Zasady panujące w miejscach publicznych na Florydzie

Tagi , , ,

Przewodnik ten został przygotowany dla osób, które planują spędzić wakacje w Stanach Zjednoczonych. Podajemy w nim najważniejsze informacje o amerykańskich zwyczajach, które mogą się nieco różnić od polskiej kultury. Wiedza ta może być pomocna w różnych sytuacjach w USA. Podstawowe zachowanie kultury i etykiety może pomóc Ci uniknąć niezręcznych nieporozumień i stresu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kultura w miejscach publicznych w USA

 • Uśmiech jest podstawowym znakiem Twojej grzeczności oraz chęci kontaktu.
 •  „Small talk” jest dopuszczalny i uważany za „miły”.
 • Amerykanie lubią swoją przestrzeń osobistą. Podczas rozmowy stoją w odległości około 60 cm od siebie. Fizyczne dotykanie podczas rozmowy zwykle sprawia, że czują się oni niekomfortowo.
 • W Ameryce zachowanie przestrzeni osobistej jest niezwykle ważne i potrzebne. Gdy przypadkowo wpadniesz na kogoś obcego powiedz dość głośno „przepraszam”. Jeśli chcesz kogoś ominąć, to także użyj tego słowa na tyle głośno, aby dana osoba usłyszała. Następnie poczekaj, aż się przesunie.
 • Większość ludzi wita się mocnym i krótkim uściskiem dłoni, także w oficjalnej sytuacji.
 • Kiedy spotykają się przyjaciele lub rodzina, czasem się oni publicznie przytulają, aby się przywitać, pożegnać lub podziękować.
 • Pocałunek w policzek na powitanie jest zazwyczaj stosowany wyłącznie pomiędzy krewnymi i bliskimi przyjaciółmi.
 • Okazywanie uczuć (w granicach normy społecznej) jest dopuszczalne w miejscach publicznych.
 • Możesz pozdrowić każdego przypadkowego nieznajomego na ulicy, a oni chętnie odpowiedzą takim pozdrowieniem.

Kultura spożywania posiłków i etykieta

 • Amerykanie uwielbiają otrzymywać i jeść słodycze. Mają także bardziej swobodną formę gościnności.
 • Burgery, kanapki i pizzę je się rękami, a nie sztućcami.
 • W Ameryce ceniona jest wygoda, jeśli chodzi o jedzenie. Amerykanie nie poświęcają zbyt wiele czasu na gotowanie i delektowanie się jedzeniem. Tempo życia przyczyniło się do sukcesu restauracji typu „fast food”, dostaw pizzy i opcji jedzenia na wynos „carry out”.
 • Większość Amerykanów je trzy razy dziennie. Tosty, owoce, bajgle, jogurty i jajka są bardzo popularnymi opcjami śniadaniowymi. Ludzie w USA zazwyczaj jedzą lekki lunch i zazwyczaj jedzą go „w biegu”. Lunch składa się zazwyczaj z zupy, kanapki lub sałatki. Jest on zazwyczaj spożywany pomiędzy godziną 12 a 14. Wieczorny posiłek jest „największym” z trzech posiłków i jest zwykle spożywany między 17:30 a 19:00. Ten posiłek nazywany jest „kolacją” lub „obiadem”. Zazwyczaj na wspólne posiłki jada się mięso lub ryby, makarony lub pizzę.

Napiwki – jak to jest w Stanach Zjednoczonych?

 • Wymagane jest dawanie napiwków w wysokości minimum 15% do 20%.
 • Napiwki nie są zazwyczaj wymagane w restauracjach typu fast food lub w zabieraniu jedzenia na wynos.
 • „Doggie bags” to powszechny sposób pakowania niedokończonego jedzenia w restauracji i zabierania go do domu.
 • Dzielenie się jedzeniem podczas kolacji nie jest właściwe w USA. Amerykanie zazwyczaj wolą dzielić się rachunkiem podczas wspólnego obiadu.

W Stanach Zjednoczonych oczekuje się, że wejdziesz do restauracji, zamówisz, zjesz, zapłacisz i wyjdziesz. Czasami nawet nie musisz prosić o rachunek, ponieważ kiedy zjesz ostatni kęs jedzenia, kelner przynosi Ci rachunek. Jeśli nie chcesz jeść, a jedynie chcesz się napić drinka to powinieneś zapytać się kelnera czy możesz dostać stolik czy masz usiąść przy barze.

Fort Lauderdale, Floryda — samochody policyjne ustawione wzdłuż plaży w Fort Lauderdale podczas pandemii wirusa Corona, licencja: Shutterstock/By TheAttestant
Fort Lauderdale, Floryda — samochody policyjne ustawione wzdłuż plaży w Fort Lauderdale podczas pandemii wirusa Corona, licencja: Shutterstock/By TheAttestant

Zasady ruchu drogowego na Florydzie

 • Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa podczas jazdy i wymagaj od swoich pasażerów, aby również je zapinali.
 • Trąbienie klaksonem może rozgniewać kierowców, jeśli wydaje się niepotrzebne. Dlatego też ogranicz częstotliwość trąbienia na Florydzie.
 • Pisanie SMS-ów podczas jazdy nie tylko na Florydzie, ale i w USA jest nielegalne.
 • Ważne jest, aby mieć przy sobie gotówkę podczas jazdy, aby zapłacić za opłaty drogowe. Karty kredytowe nie są akceptowane.
 • Musisz zatrzymać się w odległości co najmniej 3 metrów od autobusu szkolnego, gdy widzisz, że jest on zatrzymany z włączonymi światłami. Musisz pozostać na przystanku, dopóki autobus nie ruszy.

Jeśli jesteś kierowcą, upewnij się, że Twój samochód ma ważny przegląd, rejestrację i ubezpieczenie. NIE WOLNO jeździć bez ubezpieczenia i bez dokumentów. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, niezależnie od tego, na jakim siedzeniu siedzisz. Do zmiany pasa ruchu należy używać kierunkowskazów. Musisz otworzyć pas ruchu dla pojazdów służb ratunkowych. Kiedy policja chce, abyś się zatrzymał, zjedź w bezpieczne miejsce, zostaw pas bezpieczeństwa, otwórz okno, połóż ręce na kierownicy i nie wykonuj żadnych podejrzanych ruchów (takich jak np.: otwieranie schowka itp.). Dodatkowe czynności (np. pisanie SMS-ów, jedzenie, nakładanie makijażu, golenie itp.) podczas jazdy są nielegalne i mogą być przyczyną wypadków.

Nielegalna jest jazda poniżej 24 km/h, staraj się jechać z „prądem”. Jeśli nie możesz lub masz awarię auta, użyj świateł awaryjnych. Osoby poruszające się na rowerach są zobowiązane do przestrzegania tych samych przepisów co inni kierowcy. Przy wymijaniu i łączeniu należy zwracać uwagę na innych kierowców i utrzymywać odległość od innych pojazdów.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Najbardziej luksusowe hotele na Florydzie

Najpiękniejsze fontanny na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz