Bezpieczeństwo na Florydzie- podróżuj z głową!

Tagi , , , , , ,

Bezpieczeństwo na Florydzie to temat bardzo szeroki – nie tylko łatwo tu kupić broń, ale również wiele tu niebezpiecznych zwierząt. Floryda jest jednym z najbardziej znanych stanów z USA. To właśnie tam nieustannie zmierzają turyści z całego świata. Warto podkreślić, że to właśnie Floryda jest jednym z najgęściej zaludnionych stanów w USA, a co drugi jej mieszkaniec, ma zaledwie 2 kilometry do najbliższego sklepu z bronią. Wszystko to sprawiło, że do Florydy została przypięta łatka „crazy gun state”, a także wskazywano na wysoki poziom przestępczości.

Jeszcze kilkanaście lat temu, samo Miami znalazło się na liście najniebezpieczniejszych miast w całych Stanach Zjednoczonych. Co więcej, obecność bagien, stepów i mokradeł, sprawiły, że znacznie wzrosło ryzyko zaatakowania przez niebezpieczne zwierzęta. Niemniej jednak gubernator stanu, wraz ze wszystkimi podległymi mu służbami skrupulatnie pracuje nad tym, by wskaźnik przestępczości na Florydzie spadł do zadowalająco niskiego poziomu, a także by mieszkańcy i turyści mogli się tam po prostu czuć bezpiecznie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bezpieczeństwo na Florydzie – przestępczość

Całe Stany Zjednoczone świetnie znane są z tego, że panuje tam dość łatwy dostęp do broni. Statystycznie rzecz biorąc, zwykły mieszkaniec Miami, czy innego miasta na Florydzie do najbliższego sklepu z bronią ma przysłowiowy rzut beretem. Stąd też metka „crazy gun state” mogłoby się wydawać, że idealnie pasuje do Florydy. Oczywiście nawet ta metka nie skłoniła wielu podróżnych do tego, by porzucić „Floryda dream” i nie wybrać się na wakacje lub nawet i dłuższy pobyt w tym stanie. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się temu, jak w ostatnich latach kształtował się wskaźnik przestępczości i morderstw w Miami i na całej Florydzie.

Przestępczość na Florydzie z każdym rokiem spada

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że przestępczość w Miami w 2008 roku utrzymywała się na najwyższym poziomie, spośród innych miast Florydy. Właśnie w 2008 roku zarejestrowano tam ponad 800 przestępstw z użyciem broni. Na pierwszy rzut oka taka statystyka może przerażać, jednak porównując ją do roku 1990, gdzie bezpieczeństwo w Miami stało pod ogromnym znakiem zapytania, można zauważyć pewną poprawę. W roku 1990 zanotowano w mieście aż 1200 przestępstw z użyciem broni palnej. Był to oczywiście jeden z najwyższych wskaźników w historii miasta.

Warto także przyjrzeć się zagadnieniu, jakim jest Floryda- przestępczość w kategorii morderstw i umyślnych zabójstw. Od 1987 roku wskaźnik ten powoli zaczynał opadać, aż do roku 2005. Wówczas stan został nawiedzony przez potężny huragan Katrina. W tym momencie statystyki morderstw i umyślnych zabójstw poszybowały drastycznie w górę. W 2006 roku odnotowano 15 przypadków morderstw i umyślnych zabójstw, by w 2007 roku odnotować ich 20.

Bezpieczeństwo na Florydzie – broń, morderstwa

To, co jest najważniejsze dla obecnie podróżujących na Florydę, to fakt, jak sytuacja przestawia się na dziś dzień. Otóż okazuje się, że zarówno przestępstwa z użyciem broni palnej, jak i morderstwa utrzymują się na tendencji spadkowej. W ostatnim roku zanotowano 10% spadek przestępczości na Florydzie, który obecnie obniżył się o kolejne 4 %. Można więc jasno stwierdzić, że obecnie Floryda pracuje nad utrzymaniem bezpieczeństwa, a także skupia się na niezwykle kompleksowej ochronie największych miast. Miami jest obecnie świetnie strzeżone, więc w przypadku turystów nie występuje tu praktycznie żadne ryzyko. Śmiało można powiedzieć, że podróże na Florydę – zarówno do Miami, jak i innych miast, są obecnie całkowicie bezpieczne.

Spotkanie z niebezpiecznymi zwierzętami- jak się zachować?

Wspomniane już zostało, że na Florydzie istnieje realne zagrożenie w postaci spotkania z niebezpiecznym zwierzętami. Oczywiście ryzyko to występuje w przypadku zwiedzania bagien Florydy lub parków narodowych. Warto więc wiedzieć, że aligatory na Florydzie, a także sępy nie są nadzwyczajnym widokiem. Tak więc, jak zachować się podczas spotkania z niebezpiecznymi zwierzętami podczas zwiedzania bagien i parków narodowych Florydy?

Bezpieczeństwo na Florydzie – dzikie zwierzęta

Otóż w pierwszej kolejności trzeba podkreślić fakt, że niebezpieczne zwierzęta Florydy to nie tylko aligatory i sępy, ale także pantera florydzka i jaguar. Niemniej jednak ciężko się na nie natknąć w miastach i wsiach, gdyż występują one jedynie na terenie rezerwatów przyrody. Każdy z turystów powinien pamiętać, że żadne ze zwierząt, nawet te najbardziej dzikie nie przystąpią do ataku w momencie, kiedy nie czują się zagrożone.

Spotkanie z niebezpiecznym okazem zwierząt nie musi wcale zakończyć się paniczną ucieczką. Przede wszystkim trzeba zachować spokój i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Warto również unikać kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem, gdyż traktuje to ono jako swoistą zachętę do ataku. Wybierając się na zwiedzanie rezerwatów przyrody, turyści nigdy nie powinni decydować się na taką wyprawę w samotności. Warto skorzystać z przewodników, którzy doskonale wiedzą jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach.

Co może się przydać przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem?

Co więcej, koniecznie trzeba posiadać przy sobie racę dymną lub dźwiękową, która skutecznie pomoże odstraszyć dzikie zwierzę. Da nam to czas na ewakuację i przeniesienie się w bezpieczniejsze miejsce. Nie należy nigdy w takim przypadku rzucać zwierzęciu jedzenia, ani próbować odstraszyć je przy pomocy kurtki lub plecaka, gdyż dodatkowo je to rozwścieczy.

Zwykle, kiedy stajemy oko w oko z niebezpiecznym zwierzęciem, chcemy się jak najszybciej rzucić do ucieczki. Warto jednak pozostać w stabilnej i wyprostowanej pozycji, tak by postawa ciała nie okazywała strachu i paniki. Trzeba więc wytrzymać presję, a następnie, nie wykonując dynamicznych ruchów powoli się wycofać w ustronne miejsce, tak by udało się nam zniknąć z pola widzenia zwierzęcia. Warto również skorzystać z drzew i wejść możliwie jak najwyższej, tak by zwierzę nie mogło nas dosięgnąć, a także byśmy mogli bezpiecznie zadzwonić po pomoc.

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Sieć dróg i autostrad na Florydzie — dowiedz się, jak przemieszczać się między miastami

Zasady podróży z Polski do USA i na Florydę w 2022 roku

Następny

Dodaj komentarz