometrowy drewniany pomost, który umożliwia przemierzanie bagien przy jednoczesnej obserwacji m.in. ptaków wodno-błotnych.

Sunset golden sky over the bare trees and boardwalk at Corkscrew Sanctuary Swamp in Naples, Florida
Zachodzące słońce, złote niebo nad nagimi drzewami i promenadą w Corkscrew Sanctuary Swamp w Naples, Floryda, licencja: shutterstock/By SunflowerMomma

– Naples Botanical Garden – ogród w którym znajdują się rośliny tropikalne z Brazylii, Karaibów i Azji Południowo-Wschodniej. Jest to prawdziwie interaktywne miejsce, które zaciekawi najmłodszych. Posiada pięknie odtworzone siedliska przyrodnicze i szlaki spacerowe, zapewniające edukację i rozrywkę.

Naples, Florida, USA  March 4, 2018: Reflective pond with water lilies and plants at the Naples Botanical Gardens in Naples, Florida. Editorial use.
Naples Botanical Garden, licencja: shutterstock/By SunflowerMomma

– Bird Gardens of Naples – miejsce poświęcone papugom i ich ochronie. Umieszczono tu mnóstwo ptaków, które zostały porzucone lub były źle traktowane przez swoich właścicieli. Papugi wchodzą w interakcję z odwiedzającymi, pozwalają też się karmić. Wstęp do ogrodu jest darmowy.

– Big Cypress National Preserve – rezerwat w rejonie Everglades z mnóstwem szlaków pieszych i wodnych dostępnych za darmo. Jest domem wielu gatunków rzadkich zwierząt m.in. manat, panter z Florydy i aligatorów. Oasis Visitor Center pozwala poszerzyć wiedzę o środowisku naturalnym.

– Everglades National Park – to trzeci co do wielkości park narodowy w USA. Jest największym skupiskiem lasów namorzynowych na północnej półkuli. Ponadto składa się z mokradeł i wolnopłynących rzek. Największą atrakcją turystyczną parku są spływy kajakowe z przewodnikiem, podczas których obserwujemy z bliska florę i faunę tego miejsca.

Wycieczki samolotem w Parku Narodowym Everglades na Florydzie.
Wycieczki w Parku Narodowym Everglades na Florydzie., licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

– Ten Thousand Islands – to łańcuch, nie jak wskazuje nazwa dziesięciu tysięcy wysp, a kilkuset wysepek położonych między Cape Roamno a rzeką Lostman. Lasy namorzynowe z duża liczbą dróg wodnych tworzą rezerwat, gdzie latem gniazduje mnóstwo ptaków wodnych i żółwi morskich. Na wyspy najłatwiej dostać się łodzią z dwóch punktów dostępu: Goodland i Port-of-the-Islands.

Aerial view of the Ten Thousand Islands in Everglades National Park
Widok z lotu ptaka na Everglades National Park, licencja: shutterstock/By John Apte

Najlepsze plaże w Naples i jego okolicach

– Delnor-Wiggins Pass State Park – szeroka, piaszczysta plaża znajdująca się w parku stanowym. Mamy tutaj specjalne stanowiska dla wędkarzy i rafę koralową, do której można zanurkować. Na północnym krańcu, położonym na wyspie barierowej znajduje się wieża widokowa. Rodziny z dziećmi znajdą wiele dogodnych miejsc na pikniki. Wstęp do parku to wydatek $6.

Boardwalk across the white sand beach of Delnor-Wiggins Pass State Park with a blue sky above in Naples, Florida.
Delnor-Wiggins Pass State Park, licencja: shutterstock/By SunflowerMomma

– Barefoot Beach Preserve Park – znajduje się w Pelican Bay. Jest to dobry wybór dla plażowiczów, wędkarzy i obserwatorów dzikiej przyrody, którzy nie przepadają za tłumami. Park posiada około 2-kilometrową ścieżkę przyrodniczą, miejsca na piknik i ogród motyli. Wstęp do parku to $8.

– Naples Municipal Beach and Pier –  to prawie 9 kilometrów białej, piaszczystej plaży. Molo rybackie to jedna z największych atrakcji w mieście. Niegdyś była to przystań dla lodzi przybywających do Naples. Dziś ma znaczenie bardziej rekreacyjne niż wykorzystanie praktyczne. Wstęp jest wolny.

– Lowdermilk Park – charakteryzuje się dość płytką wodą ze słabymi falami. Posiada najbardziej kompleksowe zaplecze usługowe spośród wszystkich plaż Zatoki Meksykańskiej w rejonie Naples. Mamy tu dwa pawilony z altanami idealnymi na piknik, 2 place zabaw i staw w którym pływają kaczki piżmowe. Bliskość centrum miasta i darmowy wstęp to niewątpliwe atuty tego miejsca.

Clear blue sky over Lowdermilk Beach in Naples, Florida
Czyste błękitne niebo nad Lowdermilk Beach w Naples, licencja: shutterstock/By SunflowerMomma

– Vanderbilt Beach – znajduje się w północnej części miasta blisko hoteli i miejsc turystycznych, co sprawia, że mamy mnóstwo restauracji i pubów w jej sąsiedztwie. We wczesnych godzinach porannych plażowicze mogą zbierać muszelki i obserwować przybrzeżne ptaki. Wstęp to $8.

Boardwalk leading down to the white sand of Vanderbilt Beach at sunrise in Naples, Florida.
Promenada prowadząca w dół do białego piasku Vanderbilt Beach, licencja: shutterstock/By SunflowerMomma

Muzea, kultura i sztuka

– Baker Museum – miejsce warte odwiedzenia przez miłośników sztuk pięknych. Trzypiętrowy budynek składa się 15 galerii, wypełnionych obrazami, rzeźbami i rysunkami. Stałe kolekcje obejmują dzieła amerykańskich mistrzów z lat 1900-1955. W budynku możemy podziwiać wspaniałe żyrandole i ”Perski Sufit”, wykonany przez Dale’a Chihuly’ego.

NAPLES, FL -30 JAN 2020- View of the Baker Museum at the Artis-Naples arts complex in Naples, Florida, United States.
NAPLES, FL -30 JAN 2020- View of the Baker Museum at the Artis-Naples arts complex in Naples, Florida, United States., licencja: shutterstock/By EQRoy

– Collier Museum at Government Center – prezentuje prawie milion lat historii Florydy. Wśród eksponatów znajdują się m.in. prehistoryczne mastodonty, ceremonialne maski wykonane przez rdzenną ludność, a także szkielet gigantycznego leniwca z epoki lodowcowej. Ten ostatni wita gości odwiedzających muzeum. Na zewnątrz budynku znajdują się odrestaurowane domki pierwszych mieszkańców Ameryki i lokomotywa parowa z 1910 roku. Wstęp do muzeum jest darmowy.

– Golisano Children’s Museum of Naples (CMON) – jest to kolorowy budynek w kształcie statku, gdzie dzieci łączą zabawę z edukacją. Bogactwo dźwięków i efektów wizualnych sprawia, że najmłodsi dowiadują się interesujących faktów o ekosystemie Florydy dzięki różnorodnym grom i pokazom. Bilet wstępu kosztuje $10.

– Naples Depot Museum – opowiada o rozwoju miasta i kluczowej roli, jaką odegrały koleje w jego transformacji z małej wioski w dynamicznie rozwijający się ośrodek turystyczny. Najważniejszym punktem ekspozycji jest film odtwarzany w oknach muzeum, dający odwiedzającym wrażenie z oglądania pociągu Orange Blossom Special z około 1927 roku, wjeżdżającego na stację. Wstęp do muzeum jest wolny.

– Palm Cottage –  jest to dom zbudowany w 1895 roku, który został wpisany do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym. Teraz jest muzeum, którego wystrój nawiązuje do XIX wieku, z meblami, sprzętem kuchennym czy portretami z tamtej epoki. Częstym gościem domu był znany amerykański aktor Gary Cooper. Wstęp do obiektu to $10 dla osób powyżej 10 roku życia.

Palm Cottage in Naples Florida- March 2018- sign with information to book a tour.
Palm Cottage w Naples, licencja: shutterstock/By Nicholas Lamontanaro

– Revs Institute – jest poświęcony badaniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości motoryzacji. Instytut oferuje odwiedzającym wyjątkową okazję do obejrzenia ponad 100 najbardziej wpływowych samochodów naszych czasów. Mamy także bibliotekę z dokumentami, zdjęciami i innymi materiałami dotyczącymi samochodów.

Najciekawsze miejsca z pamiątkami w Naples i okolicach

– Big Cypress Gallery – w galerii znajdującej się w Ochopee w rejonie Everglades można zakupić prace Clyde’a Butchera – jednego z najlepszych fotografów w USA. Jego czarnobiałe, wielkoformatowe fotografie skupiają się na dzikiej przyrodzie regionu przyciągając setki odwiedzających.

– Nora Butler Design – pracownia artystki czerpie inspiracje z życia ptaków, ryb i ich siedlisk. Nora Butler stworzyła nowatorski sposób przedstawiania środowiska za pomocą kapryśnych, mozaikowych projektów. W swoim sklepie w Naples w dzielnicy Crayton Cove sprzedaje kompozyty na płótnie (giclees), T-shirty, narzuty plażowe i bluzy z motywami przyrodniczymi.

– Cleopatra’s Barge Fine Jewelry – nic bardziej nie mówi o „biżuterii neapolitańskiej” niż barka Kleopatry w centrum miasta. Od 50 lat Marilyn Janss projektuje i sprzedaje biżuterię ze złota w małym sklepie. Najbardziej znana jest ze swojego Medalionu Neapolitańskiego, który przedstawia złote molo w Naples. Oprócz tego dostępne są bransoletki i wisiorki z diamentami.

– Old Naples Surf Shop – sklep dla fanów surfingu, który istnieje od 1983 roku. Znajdziemy tutaj markową odzież surfingową dla chłopców i dziewcząt z własną linią T-shirtów i ochraniaczy. Ponadto sklep sprzedaje lub wypożycza deski surfingowe.

Najlepsze restauracje i puby w Naples

– Sails Restaurant – jest to restauracja koncentrująca się na kuchni europejskiej i owocach morza. Właściciele skrupulatnie dobrali elementy wystroju wnętrza, spośród których największe wrażenie robi grecki marmurowy bar w kształcie żagla. Goście wybierając owoce morza mogą zadecydować o sposobie ich przygotowania: grillowane na drewnie, pieczone lub podsmażane.

– Osteria Tulia – włoska restauracja ciesząca się dużym uznaniem ze względu na rustykalną kuchnię i otoczenie. Budynek jest stylizowany na „wytworny wiejski dom” w którym drewno ze stodoły nadaje ciepła i charakteru.

– Sea Salt-Naples – w menu dominują dania skupione wokół morza. Lokal posiada zewnętrzne, przyjazne zwierzętom patio; bar w kształcie okręgu i pomieszczenie główne w którym panuje swobodna elegancja. Świeczniki rozświetlają wnętrze udekorowane kolorami plaży i morza

– BHA! BHA! Persian Bistro – jej nazwa oznacza ”Mniam! Mniam!” w Iranie – ojczyźnie szefa kuchni. Menu zachowuje autentyczność kuchni bliskowschodniej połączoną z komfortem amerykańskiego wystroju restauracji.

– The Grill – wyróżnia się znakomitymi stekami, ale też nie mniej wykwintnymi owocami morza. Gościom czas umila muzyka fortepianowa na żywo i ekskluzywny wystrój, składający się m.in. z kryształowych żyrandoli.

– Sunset Beach Bar & Grill – jest częścią ponad 100-letniego hotelu Naples Beach. Beach Bar przyciąga odwiedzających spoza kurortu do konsumowania drinków przy wspaniałym widoku na plażę, zatokę i zachód słońca. Od prawie 10 lat karta win lokalu zdobywa nagrodę Award of Excellence od magazynu Wine Spectator.

– The Continental – wieczorami zamienia się w gorącą arenę muzyczno-taneczną. Swoją reputację zawdzięcza koktajlom rzemieślniczym. Niektóre z nich wypełniają szklane kule wiszące nad barem na świeżym powietrzu.

– Pelican Larry’s Raw Bar & Grill – pub sportowy dedykowany fanom futbolu amerykańskiego. Posiada wiele gatunków piwa beczkowego i dwa bary (wewnątrz i na zewnątrz).

Najlepsze hotele w Naples według Trip Advisor

 The Naples Beach Hotel & Golf Club 

Ceny za nocleg zaczynają się od 1551 zł/osoba. Początki hotelu sięgają lat czterdziestych XX wieku. Położony jest wzdłuż Zatoki Meksykańskiej, a jego pole golfowe rozciąga się od zachodniej strony kurortu. Posiada także kompleksowe spa i 4 restauracje.

– Naples Bay Resort & Marina 

Noclegi kosztują od 1249 zł/osoba. Oferuje gościom udogodnienia, takie jak przystań dla łodzi (również wynajem) i kompleks rozrywkowy. We wspomnianym kompleksie mamy rzekę, cztery baseny, kameralne spa, centrum fitness i bar przy jednym z basenów.

 Edgewater Beach Hotel 

Ceny za nocleg zaczynają się od 1967 zł/osoba. Hotel z widokiem na Zatokę Meksykańską położony przy białej piaszczystej plaży. Posiada restaurację serwującą owoce morza, przewiewny bar sąsiadujący z dwoma podgrzewanymi basenami i siłownię.

4 – The Ritz-Carlton Golf Resort   Doskonały wybór dla osób grających w golfa z 36-dołkowym polem do gry i szkołą golfa dla chcących doskonalić swoją technikę. Ceny za nocleg zaczynają się od 1916 zł/osoba.

 Park Shore Resort 

Ceny za nocleg zaczynają się od 1084 zł/osoba. Posiada basen ze skalistym wodospadem i jacuzzi. Znajduje się tu także popularny Island Pub. Zaplecze rekreacyjne obejmuje korty tenisowe, racquetball, siatkówkę i koszykówkę.

Dlaczego Naples?

Naples jest doskonałym wyborem na urlop dla turystów, ceniących sobie luksusowe miejsca ze świetnie rozwiniętym centrum, pełnym sklepów, barów i wyrafinowanych restauracji. Wszystko to w otoczeniu pięknych, piaszczystych plaż z których słynie Floryda. Naples to także prawdziwy raj na ziemi dla fanów golfa, gdyż w mieście i jego okolicach znajduje się około 80 pól przeznaczonych do gry w tą dyscyplinę sportu.

Mieszkańcy miasteczka często żartują, że na jednego mieszkańca przypada więcej dołków niż gdziekolwiek na świecie. Dla miłośników przyrody mamy dobrze zaadaptowane na potrzeby odwiedzających parki stanowe, gdzie królują rzadkie gatunki roślin i dzikie zwierzęta. Nie bez znaczenia dla podjęcia decyzji o przyjeździe do Naples jest także fakt, że miasto słynie ze słonecznej pogody, która towarzyszy mieszkańcom i przyjezdnym przez prawie 8 miesięcy w roku.

Vacation Beach in Naples Florida, USA
Naples, Floryda, USA, licencja: shutterstock/By Dancestrokes

Wycieczki po Naples

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Wyspa Sanibel – światowa stolica muszelek

Walt Disney World Resort – atrakcje i praktyczne porady

Następny

Dodaj komentarz