Gorące Święta Bożego Narodzenia na Florydzie

Tagi , , , ,

Mieszkańcy Florydy zbierają się wokół choinki w szortach, piją egg nog podczas otwierania prezentów i wznoszą toasty martini na plaży. Natomiast białe, piaszczyste plaże zastępują typowe śnieżne krajobrazy. Zobacz, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia na Florydzie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Boże Narodzenie na Florydzie – czy to dobry pomysł?

Spędzenie Bożego Narodzenia na Florydzie może być niesamowitym przeżyciem. Średnie temperatury wahają się od 20 do 30 stopni Celsjusza. Chociaż zdarzały się zimy, że na Florydzie padał śnieg! Nie jest to częste zjawisko, ale co kilka lat można usłyszeć o bardzo niewielkich opadach śniegu. Ostatni większy opad, który sparaliżował Miami i West Palm Beach miał miejsce w 1977 roku. Z pewnością Święta w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności na Florydzie są doskonałym pomysłem.

Dekoracja świąteczna Miami Beach, Floryda. licencja: Shutterstock/By marchello74
Dekoracja świąteczna Miami Beach, Floryda. licencja: Shutterstock/By marchello74

Obyczaje świąteczne na Florydzie

Większość obyczajów obchodzonych w USA, przybyła ze Starego Kontynentu wraz z pierwszą ludnością pochodzącą z Niemiec, Anglii, Hiszpanii i Holandii. Z czasem jednak Święta w Stanach Zjednoczonych nabrały indywidualnego charakteru i powstały nowe obyczaje. Ogromny wpływ na tradycje miała wieloetniczność amerykańskiej ludności. Boże Narodzenie wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, jednak jest również wyjątkowym czasem także dla świeckiej części społeczeństwa. Na Florydzie bardzo popularne jest otwieranie prezentów na pikniku na plaży i wznoszenie przy tym toastów.

Świętowanie przez 12 dni

Okres świąteczny ciekawe obchodzą mieszkańcy jednej z wysp. Przez 12 dni okresu Bożego Narodzenia na wyspie Gasparilla w południowo-zachodniej Florydzie trwa świętowanie. Wszystkie domy i palmy są pięknie dekorowanie, wypiekane są pierniki, puszczane są filmy świąteczne na trawniku oraz wznoszone są toasty likierem egg nog.

Pieczenie świątecznych ciasteczek

Na Florydzie podobnie jak w innych stanach, mieszkańcy cenią dbają o wypiekanie świątecznych ciasteczek i coroczne ich wymiany z sąsiadami i bliskimi.

Zdobione palmy z czerwonymi bożonarodzeniowymi kokardkami., licencja: shutterstock/Autor Tamara Ray
Zdobione palmy z czerwonymi bożonarodzeniowymi kokardkami., licencja: shutterstock/Autor Tamara Ray

Surfowanie w Wigilię z Mikołajami

Mieszkaniec Cocoa Beach zapoczątkował tradycję surfowania z Mikołajem. Pierwotnie on wraz ze swoim synem ubrali się w stroje Santa Claus i poszli surfować w Wigilię. To co było tradycją rodzinną stało się głównym wydarzeniem w Wigilię, które przyciąga tysiące przebranych surferów i widzów każdego wigilijnego poranka. Niektórzy przychodzą w pełnych strojach Mikołaja, natomiast inni wybierają świąteczne, tropikalne koszule. Warto ubrać się ciekawie, ponieważ organizowany jest tego dnia coroczny konkurs kostiumowy, gdzie nagradzany jest najciekawiej ubrany plażowicz i deska surfingowa.

Kartka świąteczna z Christmas

Christmas to małe miasteczko w Centralnej Florydzie. W grudniu, czerwony ceglany urząd pocztowy staje się niezwykle oblegany przez wielu mieszkańców Florydy i nie tylko. Dzieje się tak ponieważ wszyscy chcą wysłać życzenia z tego miasta o wyjątkowo świątecznej nazwie. Odwiedzając miasto Christmas przed Bożym Narodzeniem, warto zobaczyć choinkę, szopkę i wielki posąg Mikołaja.

Owoce morza na świątecznym stole

Niektórzy mieszkańcy Florydy rezygnują z tradycyjnej świątecznej pieczeni na rzecz prawdziwej uczty składającej się z ryb i owoców morza. Deser Publix Key Lime Pie obowiązkowo znajduje się w świątecznym menu.

Mikołaj bez sań

Święta Bożego Narodzenia na Florydzie to i musi być Mikołaj. Zazwyczaj podróżuje on na saniach zaprzężonych w renifery. Jednak nie na Florydzie. Przykładowo w Apalachicola, Boże Narodzenie rozpoczyna się dzień po Święcie Dziękczynienia, kiedy to Santa Claus przypływa na łodzi z krewetkami. Tymczasem w Cocoa Beach, Mikołaj skacze ze spadochronu, aby powitać dzieci na plaży.

Jak wyglądają Święta w 20 stopniach ciepła?

Budowanie choinki z piasku

Choinka na Rockefeller Center znana jest na całym świecie. Jednak 700-tonowa choinka z piasku, która oświetla wybrzeże West Palm Beach przez cały grudzień również jest niezwykle popularna. Masywna rzeźba z piasku znajduje się w centralnym punkcie zimowej krainy czarów w południowej Florydzie. Podczas Świąt grana jest w pobliżu muzyka na żywo, odbywają się pokazy świateł oraz świątecznych filmów. Świąteczną krainę odwiedza także sam Święty Mikołaj.

ICE! – Gaylord Palms Resort

Gaylord Palms Resort co roku organizuje lodową krainę, którą odwiedza mnóstwo rodzin z dziećmi obchodzących Boże Narodzenie na Florydzie. Goście mają możliwość spaceru po zimowej krainie czarów, która powstała z rzeźb z lodu. Temperatura wewnątrz ICE! wynosi średnio -12,78 stopni Celsjusza. Podczas wizyty wszyscy otrzymują zimowe płaszcze, zarówno dzieci jak i dorośli.

Santa’s Enchanted Forest – Zaczarowany Las Świętego Mikołaja w Miami

Santa’s Enchanted Forest w Miami to kolejne bajkowe miejsce, które jest odwiedzane podczas Świąt. Miejsce to powstało ponad 37 lat temu. Jest to największy na świecie park tematyczny, który posiada ponad 100 atrakcji i pokazów dla najmłodszych.

Świąteczne Miasteczko Busch Gardens

W Tampa, a dokładnie w Busch Gardens’ Christmas Town zazwyczaj od połowy listopada do 3 stycznia otwarte jest świąteczne miasteczko. Jest to jeden z najpiękniejszych i największych w Ameryce Północnej parków tematycznych, który oświetlony jest ponad dziesięcioma milionami migoczących świateł.

Noce Świateł

Night of Lights – Noce Świateł zazwyczaj trwają w St. Augustine od końca listopada do początku lutego. Korzenie tego obyczaju pochodzą ze starej, hiszpańskiej tradycji umieszczania białej świecy w oknach frontowych domostw podczas Bożego Narodzenia. St. Augustine jest w pełni udekorowane i posiada wyjątkowy świąteczny klimat. Miliony świateł i wianków bożonarodzeniowych, mnóstwo kokardek przyozdabiają to miasto podczas Świąt.

Świąteczna parada łodzi i jachtów

Święta Bożego Narodzenia na Florydzie są na prawdę wyjątkowe! Floryda nie jest jedynym stanem, który w ten sposób świętuje, jednak mając ponad 12000 km linii brzegowej, jest tu najwięcej parad łodzi niż gdziekolwiek indziej. Są one organizowane w małych portach i tych największych. Najbardziej znaną jest Seminole Hard Rock Winterfest Boat Parade w Fort Lauderdale, która nazywana jest także „The Greatest Show on H2O”.  – zawsze znajdzie się w pobliżu jakiś pływający pokaz świateł.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Dlaczego warto zwiedzić Fort Myers?

Panama City na Florydzie zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz