Prawo w stanie Floryda

Tagi , ,

Każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą do sprawnego funkcjonowania każdego społeczeństwa jest jasny i sprecyzowany system prawny. Każdy kraj w zakresie ustalania przepisów prawnych ma dość dużą dowolność. Biorąc pod uwagę polski system prawny, możemy jasno powiedzieć, że jest on jednorodny i obowiązuje – na takiej samej zasadzie – w całym kraju. Niemniej jednak system prawny w USA jest nieco odmienny od tego, który jest nam dobrze zanany w naszym kraju. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dominujący jest system prawa stanowego. Oznacza to w praktyce, że każdy stan organizuje swój porządek prawny wedle własnego uznania. Wobec tego, jakie prawo obowiązuje w stanie Floryda i co warto o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Prawo stanowe Florydy najważniejsze zagadnienia

Wspomniane już zostało, że prawo Floryda znacznie różni się od porządku prawnego, który jest świetnie znany w naszym kraju. Okazuje się, że prawo stanowe Floryda składa się z kilku poziomów. Mowa tu o:

  • prawie konstytucyjnym;
  • prawie ustawowym;
  • prawie regulacyjnym.

To właśnie te poziomy budują cały porządek prawny na Florydzie. Warto zauważyć, że mimo wszystko to właśnie dokument jakim jest Konstytucja jest jednym z najważniejszych na Florydzie. To właśnie przepisy i regulacje w niej zawarte traktowane są jako źródło dla tworzenia prawa stanowego. Z kolei działalność ustawowa na Florydzie uchwalana jest przez prawodawstwo Florydy. Agencje stanowe są odpowiedzialne za uchwalanie przepisów tymczasowych tzw. prawo administracyjne, które wchodzi w życie wraz z dniem jego ogłoszenia. Skupiają się bardziej na najciekawszych zagadnieniach z prawa stanowego Florydy. Można wskazać tu co najmniej kilka przepisów, które wzbudzają nasze wątpliwości lub nawet zakłopotanie. Wobec tego, jakie są najważniejsze i najbardziej zdumiewające zagadnienia z prawa stanowego na Florydzie? Otóż:

  • Na Florydzie dalej obowiązuje kara śmierci – okazuje się, że od 1976 roku na Florydzie wykonano aż 97 prawnych egzekucji.
  • Kara śmierci może zostać wykonana jedynie przez obywatela Florydy – niemniej jednak ma on pełne prawo do zachowania anonimowości.
  • Lekarze nie mają prawa pytać swoich pacjentów, czy posiadają oni broń palną.
  • Kobiety w ciąży nie mają prawa wykonywać skoków ze spadochronem – jednak nie wiedzieć czemu, przepis ten dotyczy tylko i wyłącznie niedziel.
  • Na Florydzie wprowadzony został nakaz uiszczania opłaty parkometrowej za pozostawieniu na miejscu parkingowym…słonia lub innego zwierzęcia wykorzystywanego jako środek transportu.

Oczywiście powyżej zostały przedstawione jedynie najdziwniejsze absurdy prawne, do jakich jednak muszą się ściśle stosować mieszkańcy Florydy. Niemniej jednak warto wiedzieć, że takie artykuły i paragrafy w prawie stanowym Florydy obowiązują po dziś dzień.

Drewniany młotek z flagą Florydy. Obraz koncepcyjny., licencja: shutterstock/By BERMIX STUDIO
Drewniany młotek z flagą Florydy. Obraz koncepcyjny., licencja: shutterstock/By BERMIX STUDIO

Prawo Florydy, a inne stany

Prawo stanu Floryda z pewnością może wzbudzać wiele zastrzeżeń i wątpliwości. Warto zauważyć, że prawo Florydy jest również nieco odmienne od prawa stanowego w innych częściach USA. W wielu z nich bowiem od dawna zniesiona została już kara śmierci. Podczas gdy prawo na Florydzie precyzuje jej wykonanie na krześle elektrycznym lub za pomocą wstrzyknięcia trucizny. Niemniej jednak inne stany i ich regulacje prawne również przepełnione są absurdami i niestety, nie da się ich uniknąć.

Kilka lat temu, w niewielkim miasteczku w stanie Nowy Jork obowiązywał zakaz jedzenia orzeszków ziemnych na koncercie i schodzenia tyłem po schodach. Oczywiście ta regulacja prawna nie przetrwała próby czasu, jednak świetnie zapisała się w pamięci mieszkańców, którzy do dziś z niej żartują.

Prawo polskie, a prawo na Florydzie

Prawo polskie tak naprawdę wydaje się nam jednym z bardziej przykładnych porządków prawnych, jakie tylko mogą obowiązywać w danym kraju. Nie da się bowiem ukryć, że w porównaniu do prawa na Florydzie, gdzie po dziś dzień trzeba liczyć się z możliwości usłyszenia decydującego wyroku o karze śmierci. Nasz system prawny wydaje się być wyjątkowo łagodny. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że nasze, polskie prawo jest o wiele bardziej konkretne. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest ono pozbawione absurdalnych regulacji i artykułów, które budzą nie małe poruszenie. Prawo w Polsce jest o wiele bardziej jednolite i precyzyjniej systematyzuje wymiary kar. Konsekwencje jakie płyną z popełniania przestępstw i czynów prawnie zabroniony.

Prawo stanowe Florydy ma wiele luk prawnych, które można w niezwykle sprytny sposób – oraz przy pomocy dobrego adwokata – po prostu obejść. Niemniej jednak w dalszym ciągu występują tu pewne podobieństwa jak odnoszące się np. do posiadania substancji psychoaktywnych i handlem nimi. Warto więc o tym pamiętać, by podczas naszej podróży na Florydę nic nas nie zaskoczyło.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Praca na Florydzie

Co zobaczyć w Crystal River na Florydzie?

Następny

Dodaj komentarz