Co zaskoczy Cię w trakcie wakacji na Florydzie?

Tagi , ,

To właśnie na Florydzie możesz cieszyć się wiecznym słońcem, perfekcyjnymi plażami i niezapomnianymi przygodami na każdym kroku. Jednocześnie Floryda jest także jednym z bardziej wyjątkowych i zaskakujących stanów, do jakich możesz udać się na wakacje. Z pewnością jako turysta nie zawsze zagłębiasz się do końca w unikalną kulturę czy zwyczaje miejsc, do których tak chętnie podróżujesz. Musisz jednak mieć świadomość, że jeśli zależy Ci na tym, by nieco lepiej poznać Florydę, to powinieneś zgłębić jej każdy szczegół. Wobec tego, co może Cię mocno zaskoczyć podczas, gdy wybierzesz się na wakacje na Florydzie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Nieoczywiste fakty o Florydzie

Floryda – ciekawostki to połączenie, o którym można tak naprawdę napisać książkę. Ten malowniczy skrawek olbrzymiego, amerykańskiego kontynentu zachwyca i wzbudza mieszane emocji, szczególnie jeśli zdecydujesz się go nieco bliżej poznać. Floryda to tak naprawdę miejsce o wyjątkowych zwyczajach, nieoczywistej kulturze i regulacjach prawnych, które mogą wprawić Cię w osłupienie. Dla przykładu, czy wiedziałeś, że to właśnie Floryda jest największym producentem arbuzów, pomarańczy czy pomidorów w całej Ameryce? Jest to możliwe przez wzgląd na wyjątkowo ciepły i wilgotny klimat, który sprzyja tego rodzaju uprawom.

Dodatkowo, rdzenni Amerykanie urzędowali na Florydzie już ponad 14 tysięcy lat temu! Wiesz w jaki sposób się tam oni dostali? Otóż poprzez obniżenie poziomu wód, które w nieoczekiwany sposób odsłoniły ląd, który obecnie znasz jako Floryda! Musisz także mieć świadomość tego, że to właśnie Floryda była pierwszym obszarem w Ameryce, na którym tak chętnie osiedlali się Europejczycy! To właśnie tu znajduje się kultowe Centrum NASA zlokalizowane na przylądku Canaveral. Zauważ więc, jak wiele o Florydzie mogłeś jeszcze nie wiedzieć! Jednak z pewnością poznanie nieoczywistych faktów może sprawić, że Twoja podróż będzie jeszcze bardziej wyjątkowa!

W Ameryce wszystko XXL

Czy wiesz, że w USA wszystko jest w rozmiarze XXL? Co więcej, nie chodzi tu tylko i wyłącznie o ubrania i nie dotyczy to tylko i wyłącznie słonecznego stanu, jakim jest Floryda. Opakowania XXL tyczą się dosłownie wszystkiego, co będziesz chciał kupić na Florydzie lub z innej części Stanów Zjednoczonych. Możesz kupić np. makaron XXL, mięso XXL oraz wiele innych wyrobów, których porcje przekraczają te, do których może być przyzwyczajony. Jednak większy rozmiar nie odnosi się tylko do produktów spożywczych, czy dań zamawianych w restauracji. Na Florydzie spotkasz się z szerokimi drogami, ogromnymi autami, wyjątkowo przestronnymi parkingami. Szybko przekonasz się, że Amerykanie kochają wszystko to, co wyróżnia się swoim rozmiarem.

Floryda i piesi

Floryda i piesi to kolejny aspekt, który może Cię wyjątkowo zaskoczyć. Jeśli lubisz spacerować to – niestety – Floryda nie jest dla Ciebie. W każdym mieście odległość pomiędzy osiedlami jest tak ogromna, że ciężko będzie Ci wytrzymać taki spacer pod względem kondycyjnym. Nawet do zwykłego sklepu mieszkańcy Florydy wybierają się zazwyczaj komunikacją miejską lub samochodami. Rowery odpasają – infrastruktura do nich przystosowana praktycznie nie istnieje.

Woda gratis?

Floryda to jeden z najbardziej upalnych stanów w USA. Nie da się zaprzeczyć temu, że ani mieszkańcy, ani także turyści mają z nimi poważny problem. Jeśli jednak udasz się do restauracji czy nawet podrzędnej knajpy i zamówisz zwykłą kanapkę, to możesz liczyć na to, że dostaniesz do niej butelkę lub szklankę wody. Nie, nie będziesz musiał za nią płacić. Woda na Florydzie jest całkowicie gratis – nawet w momencie, kiedy do swojego posiłku zamówisz puszkę pepsi czy innego napoju. Darmowa woda w restauracjach na Florydzie stała się już wręcz oczywistym standardem.

Napiwki na Florydzie

Floryda – napiwki w restauracjach to nie kwestia Twojej dobrej woli. Dla wielu turystów – pewnie także i dla Ciebie – ich dawanie wydaje się być dość skomplikowaną kwestią. W kraju nikt nie obliguje Cię do tego, byś zostawił drobne kelnerowi w zamian za jego obsługę. Jednak na Florydzie – podobnie zresztą jak w całych Stanach Zjednoczonych – kwestia ta prezentuje się nieco inaczej. Dlaczego? Otóż w momencie, w którym poprosisz o rachunek, znajdziesz na nim dopisek „suggested tips”. Nikt nie będzie Cię pytał o to, czy faktycznie chcesz zostawić napiwek, ale zapytają Cię o to, czy chcesz podarować kelnerowi 18, 20 lub 22%. Oczywiście, możesz zdecydować się na zostawienie nawet 10%, jednak nie jest to mile widziane.

Tematy tabu dla mieszkańców Florydy

Jeśli chcesz wdawać się w dyskusje z lokalnymi mieszkańcami, to musisz pamiętać, że Floryda – tematy tabu, to całkiem długa lista, której nie powinieneś poruszać podczas rozmów. Niemniej jednak zdecydowanie największym nietaktem z Twojej strony będzie rozmawianie o zarobkach. Mieszkańcy Florydy nie są zainteresowani wysokością Twojej wypłaty, a sami również niezbyt chętnie podzielą się wysokością swojej. Niestety, ten temat jest tam zakazany, więc lepiej się go wystrzegaj. Dzięki temu unikniesz krępujących spojrzeń pełnych zdziwienia!

Autor: Daria Gajewska

Wycieczki po Co cie zaskoczy w trakcie wakacji na florydzie

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Ranking noclegów w Miami Beach 2024, z widokiem na ocean i blisko plaży

Podróż poślubna na Florydzie – odkryj romantyczne miejsca

Następny

Dodaj komentarz