Dlaczego warto pojechać na Florydę?

, , Tagi , , , , , , , ,

Floryda to stan, który położony jest we wschodnio-południowej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Od zachodu graniczny z Zatoką Meksykańską, a od wschodu otaczają go wody Oceanu Atlantyckiego. Północną, lądową granicę Floryda dzieli ze stanami Alabama i Georgia. Florydę zamieszkuje ponad 21 milinów mieszkańców, co sprawia, że jest ona trzecim co do liczby ludności stanem w USA.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stolicą Florydy jest Tallahesse, a najbardziej zurbanizowane obszary miejskie to metropolia Miami, Tampa Bay, Jacksonville oraz Orlando. Floryda każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Piękne plaże, ciepły, podrównikowy klimat zapewniający piękną pogodę przez cały rok, ciekawe zabytki i dzika przyroda powodują, że coraz większa liczba osób odwiedza „słoneczny stan” USA. Co zatem koniecznie zobaczyć podczas wycieczki po Florydzie?

Ilustrowana mapa stanu Floryda, USA. Podróże i atrakcje
Ilustrowana mapa stanu Floryda, USA. Podróże i atrakcje, licencja: shutterstock/By Daria_I

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Floryda na kartach historii Stanów Zjednoczonych Ameryki

Do wybrzeży Florydy Europejczycy dotarli po raz pierwszy w 1513 roku. Jej hiszpański odkrywca Juan Ponce de Leon nazwał ją „la florida”, czyli w tłumaczeniu „krainą kwiatów”. W czasach kolonialnych Floryda była administrowana zarówno przez Hiszpanię, jak i przez Wielką Brytanię. Oficjalnie za stan USA została uznana w marcu 1845 roku. Podczas wojen seminolskich na początku XIX wieku Floryda była głównym miejscem potyczek walczących. W styczniu 1861 roku Floryda ogłosiła secesję i była jednym z siedmiu Skonfederowanych Stanów Ameryki. Po domowej wojnie secesyjnej w 1868 roku Floryda została powtórnie dołączona do Unii. Dziś stanowi jedną z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji Stanów Zjednoczonych. 

Palm Beach, Florida, 1929.
Palm Beach, Floryda, 1929., licencja: shutterstock/By Everett Collection

Co należy zwiedzić na Florydzie – zabytki, parki narodowe, parki rozrywki, plaże, inne atrakcje

Miami – czyli magiczne miasto Florydy

Miami, czyli najpopularniejsze miasto położone nad Zatoką Biscayne, stanowi centrum kulturalne, finansowe i gospodarcze stanu Floryda. Oprócz pięknych, słonecznych plaż, wśród których najpopularniejsza to South Beach, można zwiedzić tu wiele muzeów, zabytków i kulturalnych atrakcji. Należy do nich między innymi Bayside Marketplace, który jest piętrowym centrum handlowym zlokalizowanym na świeżym powietrzu.

Oprócz sklepów w Bayside Marketplace znaleźć można restauracje, bary, kluby oraz nieruchomości, które pięknie podkreślają malownicze nadmorskie widoki. W Downtown, czyli centrum miasta w Centralnej Dzielnicy Biznesowej odwiedzić możne liczne sklepy, galerie, butiki, muzea, banki i teatry.  Wśród muzeów na szczególną uwagę zasługują Frost Museum of Science, czyli obiekt z planetarium, oceanarium i akwarium.

MIAMI - OCTOBER 5: Aerial photo of the Patricia and Phillip Frost Museum of Science near completion at Museum Park Downtown Miami by the Macarthur Causeway October 5, 2016 in Miami FL, USA
Zdjęcie lotnicze Patricia and Phillip Frost Museum of Science, Miami FL, USA, licencja: shutterstock/By Felix Mizioznikov

Miłośnicy historii powinni odwiedzić History Miami Museum, w którym znajdują się największe zbiory, stałe ekspozycje i archiwa historyczne stanu Floryda. Miłośnicy sztuki z pewnością będą zaciekawieni muzeum sztuki współczesnej Institute of Contemporary Art oraz Perez Art Museum.

MIAMI - CIRCA AUGUST, 2018: The Institute of Contemporary Art (ICA), which opened in the Design District in 2017, features a photogenic sign in large metallic letters at the entrance.
The Institute of Contemporary Art (ICA), licencja: shutterstock/By lazyllama

Kolekcje dzieł sztuki starożytnej Grecji i Rzymu oraz z okresu XVII i XIX wieku sztuki europejskiej i amerykańskiej podziwiać można w Muzeum Lowe Art.  El Greco, Francisco Goya, Lippo Vanni, Paul Gauguin, Claude Monet to jedni z artystów, których dzieła można zobaczyć w tym zarządzanym przez Uniwersytet Miami muzeum. Ciekawą lekcją historii może być również Jewish Museum of Florida, czyli jedyne muzeum poświęcone w pełni historii, kulturze i religii Żydów na Florydzie. 

Jewish Museum of Florida in Miami  South Beach. Miami, Florida March 30, 2018.
Jewish Museum of Florida in Miami South Beach. Miami, licencja: shutterstock/By NYC Russ

Koniecznym punktem na turystycznej mapie Miami jest także Miami Art Deco, czyli historyczna dzielnica, w której znajduje się 960 budynków w zabytkowym stylu Art Deco, wybudowanych w okresie Wielkiego Kryzysu lat czterdziestych XX wieku. 

Po miejskich wycieczkach ulicami Miami można odpocząć na jednej z wielu słonecznych plaż. Do najpopularniejszej z nich należy South Beach, która zyskała rozgłos dzięki sławnym, bogatym celebrytom i gwiazdami filmowymi. Mniej tłoczną i rozrywkową plażą jest m.in. Surfside Beach, która cieszy niezwykłymi widokami i luksusowymi hotelami. 

Orlando – zagłębie filmowo-bajkowej rozrywki 

Orlando to kolejne miasto stanu Floryda, które swoją popularność zdobyło największą liczbą najciekawszych parków rozrywki. Wymienić tu można takie obiekty jak:

* Walt Disney World ® Orlando

Ten park rozrywki to zdecydowany faworyt osób, które kochają filmowy i bajkowy świat Walta Disneya. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tutaj wiele atrakcji. Znajdują się tutaj parki tematyczne, takie jak Epcot, Disney’s Hollywood Studios, Disney’s Animal Kingdom, Magic Kongdom, parki wodne, tematyczne hotele wypoczynkowe oraz pola golfowe i centrum handlowe Disney Springs, które położone jest na świeżym powietrzu. 

Orlando, Florida. January 11, 2019 Entrance Arch of Walt Disney Theme Parks at Lake Buena Vista area .
Orlando, Florida. Entrance Arch of Walt Disney Theme Parks at Lake Buena Vista area ., licencja: shutterstock/By VIAVAL TOURS

* Universal Studios® Orlando

Universal Studios to kolejny park rozrywki, który cieszy niezwykłymi, rozrywkowymi atrakcjami rodem z seriali i filmów wytwórni Universal Studios. Można poznać tu bohaterów takich produkcji jak The Simpsons, Men in Black oraz Shreka czy Terminatora.

Orlando, Florida, USA - April 27th 2017: Universal Studios Globe
Orlando, Floryda, Universal Studios Globe, licencja: shutterstock/By Samar El Atrash

Jednak największą atrakcją tego kompleksu jest The Wizarding World of Harry Potter, czyli Czarodziejski Świat Harry’ego Pottera. Można wybrać się tutaj na przejażdżkę, która zabierze fanów Harry’ego Pottera w podróż po Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Można także przeżyć Hagrid’s Magical Creatures Motorbike Adventures, czyli motorową przygodę z magicznymi zwierzętami Hagrida. Po zwiedzaniu koniecznie należy udać się do rekonstrukcji Hogsmeade, gdzie znajdują się restauracje z daniami rodem z filmu oraz sklepy z pamiątkami (np. sklep z różdżkami Ollivandera). 

ORLANDO, USA - JANUARY 05, 2017: The Wizarding World of Harry Potter at Universal Studios Orlando. Universal Studios Orlando is a theme park resort in Orlando, Florida.
The Wizarding World of Harry Potter at Universal Studios Orlando, licencja: shutterstock/By NavinTar

* SeaWorld® Orlando

SeaWorld to park rozrywki skupiający się na życiu morskim i oceanicznym. Znajduje się tu ogromna liczba akwarium oraz zbiorników wodnych. SeaWorld łączy w sobie park rozrywki, oceanarium oraz ogród zoologiczny.  Największe atrakcje to między innymi kolejki wodne oraz pokazy tresowanych delfinów i orek. Discovery Cove to połączony z SeaWorld park, który oferuje m.in. pływanie z delfinami oraz oglądanie bogatego i ciekawego podwodnego życia morskiego. 

* LEGOland Florida Resort

To park rozrywki zaprojektowany i dedykowany dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat. Kompleks oferuje fantastyczne przygody, przejażdżki oraz pokazy w niezwykłym świecie klocków LEGO. Znajduje się tu także ogród botaniczny, liczne restauracje, liczne sklepy z pamiątkami, a także park wody. 

ORLANDO, FL -20 JUN 2020- View of Washington DC landmarks built out of LEGO bricks at Miniland at the Legoland Florida Resort theme park in Orlando, Florida.
LEGOland Florida Resort, licencja: shutterstock/By EQRoy

Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego

To niezwykle popularne centrum kosmiczne położone na przylądku Canaveral. Znajdują się tutaj eksponaty związane z kosmosem, planetami i Układem Słonecznym. Można obejrzeć wyrzutnie rakiet wystrzeliwujące na orbitę satelity oraz statki kosmiczne. Największą popularnością cieszą się jednak misje kosmiczne firmy SPACEX. Na własne oczy można tu obejrzeć wystrzelenie rakiet w przestrzeń kosmiczną. Na stronie internetowej NASA znajduje się grafik wydarzeń. 

Miasteczko Key West

Key West to miasteczko położone na niewielkiej wyspie, która jest najbardziej wysuniętą na południe częścią Florydy. Znajduje się na końcu autostrady Overseas Highway. Jego karaibska atmosfera, rajskie plaże oraz możliwość nurkowania pozwalają poczuć się jak na odległych, tropikalnych wyspach archipelagu karaibskiego.

Główną atrakcją jest stare miasto, w którym podziwiać można XIX wieczne drewniane domki oraz ulicę Duval Street. Na północnym końcu Duval Street znajduje się akwarium Key West. Można tutaj również zwiedzić dom Ernesta Hemingwaya, który został wybudowany w hiszpańskim stylu kolonialnym. 

Park Narodowy Dry Tortugas 

Jest to archipelag siedmiu wysepek koralowych Florida Keys, położonych na zachód od miasteczka Key West. Wysepki otaczają wody Zatoki Meksykańskiej. Największą atrakcją tego miniarchipelagu jest z pewnością forteca Fort Jefferson, która została wybudowana w czasie trwania wojny secesyjnej w 1846 roku. Oprócz niej znajduje się tu latarnia morska Garden Key Lighthouse oraz ruiny North Coaling Dock Rusins.

Wyspa Sanibel 

To położona około 15 mil od miasta Fort Myers wyspa, która obfituje w piękne, bogate w muszle oraz dziką przyrodę plaże. Na wyspie zwiedzić można historyczną wioskę Sanibel oraz wiele muzeów np. muzeum muszli National Shell Museum Bailey-Matthews. 

Lighthouse Point at Sanibel in Florida, this Lighthouse is an historical landmark in Sanibel.
Lighthouse Point at Sanibel in Florida, licencja: shutterstock/By Daniel Korzeniewski

Wyspa Sanibel znana jest również z luksusowych kurortów, które przyciągają rodziny z dziećmi, celebrytów i zakochane pary. Po odpoczynku na plaży można wybrać się na zakupy w licznych galeriach i butikach. Sanibel ma również wiele programów ekologicznych, które za zadanie mają zapoznawać turystów z piękną przyrodą i ekosystemem wyspy. Najcenniejsze gatunki zwierząt zamieszkujące te tereny to żółwie morskie, manaty i delfiny. Wyspa skupia także wiele organizacji non – profit m.in.  Clinic for the Rehabilitation of Wildlife, Sanibel-Captiva Conservation Foundation oraz Sanbel School Sea. 

Park Narodowy Everglades, czyli spotkanie z aligatorem

Niedaleko Miami (ok. 50 km w głąb półwyspu) znajduje się Park Narodowy Everglades, znany także pod nazwą Bagna Everglades. Jest największym siedliskiem przyrody subtropikalnej, gdzie spotkać można ogromną liczbę gatunków różnych gadów, ryb, ptaków. Najciekawszym okazem tego parku są z pewnością aligatory, które są także symbolem stanu Floryda. Park porastają lasy mangrowe i cyprowe. 

EVERGLADES, UNITED STATES - August 10, 2014: group of tourists riding an airboat. The Everglades are a natural region of wetlands in the southern portion of the U.S. state of Florida.
Everglades to naturalny region mokradeł w południowej części stanu Floryda w USA, licencja: shutterstock/By f11photo

Tampa – miejsce dla miłośników zwierząt

Tampa to miasto, które znajduje się na zachodnim wybrzeżu stanu Floryda. Można tu zwiedzać jeden z największych parków rozrywki Bush Gardens. Połączony jest on z ogrodem zoologicznym. Tampa oferuje również wszystkim miłośnikom zwierząt możliwość zwiedzenia Lowry Park oraz Akwarium. Rodzinny czas na pewno urozmaici odwiedzenie Glazer Children’s Museum, w którym dzięki zabawie dzieci mogą nauczyć się wielu przydanych umiejętności. 

Daytona Beach – festiwal na plaży

Daytona Beach to położona na wschodnim wybrzeżu plaża, która popularność zyskała dzięki odbywającym się w lutym, corocznym festiwalom Daytona 500 Nascar Race. Odwiedzić tu można także Muzeum Sztuki Cici i Hyatt Brown oraz Dwór Stetsona. Znajduje się tu najwyższa na Florydzie latarnia morska Ponce de Leon Inlet Lighthouse, której wysokość wynosi 54 metry. 

Daytona Beach, Floryda, panoramę plaży USA.
Daytona Beach, Floryda, panorama plaży USA., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Plaże Florydy, czyli słoneczny odpoczynek na czystym piasku i sporty wodne

Floryda jest bogata w niezwykle piękne plaże. Najpopularniejszą z nich jest South Beach, położona w Miami, która słynie z niezwykle czystej wody i białego piasku. Palm Beach jest kolejną niezwykle popularną plażą, na której znajdują się wydzielone plaże prywatne. Caladesi Beach to plaża w Parku Stanowym Caladesi. Jest dostępna tylko drogą morską. Pensacola to plaża położona na wyspie Santa Rosa w północnej części stanu Floryda. Jest to piaszczysta plaża, która przyciąga surferów i windesurferów. Cocoa Beach, czyli „Kakaowa plaża” różni się od innych plaż Florydy, ponieważ nie ma tutaj białego piasku. Jest ona jednak idealna na długie spacery z rodziną lub przyjaciółmi oraz dla osób uprawiających sporty wodne. Plaże Clearwater oraz Panama City słyną z lazurowej wody i śnieżnobiałego piasku. Są położne w zachodniej części Florydy nad Zatoką Meksykańską. Można spotkać tutaj miłośników snorkelingu, którzy podziwiają kolorowe ławice ryb. 

Florida Reef – tropikalna, podwodna przygoda

Rafa koralowa Florydy jest jedyną żyjącą rafą w całych Stanach Zjednoczonych. Położona jest na wybrzeżu Florida Keys. Duża jej część stanowi terytorium John Pennekamp Coral Reef State Park, który jest pierwszym parkiem podwodnym w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się tu niemal 1400 gatunków roślin oraz zwierząt morskich.

Coral Reef Landscape in south east Florida waters.
Coral Reef Landscape in south east Florida waters., licencja: shutterstock/By Peter Leahy

Można spotkać tutaj korale kamieniste oraz ponad 500 gatunków różnych ryb. Niestety delikatny ekosystem jest narażony na wiele zagrożeń wynikających z działalności człowieka (np. substancje chemiczne, plastikowe odpady)  oraz naturalnych zmian klimatu.  

Lake Okeechobee – spacer brzegiem jeziora

To największe słodkowodne jezioro w stanie Floryda i ósme co do wielkości w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jezioro otacza Lake Okeechobee Scenic Trail. Wzdłuż ciągnie się utwardzona ścieżka, która może być używana rekreacyjnie przez rowerzystów i pieszych. Jest na tyle szeroka, że mogą poruszać się na niej także samochody. Spacer brzegiem jeziora Okeechobee może być idealną rozrywką i odpoczynkiem dla rodzin i par.

Sunset over waters of  lake okeechobee Florida
Zachód słońca nad wodami jeziora Okeechobee na Florydzie, licencja: shutterstock/By JMP_Traveler

Wycieczki po Dlaczego warto

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Saint Augustine – najstarsze miasto Stanów Zjednoczonych

West Palm Beach – perła zachodniej Florydy

Następny

Dodaj komentarz