Tampa – miasto słońca i kubańskich cygar

Tagi , , , , , , , , , ,

Tampa ewoluowała z małej osady nieopodal posterunku wojskowego Fort Brooke, położonego w sąsiedztwie rzeki Hillsborough. Współcześnie nazywana jest miastem palm i żurawi, ale nie mamy tu na myśli sympatycznych ptaków, ale potężne maszyny budowlane zmieniające krajobraz miasta na bardziej nowoczesny. Wiąże się to z wielkimi inwestycjami i rosnącą z roku na rok populacją, która aktualnie wynosi około 335 tys. mieszkańców.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jest to miasto słońca i kubańskich cygar, łączące w sobie tradycje i nowoczesność Florydy, przyciągające setki tysięcy turystów rocznie. Nie bez znaczenia dla odwiedzających jest prawie 300 dni słonecznych w roku i świetne położenie w pobliżu kilku lotnisk międzynarodowych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najciekawsze muzea, obiekty kultury, sztuki i architektury w Tampa

Ybor City – Dynamiczny rozwój miasta w początkach XX wieku za sprawą mniejszości kubańskiej pozostawił swój ślad w postaci powstania dzielnicy, która swój początek zawdzięcza działającej tam fabryce cygar. Napływający tam od 130 lat imigranci z Kuby i innych hiszpańskojęzycznych krajów tworzą unikalny klimat. Miejsce warto odwiedzić nie tylko po to aby zobaczyć tradycyjne domki latynoskich osadników, ale też aby spróbować sławnych w całych Stanach kubańskich kanapek. Ich sekretem jest lekko słodki chleb i doskonałe połączenie składników mięsno-warzywnych. Rodziny z dziećmi mogą przyjechać na Halloween, które jest hucznie świętowane w Guavaween, będącym częścią Ybor City. Amatorzy cygar poczują się ukontentowani, dzięki wielu rzemieślniczym sklepikom sprzedającym tego typu wyroby. Znajduje się tu mnóstwo sklepów, małych browarów i lokali, gdzie kwitnie życie nocne.

Museum of Art

To Imponujący budynek muzeum zaprojektowany aby wyglądał jak pudełko na biżuterię, z półprzezroczystym sufitem i kamienną podłogą przyciągnie miłośników sztuki klasycznej i współczesnej. Obcowanie z dziełami mistrzów to nie wszystko, co oferuje to miejsce. Chętni mogą uczęszczać na poranne zajęcia jogi, a dzieciaki znajdą całą masę atrakcji. Budynek z wyższych pięter zapewnia doskonały widok na panoramę miasta. Jest otwarte 7 dni w tygodniu. Ceny biletów mieszczą się w zakresie $7 – $15.

Tampa Bay, Florida. March 02, 2019 Top view of Tampa Museum of Art , Hillsborough river and Henry B. Plant Museum in downtown area.
Tampa Museum of Art, licencja: shutterstock/By VIAVAL TOURS

Museum of Science and Industry

Ten obiekt utrzymuje się z dotacji od prywatnych sponsorów i darczyńców, ma kilka ciekawych ekspozycji. Pierwszą z nich jest Moonbase, będąca odwzorowaniem bazy na Księżycu z roku 2070. Zawiera symulację krajobrazu ziemskiego satelity, połączoną z obiektami użyteczności m.in. farmy i kopalnie. Drugą z nich jest Slippery Science, która jest poświęcona niezwykle popularnemu w mieście hokejowi, a ponadto w przystępny sposób wyjaśnia prawa fizyki. Ceny biletów wahają od $7 w przypadku dzieci do $13 dla dorosłych.

Straz Center for the Performing Arts

Jest miejscem odbywania się sztuk teatralnych, musicali i spektakli operowych. Przyciąga rocznie około 600 tys. odwiedzających. Jest usytuowany wzdłuż River Walk.

Tampa, Florida/USA December 29th 2019. Straz center Downtown Tampa early morning
Straz center Downtown Tampa, licencja: shutterstock/By John Owen

Statek American Victory w Tampa

To jednostka, która wzięła udział w bataliach podczas II Wojny Światowej, wojny w Korei i Wietnamie. Znajduje się niedaleko Florida Aquarium. Pancernik to doskonała lekcja historii dla osób zainteresowanych wielkimi bitwami morskimi na Pacyfiku.

The WWII victory ship American Victory in Tampa, FL.
American Victory w Tampa, FL., licencja: shutterstock/By photoBeard

Sunshine Skyway Bridge w Tampa

Jest jednym z największych mostów w USA. Znalazł się w finałowej scenie filmu Punisher z 2004 roku. Wznosi się około 50 m nad poziomem wody aby nie być przeszkodą dla statków wpływających to pobliskiego portu.

Tampa jako miejsce bliskie przyrodzie i naturze

Rozwijające się i nowoczesne miasto, jakim jest Tampa nie zapomina o atrakcjach dla miłośników przyrody i zwolenników aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu mnóstwo parków przyjaznych rodzinom, a także miejsc, gdzie można z bliska obserwować unikalną florę i faunę Florydy.  Obiektem wyjątkowym, nie tylko na skalę Stanów Zjednoczonych jest schronisko dla dzikich kotów.

Big Cat Rescue

Znajduje się tu około 100 dzikich kotów po przejściach pokrzywdzonych przez myśliwych, właścicieli egzotycznych zwierząt czy cyrki. BCR stało się azylem dla 11 gatunków dzikich kotów oferując wycieczki z przewodnikiem. Jeśli zamierzasz zagościć w mieście dłużej niż na weekend, możesz się zgłosić na ochotnika i pomóc pracownikom placówki. Ceny biletów zaczynają się od $30.

TAMPA, FLORIDA/USA - OCTOBER 28, 2017: A Senior Keeper at Big Cat Rescue feeding a tiger using a stick. Big Cat Rescue is an animal sanctuary devoted to rescuing and housing exotic felines.
Starszy opiekun w Big Cat Rescue karmi tygrysa kijem, licencja: shutterstock/By Joseph M. Arseneau

Busch Gardens

Uznawane za najciekawsze miejsce w mieście. Oferuje połączenie parku rozrywki z ogrodem zoologicznym. Zapewnia doskonałą zabawę podczas obserwacji zwyczajów słoni, tygrysów czy egzotycznych ptaków na przemian z jazdą rollercoasterem lub na gokartach. Największą popularnością cieszy się Serengeti Safari.

Jest to 30-minutowa przejażdżka autem terenowym po równinie Serengeti pełnej nosorożców, zebr, strusi i żyraf. Te ostanie często pozwalają się karmić dzieciakom. Ceny za safari zaczynają się od $30 od osoby. Dzienny bilet, pozwalający korzystać ze wszystkich dobrodziejstw parku to przynajmniej $85 od osoby. Busch Gardens znajduje się 15 km od centrum i jest otwarte codziennie.

Tampa Bay, Florida. August 08, 2019. People amazing terrific Cheetah Hunt rollercoaster on lightblue cloudy sky background 79
Tampa Bay, Florida. August 08, 2019. People amazing terrific Cheetah Hunt rollercoaster on lightblue cloudy sky background 79, licencja: shutterstock/By VIAVAL TOURS

Florida Aquarium

Obowiązkowy punkt na mapie miasta dla miłośników flory i fauny z morskich głębin, gdzie możemy podziwiać 20 tys. unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Największą popularnością cieszą się pomieszczenia z rekinami, żółwiami morskimi i koralowcami. Jest możliwość obserwowania z bliska zachowań delfinów z pokładu katamaranu. W Aquarium prowadzone są badania nad rafą koralową, a ich efekty możemy poznać podczas oglądania filmów edukacyjnych, które są wyświetlane w kinie 4D należącym do obiektu. Zwiedzanie trwa 3 godziny, a cena biletu to około $30.

Tampa, USA - April 27, 2018: Downtown city in Florida and sign on modern building exterior for aquarium with street road and palm trees
Florida Aquarium, licencja: shutterstock/By Andriy Blokhin

Manatee Viewing Center

Jest to dom wodnych ssaków, żyjących w ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego zwanych manatami. Przez niektórych żartobliwe nazywane są krowami morskimi. Może dlatego, że ich długość może dochodzić do 4m a masa do 1 tony. Centrum jest otwarte 7 dni w tygodniu, a wstęp jest darmowy.

Miejsca rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu w Tampa

Malownicze położenie miasta między dwoma akwenami wodnymi: Zatoką Tampa i Zatoką Meksykańską sprawia, że występuje wiele urokliwych miejsc w całej aglomeracji, na którą oprócz miasta Tampa składają się St. Petersburg i  Clearwater. Oto pokrótce najważniejsze z nich:

Tampa River Walk

Świetne miejsce na spacery albo przejażdżki rowerowe, nie tylko za dnia. Jest to pieszy szlak wzdłuż rzeki Hillsborough, liczący prawie 4 km zapewniający doskonały widok na panoramę miasta. River Walk zapewnia dogodny dostęp do większości atrakcji turystycznych miasta, co jest dobre przy wstępnym rozpoznaniu miasta zaraz po przyjeździe.

beautiful Downtown Tampa at night
Tampa River Walk, licencja: shutterstock/By yensys loyola

Hillsborough River State Park

Nazywany jest przez wielu jednym z ostatnich miejsc na Florydzie, gdzie ma się bezpośredni kontakt z dziką przyrodą. Wypełniony drzewami, winoroślami, a przede wszystkim głębokimi bagnami stał się miejscem występowania aligatorów. Dla lubiących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oferuje spływy kajakowe i przejażdżki rowerowe po leśnych szlakach.

Lettuce Lake Regional Park

Znajduje się 30 minut jazdy na północ od centrum miasta. Jest idealnym miejscem na rodzinne pikniki, posiada place zabaw i miejsca do joggingu. Umożliwia podglądanie życia ptaków z wieży obserwacyjnej, a także rożnych gatunków żyjących tam zwierząt. Miejscowi nazywają go „klejnotem w zgiełku miasta”.

Wood Boardwalk in Lettuce Lake Regional Park in Hillsborough County in Tampa Florida
Wood Boardwalk in Lettuce Lake Regional Park in Hillsborough County in Tampa Florida, licencja: shutterstock/By Jim Schwabel

Topgolf  to miejsce polecane przez grających w golfa położone w pobliżu Tampa River Walk.

Najlepsze plaże w Tampa znajdują się na obrzeżach miasta. Plaże miejskie nie są tak dobrej jakości. Wśród rekomendowanych plaż na czoło wysuwa się Ben T. Davis Beach, znajdująca się najbliżej centrum. Biały piasek i doskonałe usytuowanie sprawia, że podziwianie zachodów słońca w tym miejscu to niezwykłe przeżycie. Inną polecaną plażą jest St. Pete Clearwater, gdzie codziennie wieczorami odbywają się pokazy ulicznych artystów i rzemieślników.

Atrakcje dla kibiców sportowych w rejonie Tampa

Turyści spragnieni oglądania rywalizacji drużynowej na najwyższym poziomie mają do wyboru 3 dyscypliny, jakie są reprezentowane w rejonie Tampa w najwyższych ligach zawodowych. Dumą miasta jest grający w lidze hokejowej NHL zespół Tampa Bay Lightning, który wygrał Puchar Stanleya w tym roku. Mistrzostwo USA hokeiści popularnych „Błyskawic” zdobyli również w 2004 roku. Swoje mecze rozgrywają w Amalie Arena, a ceny biletów wahają się $23 do $92. 

Tampa Bay Buccaneers reprezentują miasto w rozgrywkach ligi futbolu amerykańskiego – NFL, którą wygrali w 2002 roku. Swoje mecze rozgrywają na Raymond James Stadium. Bilety na NFL nie należą do łatwo dostępnych czy tanich. Jeśli nam się poszczęści to wejściówkę możemy zakupić za $42.  Na pewno dużo droższe bilety będą na Super Bowl – finał rozgrywek ligi NFL, który w lutym przyszłego roku będzie rozgrywany na stadionie Buccaneers. 

Nov 10, 2019; Tampa, FL USA;  Tampa Bay Buccaneers outside linebacker Lavonte David (54) greets his teammates after coming out of the tunnel before an NFL game.
Tampa Bay Buccaneers, licencja: shutterstock/By Steve Jacobson

Tampa Bay Rays to klub baseballowy nie mieszczący się w samej Tampie, a w okolicznym St. Petersburgu. Zespół występuje w najwyższej lidze amerykańskiej – MLB, jak dotąd bez większych sukcesów. Ceny biletów na ich mecze rozpoczynają się od $30. Okolice Tampy to także miejsce rozgrywania dużych turniejów golfowych cyklu PGA Tour.

Najlepsze restauracje i bary w Tampa

Columbia Restaurant – jest to najstarsza restauracja na Florydzie i jedna z największych restauracji na świecie mogącą przyjąć około 1700 gości  jednocześnie. Jest prowadzona przez tę samą rodzinę już od 5 pokoleń. Znajduje się w Ybor City i specjalizuje się w kuchni hiszpańskiej.

La Segunda Bakery – to lokal specjalizujący się w kubańskich kanapkach, które są przysmakiem Florydy. Założona przez imigrantów z Hawany knajpka zdobyła popularność dzięki unikalnemu smakowi kubańskiego chleba między który trafiają wyśmienitej jakości wędliny i dodatki. La Segunda znajduje się w dzielnicy latynoskiej – Ybor City.

Goody Goody Burgers – sieć przeznaczona dla smakoszów kuchni amerykańskiej, oferująca oprócz świetnych hamburgerów dwunastocalowe naleśniki. Jest to lokal, który wznowił działalność po krótkiej nieobecności. Przez wielu uważany za miejsce, które definiuje mieszkańców miasta.

Oxford Exchange – ciężko określić to miejsce, bo jest to połączenie restauracji, kawiarni i  czytelni, a dla zapracowanych oferuje przestrzeń, gdzie mogą skorzystać z komputera. Lokal szczególnie poleca się na śniadania.

Bernie’s Steak House – miejsce znane nie tylko ze świetnych soczystych steków, ale też i z jednej z największych na świecie kolekcji wina, zawierającej około 600 tys. butelek.

Hall on Franklin – jest to połączenie 7 restauracji znajdujących się w jednym miejscu, pozwalające płynnie przechodzić między daniami kuchni amerykańskiej, azjatyckiej i europejskiej.

Gdzie się zatrzymać w Tampa – najlepsze hotele według Trip Advisor

1 – Le Meridien Tampa  – ceny za nocleg zaczynają się od 980 zł/osoba. Znajduje się w gmachu dawnego sądu federalnego. Jest świetnie wyposażony w środku, gdzie znajdują się marmurowe podłogi, windy z brązu i wysokie sufity. Hotel mieści się w samym centrum miasta.

2 – Epicurean Hotel  – ceny za nocleg zaczynają się od 839zł/osoba. Obiekt ma własną restaurację i dobrze zaopatrzony bar, znajdujący się na dachu budynku. Co ciekawe, posiada własny sklep z winami.

3 – Seminole Hard Rock Hotel  – ceny za nocleg zaczynają się od 1118zł/osoba. Luksusowy hotel z niedawno wyremontowanym spa, posiada kasyno, jeśli lubisz ruletkę lub Blackjacka.

4 – Godfrey Hotel & Cabanas Tampa  – ceny za nocleg zaczynają się od 506zł/osoba. Mieści się niedaleko zatoki i plaży Bena T Davisa, do której można dojść w mniej niż 5 minut pieszo.

5- Grand Hyatt  – ceny za nocleg zaczynają się od 845zł/osoba. Posiada 2 odkryte baseny, 3 restauracje i całodobowe centrum fitness.

Tampa stanowi niezwykłe miejsce na mapie USA, gdzie wiecznie świeci słońce a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Dzięki korzystnemu położeniu, jest to doskonała baza wypadowa do poznania uroków innego zachwycającego miasta w stanie Floryda –  Orlando, które dzieli od Tampy 130 km. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wakacje będą czasem nie tylko pełnego relaksu, ale i też sposobem na naładowanie akumulatorów pozytywnej energii, które będą nam potrzebne na jesienne i zimowe dni. Kto tu przyjedzie  po raz pierwszy, zakocha się w Tampie i z pewnością kiedyś zechce wrócić.

Wycieczki po Tampa miasto slonca

Najlepsze hotele w Miami

Orlando – idealne miejsce na rodzinne wakacje

Następny

Dodaj komentarz