Rejsy z manatami na Florydzie – poznaj te zwierzęta z bliska

Tagi , , , ,

Floryda – jeden z tych stanów w USA, który każdemu turyści kojarzy się głównie z przepychem, blichtrem, a także wiecznie słoneczną pogodą. To właśnie tam można świetnie się bawić w licznych klubach nocnych, a także wypoczywać na rajskich plażach. Nie da się ukryć, że Floryda jako kierunek turystyczny i wakacyjny staje się coraz popularniejsza. Jeśli się tam wybierasz, to powinieneś wiedzieć, że Floryda sama w sobie ma Ci o wiele więcej do zaoferowania. Okazuje się, że możesz tam skorzystać z niebywałej atrakcji, jaka jest rejs z manatami. Te cudowne zwierzęta z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć. Co jednak musisz o nich wiedzieć i w jaki sposób możesz się do tego rejsu przygotować?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Manaty – co musisz o nich wiedzieć?

Manaty to zwierzęta, które co do zasady mogą Ci się wydawać dość tajemnicze i mistyczne. Jednocześnie zastanów się, ile razy widząc fotkę, mogłeś pomylić ją z manatem? Okazuje się, że te gatunki ssaków wodnych są do siebie dość mocno podobne.

Manaty to zwierzęta przyzwyczajone do samotności. Rzadko kiedy występują one w większych stadach. Liczniejsze grupy manatów gromadzą się jedynie tam, gdzie występuje najwięcej pożywienia. Co jednak się okazuje, manaty Floryda są jednym z symboli tamtejszej fauny. Te ssaki są ogromne – znacznie większe od dobrze Ci znanych fok. Ssaki te uwielbiają ciepłe wody i ciepłą pogodę, a jak pewnie się domyślasz, tego u wybrzeży Florydy nie brakuje. Właśnie dlatego wybrzeża tego stanu stały się dla nich domem. Manaty występują także u wybrzeży Afryki, gdzie również panuje wyjątkowo tropikalny i przyjemny klimat. Istnieje wiele, odmiennych gatunków manatów. Są to zwierzęta podłużne, dość krępej budowy, jednak ich pyszczki prezentują się dość przyjaźnie. Natura manatów jest łagodna – nie atakują, dopóki nie czują się atakowane.

Zwierzęta te również nie dysponują najlepszym wzrokiem. Możesz je uznać za lekko niezdarne, gdyż pod wodą często zderzają się ze sobą, a także innymi przeszkodami. Manaty z pewnością Cię zauroczą, te ssaki wynurzają się z wody co 5-10 minut, by zaczerpnąć powietrza, a następnie powracają w głębiny, by odpoczywać, spać i relaksować się. Co ciekawe, ssaki te mają wyjątkowo białe, mocne, przednie zęby. Stale przesuwają się one do przodu, do momentu, w którym po prostu wypadną ustępując miejsca nowym.  Z pewnością te łagodne stworzenia szybko zyskają sobie Twoją sympatię, szczególnie, kiedy poznasz je z nieco bliższej odległości.

Stado manatów florydzkich pływające w krystalicznie czystej wodzie źródlanej w parku stanowym Blue Spring na Florydzie w USA, zimowym miejscu gromadzenia się manatów., licencja: shutterstock/By JHVEPhoto
Stado manatów florydzkich pływające w krystalicznie czystej wodzie źródlanej w parku stanowym Blue Spring na Florydzie w USA, zimowym miejscu gromadzenia się manatów., licencja: shutterstock/By JHVEPhoto

Manaty to wymierający gatunek

Chcesz wybrać się na rejs z manatami na Florydzie? Lepiej się pośpiesz. Niestety, ale te łagodne i cudowne ssaki są na wyginięciu. Manaty żyją przeciętnie około 30 lat, jednak obecne zanieczyszczenia środowisk wodnych i toksyn sprawiają, że co roku ginie około 150 manatów. Gatunek jest więc zagrożony całkowitym wyginięciem, biorąc pod uwagę, że manaty nie rozmnażają się tak szybko. Ich populacja bardzo gwałtownie się kurczy, co z pewnością jest jednym z większych zmartwień dla ekologów i nie tylko. Floryda jednak kocha te ssaki i dokłada wszelkich starań do tego, by otoczyć je należytą opieką.

Rejs z manatami – na co się przygotować?

Rejs z manatami Floryda to jedna z większych atrakcji, która również ma ogromną wartość edukacyjną. Dzięki takiej wyprawie z pewnością zrozumiesz, dlaczego te ssaki są warte tego, by skutecznie je chronić. Rejs z manatami to okazja do zanurkowania w głębiny wody i spotkania się oko w oko z tymi malowniczymi zwierzętami. Przygotuj się na to, że manaty są wyjątkowo ciekawskie, a także słabo widzą. Będą więc one pływać wyjątkowo blisko Ciebie, a nawet będą Cię delikatnie trącać. Nie bój się jednak, zwierzęta te są wyjątkowo łagodne i z pewnością nie zrobią Ci krzywdy.

Co ciekawe, przewodnik poinformuje Cię także o „pasywnej interakcji”, dzięki czemu manaty będą mogły cieszyć się spotkaniem z Tobą w dokładnie takim samym stopniu. Z pewnością będzie to dla Ciebie całkiem nowe doświadczenie, które jednak na długo zapadnie Ci w pamięć. Zwróć uwagę na to, że te zwierzęta są zagrożone wyginięciem, więc możesz je poznać bliżej właśnie na Florydzie, a następnie podjąć niezbędne aktywności celem ich ochrony. Baw się w manatami w jednym z rezerwatów przyrody, poznaj je bliżej i sprawdź, jak się zachowują w swoim naturalnym środowisku. Na miejscu zostaną Ci przekazane wszystkie informacje, byś mógł się do takiego rejsu odpowiednio przygotować.

Cudowne zwierzęta

Manaty bardzo często nazywane są cudownymi zwierzętami. Choć należą do rzędu syren, ich wygląd na to nie wskazuje. Mimo wszystko, rzadko kiedy spotyka się tak ogromne ssaki o tak łagodnym usposobieniu. Co więcej, ich pokaźne rozmiary, a także przyzwyczajenie do życia w samotności mogą wprawić Cię w osłupienie. Ssaki te są roślinożercami, bytującymi głównie przy powierzchni i w środkowej części zbiornika. Z uwagi na to, że są wyjątkowo ciekawskie, chętnie od Ciebie podpłyną i sprawdzą, kim dokładnie jesteś. Rejs z manatami i podziwianie ich tych cudownych zwierząt w ich naturalnym środowisku, z pewnością będzie niesamowitą przygodą.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Po Miami luksusowym samochodem – poczuj się, jak gwiazda

Muzeum samochodów w Orlando – zwiedzanie, ceny, dojazd

Następny

Dodaj komentarz