Key West – tropikalna wyspa na Florydzie

, Tagi , , , ,

Key West to dwudziestotysięczne wyspiarskie miasteczko położone na Florydzie. Jest częścią archipelagu Florida Keys składającego się z 1700 wysp i wysepek. Powierzchnia miasta jest niewielka, gdyż zamyka się w wymiarach 2 km na 6 km. Przez wielu Amerykanów Key West określane jest jako karaibska osada w Stanach Zjednoczonych. Sam Ernest Hemingway powiedział, że to najlepszy kawałek ziemi, jaki udało mu się znaleźć. Mieszkańcy chcą być nazywani Conch, a miejsce w którym żyją Conch Republic. Jest to wyspa, gdzie zawsze świeci słońce, ludzie wypoczywają w hamakach, a po ulicach biegają koguty.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak najlepiej podróżować do Key West?

Z Europy najkorzystniej przylecieć do Miami, które jest oddalone od Key West o 250 km. Następnie mamy kilka opcji do wyboru jak dotrzeć do samego miasteczka:

– samochodem – Gdy wylądujemy w Miami możemy w dalszą podróż udać się autem przemierzając trasę The Overseas Highway. Jest to najlepsza opcja podróży, nie tylko ze względu na komfort, ale i podziwianie przepięknych krajobrazów.

– samolotem – Można zarezerwować za mniej niż $100 lot z Miami korzystając z linii lotniczych American Airlines.

autobusem– jest to na pozór wygodne rozwiązanie, ale często droga US-1 bywa zakorkowana, co wydłuża czas podróży. Po drodze mamy wiele różnych atrakcji, przy których autobus się nie zatrzymuje.

Czego nikt nie powinien przegapić w Key West?

Mallory Square 

Jest to nabrzeżny plac w centrum miasteczka Key West z mnóstwem barów, restauracji i sklepów z pamiątkami. Słynie z celebrowania zachodu słońca, który według wielu wygląda najpiękniej właśnie w tym miejscu. Plac tętni życiem już 2 godziny przed zachodem słońca, kiedy rozpoczyna się codzienna impreza z pokazami ulicznych artystów.

Mallory Square at dusk, Key West.
Mallory Square at dusk, Key West., licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Duval Street 

To deptak w Key West i centralna część starego miasta przepełnionego malowniczymi domkami z drewna pochodzącymi z XIX wieku. Podobnie jak Mallory Square jest punktem koncentracji życia kulturalno-towarzyskiego.

KEY WEST, FLORIDA USA - JUNE 26, 2014: The historic and popular Sloppy Joe's Bar on Duval Street in downtown Key West.
Historyczny i popularny bar Sloppy Joe’s przy Duval Street w centrum Key West, licencja: shutterstock/By Fotoluminate LLC

Southernmost Point 

Najdalej wysunięty na południe punkt Stanów Zjednoczonych, znajdujący się zaledwie 150 km od Kuby. Ma postać kolorowej boi przyciągając corocznie tysiące turystów. Przy dobrej pogodzie jest szansa na zobaczenie wybrzeża Kuby.

Southernmost point in continental. 90 miles to Cuba. Home of the Sunset. Key West. Florida. USA.
Southernmost point in continental. 90 miles to Cuba. Home of the Sunset. Key West. Florida. USA., licencja: shutterstock/By Mia2you

Conch Train 

Jest kolejką jeżdżącą wokół miasteczka, która dowozi do wszystkich ważnych atrakcji turystycznych. Jest to dobry sposób na dotarcie to miejsca docelowego, jeśli nie chcemy iść tam na piechotę. Przejażdżka wokół miasta trwa około 75 minut, a ceny wahają się od $14 do $47.

Key West, Florida USA - March 3, 2015: The historic Sloppy Joe's Bar on Duval Street in downtown Key West with the Conch Train.
Key West, Florida USA – March 3, 2015: The historic Sloppy Joe’s Bar on Duval Street in downtown Key West with the Conch Train., licencja: shutterstock/By Fotoluminate LLC

Seven Mile Bridge 

To most łączący wysepki archipelagu Florida Keys o długości 11 km. W czasach kiedy kończono jego budowę (około 1982 roku) był jednym z najdłuższych mostów tego typu na świecie. Podróż samochodem to szansa podziwiania kapitalnych widoków wokół Zatoki Meksykańskiej Oceanu Atlantyckiego.

seven mile bridge
seven mile bridge, licencja: shutterstock/By majicphotos

Bliżej natury i malowniczych scenerii

Dry Tortugas National Park 

To grupa 7 niezamieszkałych wysepek położonych 110 km na zachód od Key West, tworzących park narodowy. Kolorowe rafy koralowe, egzotyczne ptaki oraz legendy o wrakach statków wypełnionych skarbami przyciągają tysiące odwiedzających. Centralnym punktem parku jest nieukończona forteca Fort Jefferson. Obcowanie z przyrodą to nie wszystko co mają do zaoferowania wysepki. Można tam także nurkować, łowić ryby czy pływać na kajakach. Z Key West do Dry Tortugas dostaniemy się promem w przeciągu 2 godzin.

Float Plane View of Dry Tortugas National Park, Florida
Widok na Park Narodowy Dry Tortugas, licencja: shutterstock/By Stacy Funderburke

Key West Butterfly and Nature Observatory 

Jest to oranżeria będąca domem 50-60 różnych gatunków motyli latających swobodnie nad głowami turystów. Otwarte jest codziennie od 9 do 17. Miejsce nie jest może duże, ale zachwyca zapachami, dźwiękami i kolorami. Cena biletu to około $15.

The Overseas Highway 

Trasa licząca 240 km, która biegnie przez archipelag wysp i wysepek Florida Keys, który przypomina Karaiby. Droga ta stanowi połączenie Miami z Key West, które znajduje się na jej końcu. Przejażdżka tamtędy to doskonała okazja do podziwiania zapierających dech w piersiach tropikalnych krajobrazów. Miejsca takie jak Marathon i Key Largo to punkty na mapie, gdzie warto się zatrzymać na chwilę aby po prostu patrzeć i podziwiać.

Seven Miles bridge. Florida Keys. Aerial photo
Siedmiomilowy most. Florida Keys. Aerial photo, licencja: shutterstock/By Mia2you

Florida Keys Eco-Discovery Center 

Zabiera w podróż do świata roślin i zwierząt archipelagu Florida Keys. To, co wyróżnia obiekt na tle podobnych placówek to podwodne laboratorium, które oprócz unikalnych form życia obrazuje jak naukowcy radzą sobie podczas eksploracji głębin oceanu. Celem powstania muzeum było budowanie wśród ludzi świadomości ochrony unikalnego ekosystemu Florydy. Wstęp do centrum jest darmowy.

Key West Garden Club 

Doskonały wybór dla pragnących odpocząć od zgiełku miasta. Ogród położony jest w Forcie West Martello. Tropikalne rośliny pośród ceglanych ścieżek to popularne miejsce m.in. na śluby. Mamy tu egzotyczne gatunki drzew i roślin, ale i też typowe dla amerykańskiej ziemi.

KEY WEST, FL, USA - APRIL 22, 2018: Key West Garden Club on Key West island, Florida
Key West Garden Club on Key West island, Floryda, licencja: shutterstock/By photravel_ru

Key West Aquarium

Mamy tu ponad 100 różnych gatunków ryb, żółwi i rekinów. Te ostatnie są karmione 4 razy dziennie, a my możemy przy tym asystować. Aquarium znajduje się w okolicach Mallory Square, a bilety są do nabycia od $16 za osobę.

Muzea świadectwem bogactwa historii Key West

The Ernest Hemingway Home and Museum 

Dom jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy przekształcony w muzeum. To tu Hemingway napisał ”Komu Bije dzwon” i kilka innych powieści. W budynku żyje ponad 50 kotów, które są potomkami ukochanych przez pisarza kotów sześciopalczastych. Architektura domu nawiązuje do hiszpańskiego stylu kolonialnego. Bilety wstępu dla dorosłych to $14, a dzieci $6.

KEY WEST, FLORIDA, USA - MAY 03, 2016: Room in the Ernest Hemingway House in Key West in Florida.
Pokój w domu Ernesta Hemingwaya w Key West na Florydzie., licencja: shutterstock/By Robert Hoetink

H. Truman Little White House 

Pod koniec XIX wieku był to dom dla oficerów marynarki, który później został przekształcony w zimową rezydencję prezydenta USA – Harry’ego Trumana. Między rokiem 1946 a 1952 Truman spędził tam łącznie 6 miesięcy w czasie sprawowania urzędu. Potem posiadłość odwiedzało pięciu innych prezydentów USA aby podjąć zagranicznych gości lub popracować. Bilety dla dorosłych to wydatek około $22 a dla dzieci to $10.

Key West, Florida: December 12, 2017:  Exterior of the Harry S. Truman Little White House, which has been used by American presidents for official state business.
Zdjęcie Małego Białego Domu Harry’ego S. Trumana, który był używany przez amerykańskich prezydentów do prowadzenia oficjalnych interesów państwowych , licencja: shutterstock/By Michael Gordon

The Key West Shipwreck Museum 

Opowiada historie 400 lat ekspedycji w poszukiwania wraków statków, które zatonęły w okolicach Key West. Wiele z nich zostało splądrowanych, a prawdziwe skarby odzyskane i przeniesione do muzeum. Historia eksplorowania wraków przedstawiają aktorzy, którzy wcielają się w uczestników tamtych zdarzeń w krótkich inscenizacjach. Muzeum znajduje się w dwupiętrowym budynku, otwartym codziennie w godzinach 10-16, a bilet wstępu to koszt $16.

KEY WEST, FLORIDA USA - 2 MAY 2015 - The Shipwreck Treasures Museum. The Shipwreck Treasures Museum is a Popular Tourist Attraction Located at Mallory Square in Downtown Key West
The Shipwreck Treasures Museum, licencja: shutterstock/By Andy Lidstone

Key West Lighthouse and Keeper’s Quarter Museum

To latarnia morska znajdująca się w centrum miasta. Aby delektować się pięknym widokiem rozpościerającym z góry, musimy pokonać 88 stopnie schodów. Obiekt znajduje się nieopodal domu Hemingwaya i zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15.

Wide shot of the Key West lighthouse  and the keeper's quarters. The lighthouse is a historical attraction in Key West, Florida.
Wide shot of the Key West lighthouse and the keeper’s quarters. The lighthouse is a historical attraction in Key West, Florida. , licencja: shutterstock/By RaksyBH

U.S. Coast Guard Cutter Maritime Museum 

Oferuje zwiedzanie statku straży przybrzeżnej USA, który patrolował granice kraju przez 52 lata. Jest to świetnie zachowana jednostka pływająca z oryginalnym wyposażeniem z tamtych lat. Zwiedzanie trwa około 45 minut i może się odbywać z przewodnikiem lub bez. Na statku znajdują się sklepy z pamiątkami i przekąskami, a także miejsce do odpoczynku. Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty. Ceny biletów to około $10 dla osób powyżej 13 roku życia, a poniżej tego wieku wejście odbywa się za darmo.

KEY WEST, FL-JULY 27: U. S. Coast Guard Cutter Ingham, commissioned 12 Sept 1936, decommissioned 12 May 1988, is a Museum and National Historic Landmark located in Key West, Florida, on July 27, 2014.
U. S. Coast Guard Cutter Ingham, licencja: shutterstock/By Chuck Wagner

Restauracje i puby w Key West

 Two Friends Patio Restaurant– Jest to najlepsza restauracja na wyspie specjalizująca się w lokalnych daniach z owoców morza. Serwuje także steki i hamburgery. Potrawami można się delektować w patio przy muzyce na żywo dochodzącej z Duval Street, która jest grana przez cały dzień.

– Blue Heaven – jest dobrym miejscem na rozpoczęcie dnia śniadaniem przy akompaniamencie muzyki gitarowej na żywo. Ten, jak i inne posiłki dnia opierają się na kuchni amerykańskiej, karaibskiej i owocach morza. Wokół naszego stolika mogą biegać koguty, ale nie jest to niczym niezwykłym na Florydzie.

Santiago Bodega’s Tapas – świetne miejsce na obiad w stylu tapas w przystępnej cenie. Restauracja serwuje dania kuchni hiszpańskiej i południowoamerykańskiej.

Pepe’s  godne polecenia miejsce dla ludzi chcących zjeść szybko i niedrogo.

Sloppy Joe’s Bar – najbardziej znany pub w Key West, wręcz kultowe miejsce, które jest doskonałym wyborem dla miłośników muzyki na żywo i tropikalnych drinków. Znajduje się niedaleko Duval Street.

– Key West First Legal Rum Distillery – jest to lokal dedykowany miłośnikom rumu, pozwalający samodzielnie przyrządzić mojito, a także skosztować za darmo różnych odmian rumu.

Schooner Wharf Bar – jeden z najpopularniejszych pubów ze świetnym jedzeniem i dobrze zaopatrzonym barem, ale dość zatłoczony wieczorami.

Najlepsze plaże w Key West

Okolica Key West słynie z jednych z najlepszych plaż na Florydzie, które znajdują się w południowej części wyspy. Amatorzy sportów wodnych, palm i gorącego, białego piasku poczują się tu szczególnie szczęśliwi. Oto pokrótce najważniejsze miejsca do odwiedzenia:

– Smathers Beach – to doskonały wybór dla miłośników skuterów wodnych i motorówek. Plaża jest nieco oddalona od centrum, ale rekompensuje to widok palm kokosowych i turkusowy kolor wody.

Key west florida Smathers beach palm trees in USA
Key west florida Smathers beach palm trees in USA, licencja: shutterstock/By lunamarina

– Fort Zachary Brown – plaża znajduje się najbliżej centrum w parku stanowym, więc wstęp wiąże się z wydatkiem kilku dolarów. Oprócz opalania się można podziwiać bazę lotnictwa, która znajduje się w sąsiedztwie.

 Higgs Beach – jest to miejsce godne polecenia miłośnikom nurkowania. Ci, którzy lubią nieco spokojniejsze aktywności mogą pospacerować po molo. Znajduje się niedaleko Southermost Point.

Key west florida beach Clearence S Higgs memorial in USA
Key west florida beach Clearence S Higgs memorial in USA, licencja: shutterstock/By lunamarina

– Bahia Honda State Park – inna ciekawa plaża w parku stanowym pozwalająca rozbić namiot, co w wielu innych miejscach jest zabronione.

Bahia Honda State Park - Calusa Beach, Florida Keys - tropical coast with paradise beaches - USA
Bahia Honda State Park – Calusa Beach, tropikalne wybrzeże z rajskimi plażami, licencja: shutterstock/By Simon Dannhauer

Najlepsze hotele w Key West według Trip Advisor

 Havana Cabana at Key West  – ceny za nocleg zaczynają się od 557 zł/osoba. Jest to nowo oddany hotel znajdujący się na nabrzeżu w miejscu pełnym uroku inspirowanym kulturą i sztuką Kuby. Przybywających gości witają zabytkowe samochody z połowy XX wieku. Na basenie można się zrelaksować wsłuchując się w muzykę gitary flamenco.

2 – Oceans Edge Key West Hotel & Marina  – ceny za nocleg zaczynają się od 611 zł/osoba. To największy hotel w mieście z 6 basenami i świetnym widokiem na ocean. Architektura budynku łączy styl karaibski z wiktoriańskim. Za basenami znajduje się nowowyremontowana marina z imponującym łodziami.

3 – Barbary Beach House Key West – ceny za nocleg zaczynają się od 883 zł/osoba. Apartamenty i pokoje tego hotelu oddają hołd surowemu, naturalnemu pięknu wyspy i buntowniczej morskiej historii związanej z plądrowaniem rozbijających się statków o fale Zatoki Meksykańskiej. Plaża oddalona jest od ośrodka na wyciągniecie ręki.

 The Market Key West Harbor Resort – ceny za nocleg zaczynają się od 1069 zł/osoba. Położony jest na  Starym Mieście, tuż przy porcie morskim o kilka kroków od Duval Street. Posiada 3 baseny i restaurację z kuchnią meksykańską i kalifornijską.

5 – Southernmost Beach Resort – ceny za nocleg zaczynają się od 1000 zł/osoba. Znajduje się daleko od zgiełku miasta w miejscu gdzie Duval Street spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Posiada 3 baseny, 4 bary, prywatną plażę, centrum fitness i spa. Resort obejmuje najbardziej wysunięty na południe hotel na plaży.

Czy warto spędzić wakacje w Key West?

Key West to miejsce świetnie nadające się na wypoczynek dla miłośników słońca, tropików i dobrej kuchni. Jest to troszeczkę nietypowe miejsce, bo mimo, że jest położone na terenie Stanów Zjednoczonych bardziej przypomina karaibską wyspę niż resztę Ameryki. Sami mieszkańcy archipelagu często manifestują swoją odrębność od reszty kraju. W 1982 roku ogłosili nawet swoją niepodległość na jeden dzień tworząc flagę nowego państwa opartą na kolorach żółtym i niebieskim ze słońcem po środku. Była to żartobliwa akcja, która po jednym dniu została zaniechana, ale wzbudziła zainteresowanie turystów. Mieszkańcy do dzisiaj o tym pamiętają nazywając miasto w którym żyją suwerennym stanem umysłu, którego celem jest przyniesienie światu humoru, ciepła i szacunku. To chyba najlepiej opisuje Key West i żyjących tam ludzi.

Wycieczki po Key west

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Daytona Beach – miasto wyścigów samochodowych

Kennedy Space Center – historia podróży do gwiazd

Następny

Dodaj komentarz