Park Narodowy Everglades – aligatory na wyciągnięcie ręki

, Tagi , , , ,

Park Narodowy Everglades jest jedynym subtropikalnym parkiem w  USA. To trzeci, co do wielkości park narodowy w Ameryce, zajmujący powierzchnię ponad 6 tys. km2. Znajduje się około 40 km od Miami. Ekosystem Everglades tworzą lasy namorzynowe, mokradła i wolno płynące rzeki pośród których bytują tropikalne ptaki, aligatory i wiele innych gatunków zwierząt. Wizyta w parku to gratka zarówno dla miłośników dzikiej przyrody, jak i osób lubiących aktywny wypoczynek pośród pięknych scenerii. Można połączyć obie pasje dzięki bogactwu szlaków pieszych i wodnych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najlepsze szlaki na piesze wędrówki w Everglades National Park

 Anhinga Trail – to krótka ścieżka (965 m), znajdująca się 6 km od wejścia do parku. Jej nazwa nawiązuje do popularnego ptaka w tych stronach – wężówki amerykańskiej (anhinga). Zaczyna się w Royal Palm Visitor Center i ma postać brukowanego chodnika wokół Taylor Slough, które jest słodkowodnym bagnem trawiastym. Na szlaku można podziwiać bogatą faunę, w tym aligatory, żółwie i czaple. Jest to jeden z najważniejszych szlaków w parku, który w dniu 5 listopada 1996 roku został dodany do amerykańskiego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym.

United States, Florida, Miami-Dade County, Everglades National Park, Anhinga Trail
Everglades National Park, Anhinga Trail, licencja: shutterstock/By GIBAN

Gumbo Limbo Trail 

To krótki szlak pętlowy (około 1 km) o umiarkowanym natężeniu ruchu turystycznego, położony w pobliżu Homestead. Zaczyna się niedaleko Royal Palm Visitor Center, następnie należy kierować się na południe. Po drodze mijajmy rozległe palmy królewskie, drzewa gumbo limbo i paprocie. Jest to jedno z niewielu zacienionych miejsc w parku, więc w przypadku odwiedzin w lecie daje szansę na schronienie przed gorącym słońcem Florydy. Ścieżka ta jest odpowiednia dla osób o zróżnicowanym poziomie umiejętności i służy do spacerów, wycieczek przyrodniczych i obserwacji ptaków.

Gumbo Limbo Trail of the Everglades National Park. Boardwalks in the swamp. Florida, USA.
Gumbo Limbo Trail, Everglades National Park, licencja: shutterstock/By Simon Dannhauer

Shark Valley 

Jest to dobrze utwardzony 24-kilometrowy szlak, który powstał w 1946 roku podczas odwiertów w poszukiwaniu ropy naftowej. W jego sąsiedztwie, zwłaszcza zimą pojawia się mnóstwo aligatorów i egzotycznych ptaków, nic nie robiących sobie z obecności człowieka. Jazda rowerem to najlepszy sposób na pokonanie tej ścieżki pośród bagien. Jest to jedne z najbardziej popularnych miejsc w całym parku, które przyciąga mnóstwo odwiedzających. W zawiązku z tym kierowcy muszą zapłacić $25 za wjazd na parking do centrum turystycznego Shark Valley. Inne centra nie pobierają opłat za parking.

Observation Tower at Shark Valley in the Florida Everglades
Shark Valley, Everglades, licencja: shutterstock/By Andy Lidstone

– Pahayokee Overlook – znajduje się na północ od Main Park Road, około 19 km od południowego wejścia do parku. Pa-Hay-Okee to nazwa, której rdzenni Amerykanie używali na określenie Everglades. Tłumaczenie brzmi „trawiaste wody”. Warto zabrać ze sobą lornetkę aby żaden z ptaków nie uszedł naszej uwadze.

Swamp at Sunrise at Pahayokee Trail, Everglades National Park, Florida USA. Pa-Hay-Okee Overlook Trail is a 0.2 mile trail located near Homestead, Florida that offers the chance to see wildlife.
Pa-Hay-Okee Overlook Trail to trasa o długości 0,2 mili położona w pobliżu Homestead na Florydzie, oferuje możliwość zobaczenia dzikiej przyrody, licencja: shutterstock/By Jay Yuan

– Mahogany Hammock Trail – szlak ma kształt pętli w dwóch kierunkach i znajduje się w okolicach Shark Valley Slough. Niezależnie w którą stronę pójdziemy napotkamy pradawne drzewa mahoniowe, łuszczące się gumbo limbo oraz nieco złowieszczo wyglądające figowce. Te ostatnie posiadają gałęzie przypominające macki ośmiornicy, które oplatają pień. Tutejsza formacja leśna jest podobna do dżungli.

Mahogany Hammock Trail of the Everglades National Park. Boardwalks in the swamp. Florida, USA.
Mahogany Hammock Trail, Everglades National Park, licencja: shutterstock/By Simon Dannhauer

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Inne sposoby spędzania czasu w Parku Narodowym Everglades

– obserwacja ptaków – Nie ma lepszego miejsca w USA dla ornitologa-amatora. W parku znajduje się ponad 360 gatunków ptaków. Czaple śnieżne i bociany leśne są praktycznie wszędzie. Rybołowy i bieliki, które kradną im ryby – krążą nad naszymi głowami. Jeśli znajdziemy miejsce w namorzynach i dopisze szczęście możemy spotkać stado ibisów z zakrzywionym dziobem, które przeleci nad nami.

Rozeta łyżka w Everglades Floryda
Rozeta łyżka w Everglades Floryda, licencja: shutterstock/By jo Crebbin

 kajakarstwo – Pomiędzy centrum turystycznym Flamingo i Gulf Coast znajduje się 160 km oznakowanych szlaków wodnych z obozowiskami dla podróżnych. W zależności od chęci i poziomu zaawansowania mamy do wyboru różne rodzaje wypraw, począwszy od jednodniowych a skończywszy na dwutygodniowych. 8-kilometrowa pętla przez trawiaste bagna i wyspy namorzynowe wokół stawu Nine Mile jest popularnym miejscem na wycieczki jednodniowe. 

EVERGLADES, FLORIDA, USA - AUGUST 31: Tourist kayaking in mangrove forest on August 31, 2014 in Everglades, Florida, USA.
Turystyczny spływ kajakiem po lesie w Everglades, Florida, USA., licencja: shutterstock/By mariakray

Tour The Glades z siedzibą w Everglades City oferuje spływy z przewodnikiem dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w kajaku. 3,5-godzinny spływ z przewodnikiem kosztuje $99 za osobę dorosłą i $60 w przypadku dzieci w wieku 6-15 lat.

– wędkarstwo – Aby łowić w wodach Everglades należy postarać się o licencję, którą można uzyskać online ze strony Florida Fish and Wildlife Conservation Commission. Lekki sprzęt jest odpowiedni na obszary słodkowodne, a w słonawej wodzie na przynętę można używać krewetek. Na megalopsa, jedną z najlepszych ryb morskich w regionie potrzebny jest cięższy sprzęt i przypony. Lepiej łowić z przewodnikiem, gdyż mają oni dużą wiedzę i odpowiedni sprzęt, który zwiększa szansę na branie.

– wycieczki ekologiczne – Na północnym krańcu parku, tuż przy U.S.41 znajdują się 3 zatwierdzone przez park firmy zajmujące się wycieczkami ekologicznymi z użyciem poduszkowca. CoopertownEverglades Safari Park i Gator Park zabierają turystów na obszary przylegające do parku. W przypadku pierwszej firmy ceny wahają się między $15 a $26.

Everglades National Park, Florida / USA - December 17 2018: Staff in gator breeding facility feeding and introducing gators. It is an educational place suitable for family trip.
Everglades National Park, personel obiektu hodowlanego aligatorów, licencja: shutterstock/By Kyle S Lo

Wskazówki dla osób podróżujących do Everglades

  • Tygodniowy bilet wstępu do parku kosztuje $15. Jeśli do parku wjeżdżamy samochodem to tygodniówka kosztuje $30.
  • Wynajęcie roweru to $9 za godzinę, więc warto rozważyć zabranie własnego, jeśli podróżujemy camperem.
  • Do parku najlepiej przyjechać jesienią lub zimą, gdyż latem panuje zbyt duża wilgotność powietrza i upały, co prowadzi do powstania plagi komarów. W związku z tym na miesiące jesienno-zimowe przypada szczyt ruchu turystycznego.
  • Nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt. Odległość na jaką możemy się do nich zbliżyć musi być większa niż 4,5 m. Kara za złamanie tego nakazu to $5000.
  • Sygnał sieci komórkowej w wielu miejscach jest mocno ograniczony.

Jak się dostać do Parku Narodowego Everglades?

W parku znajdują się trzy główne wejścia, cztery centra dla odwiedzających, a także stacja informacyjna.

3 główne wejścia do Everglades:

  • północne w Shark Valley – najlepsze dla podróżujących z Miami,
  • południowe – główne wejście do parku w Florida City w pobliżu Homestead,
  • północno-zachodnie w Everglades City – najlepsze dla podróżnych z Naples i Orlando(https://floryda.pl/orlando/).

Centra dla odwiedzających Shark Valley i Ernest F. Cole, a także stacja informacyjna Royal Palm – są łatwo dostępne z Miami. Znajdują się blisko cywilizacji od wschodniej strony parku. Od zachodniej strony parku w Everglades City znajduje się Gulf Coast Visitor Center, które jest łatwo dostępne z Naples i jest najlepszym punktem dostępu do nadmorskiego regionu Dziesięciu Tysięcy Wysp – raju dla obserwatorów ptaków, wędkowania i kajakarstwa. W zatoce Florida Bay, na południowym krańcu parku znajduje się również centrum turystyczne Flamingo, do którego można dojechać samochodem z Miami lub dopłynąć statkiem ze wschodniego i zachodniego wybrzeża stanu.

Połączenia drogowe z najważniejszych miast Florydy do Everglades National Park:

– US Route 41 to jedyna droga prowadząca z Tampa , Sarasoty, Fort Myers i Naples.

– US Route 41 i Florida State Road 9336, która skręca w Main Park Road to główne punkty wjazdu z Miami.

Jadąc z Orlando można korzystać z obu tras.

Najlepsze hotele w okolicy według Trip Advisor

Wszystkie wymienione hotele znajdują się około 45 km od parku narodowego.

– Best Western Gateway To The Keys  – ceny za nocleg zaczynają się od 295 zł/osoba. Hotel położony w Florida City w sąsiedztwie Homestead oferuje dobrze wyposażone pokoje. Goście hotelowi mają szereg udogodnień m.in. bezpłatne śniadanie, odkryty basen, jacuzzi, bezpłatną pralnię dla gości, parking dla łodzi i samochodów kempingowych.

– Holiday Inn Express Hotel & Suites Florida City – ceny za nocleg zaczynają się od 501 zł/osoba. Znajduje się w Florida City. Pozwala przyjemnie spędzić dzień na grze na pobliskim polu golfowym. Po długim dniu warto zażyć orzeźwiającej kąpieli w odkrytym basenie lub zrelaksować się w ciepłym, zachęcającym słońcu.

– Home2 Suites by Hilton Florida City  – ceny za nocleg zaczynają się od 772 zł/osoba. Zapewnia idealne połączenie wygody z rodzinną atmosferą. Hotel posiada całodobową recepcję i sklep spożywczy. Ponadto goście mogą korzystać z basenu i bezpłatnego śniadania i parkingu.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Universal Orlando Resort – Harry Potter i spółka

Saint Augustine – najstarsze miasto Stanów Zjednoczonych

Następny

Dodaj komentarz