Latarnie morskie na Florydzie

Tagi ,

Latarnie morskie na Florydzie, są jednym z niezaprzeczalnych walorów turystycznych w tej części kontynentu. Niektóre latarnie zdobiące wybrzeże Florydy są dziś nie tylko elementem krajobrazu, ale też cenną pamiątką historyczną. Przy okazji ciekawą atrakcją dla odwiedzających, a które z nich warto zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Latarnie morskie – znaczenie

Widok latarni morskiej od setek lat uznawany jest za symbol dobrej nadziei i zwiastunek bezpiecznego dotarcia do brzegu. Latarnie morskie Florydy również przez wiele dekad pełniły funkcję nawigacyjną. Były pomocą dla żeglarzy, rybaków i podróżników. Z biegiem lat okazałe budowle stały się głównie pamiątkami historycznymi, a dzięki temu także atrakcją turystyczną dla odwiedzających wybrzeże.

Latarnie morskie na Florydzie znajdują się na liście zabytków. Są też pod opieką organizacji Florida Lighthouse Association oraz Florida Keys Reef Lights Foundation. Od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, przez Miami, aż po Jacksonville jest ich ponad 30. Większość nadal jest czynna i udostępniona do zwiedzania, w części z nich stworzono nawet muzea.

Ciekawostka: nowoczesne przyrządy nawigacyjne i stosowanie elektroniki oraz technologii GPS sprawia, że wiele latarni morskich staje się obecnie zbędnych. W efekcie rząd USA oddaje niektóre obiekty całkowicie za darmo obywatelom lub przekazuje je na licytacje. Pozwala to ocalić zabytkowe budowle od zniszczenia.

Latarnia morska na wyspie St. George na Florydzie, licencja: shutterstock/By Ryan+Rossy
Latarnia morska na wyspie St. George na Florydzie, licencja: shutterstock/By Ryan+Rossy

Najciekawsze latarnie morskie na Florydzie

Floryda kojarzy się przede wszystkim ze słonecznym wybrzeżem pełnym pięknych plaż. Jednak w wielu miejscach na wybrzeżu można spotkać dodatkową atrakcję, taką jak latarnia morska. Zwiedzanie tutejszych latarni to prawdziwa gratka dla wielbicieli historii i marynistyki. Jest to również okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Poniżej kilka propozycji latarni, które są warte zobaczenia.

Latarnia morska w Ponce de Leon Inlet

Najwyższa latarnia na Florydzie i jedna z największych w USA, a także jest murowana oraz osiąga wysokość ponad 50 metrów. Zabytkowa latarnia po raz pierwszy rozbłysła światłem w 1987 roku i początkowo nosiła nazwę Mosquito Cove. Zamknięta w 1970 roku, przeszła odrestaurowanie i przywrócenie do użytku w 1982 roku. Obecnie w jej murach znajduje się muzeum, gdzie można podziwiać między innymi oryginalną soczewkę.

Latarnia morska Port Boca Grande

Piękna, zabytkowa latarnia prezentująca tradycyjną architekturę wybrzeża Florydy. Dwukondygnacyjny, drewniany budynek z wieżyczką stoi na skraju kanału Boca Grande. Pierwotnie pomagał prowadzić statki przewożące bydło z portu Charlotte na Kubę. Obecnie, choć latarnia wciąż działa, budowla jest częścią parku stanowego Gasparilla Island i mieści się w niej muzeum. Boca Grande jest też jedną z najsłynniejszych nawiedzonych budowli w USA. Mówi się, że zamieszkują ją dwa duchy: zmarłej córki sternika oraz hiszpańskiej księżniczki pozbawionej głowy przez pirata.

Latarnia morska Alligator Reef w Islamorada

Imponująca latarnia szkieletowa stojąca pośrodku oceanu i dostępna jedynie drogą morską. Została wzniesiona w 1858 roku przez generała George’a Meade’a i nazwana na cześć statku US Navy, który zatonął w tutejszych wodach na początku XIX wieku.

Latarnia morska Jupiter Inlet

Wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Ocean Atlantycki oraz miasta Tequesta, Jupiter i Palm Beach. Latarnia jest najstarszym budynkiem w hrabstwie Palm Beach, a w jej wnętrzu znajduje się muzeum. George Meade, wówczas porucznik, również zaprojektował budowlę.

Latarnia morska w Key West

Piękna, zabytkowa latarnia stanęła w miejscu dwóch wcześniejszych, zniszczonych przez huragan, została uruchomiona w 1949 roku, a dziś pełni funkcję muzeum.

Latarnia morska na Key Biscayne

Słynna latarnia morska Miami i najstarsza budowla na terenie hrabstwa Miami-Dade, niezwykle fotogeniczna, śnieżnobiała, stojąca w sąsiedztwie plaży i w otoczeniu rozłożystych palm. Latarnia nazywana Cape Florida stoi na terenie wysepek Key Biscane, kilka minut drogi od centrum Miami. W 1923 roku zbudowano ją jako świadka starć pomiędzy Indianami zamieszkującymi wówczas te tereny, a osadnikami przybywającymi na wybrzeże, a obecnie pełni funkcję muzeum. Poza wspaniałym widokiem na Atlantyk, z jej szczytu można podziwiać panoramę dwóch niezwykle malowniczych, przyrodniczych parków stanowych: Crandon Park oraz Bill Baggs Cape Park.

Latarnia morska Egmont Key

Zabytkowa latarnia morska będąca dziś częścią parku stanowego Egmont Key została wzniesiona w 1948 roku i jest najstarszą latarnią w zatoce Tampa Bay. Sąsiaduje z ruinami Fort Dade – fortu z czasów wojny hiszpańsko-amerykańskiej. W czasach swojej świetności była nieocenioną pomocą dla żeglarzy, dziś jest wspaniałą ozdobą krajobrazu wybrzeża.

Latarnia morska Św. Marka

Okazała, biała latarnia, doskonale wpisująca się w krajobraz wybrzeża. Wzniesiona w 1831 roku miała oznaczać wejście do portu, stanęła w miejscu trzech innych, zniszczonych przez sztormy. Latarnia znajduje się na terenie National Wildlife Refuge St. Marks – najstarszego rezerwatu dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych i nadal jest pomocą nawigacyjną dla statków pływających po Zatoce Apalachee.

Latarnia morska St. Augustine

Wznosi się na północnym krańcu wyspy Anastasia – jest to pierwsza latarnia morska, która zaświeciła na Florydzie. Drewniana latarnia została wzniesiona w latach 1871-1874 i służyła głównie Hiszpanom oraz Brytyjczykom, do dziś ma oryginalną soczewkę, a w jej wnętrzu stworzono muzeum morskie. Z jej szczytu roztacza się wspaniały widok na miasteczko, zatokę Matanzas i Ocean Atlantycki.

Wybrzeże Florydy jest usiane zabytkowymi latarniami morskimi, każda ma swój urok i opowiada inną historię. Wizyta w dowolnej z tych latarni morskich nie tylko daje okazję do zrobienia pięknych zdjęć, lecz także pozwala odkryć odrobinę fascynującej historii.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Podróż poślubna na Florydzie – odkryj romantyczne miejsca

Szpitale i placówki medyczne Miami

Następny

Dodaj komentarz