Podwodna Statua Chrystusa z Key Largo

Tagi , , , , ,

Key Largo Christ to jedna z najpopularniejszych podwodnych atrakcji na świecie. Same rejony zatoki Key Largo są chętnie odwiedzane przez płetwonurków z całego świata. Tajemniczy, podwodny posąg skrywa się w oceanicznych głębinach u wybrzeży Florydy. Trafił tam dla uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy stracili życie na morzu. Statua Jezusa z Key Largo – jaka jest historia tajemniczej, podwodnej rzeźby i w którym miejscu można ją odnaleźć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tajemnica podwodnego posągu Jezusa w Key Largo

Podwodne posągi znajdziemy w wielu zakątkach świata. Razem z wrakami zatopionych statków oraz naturalnym bogactwem podwodnego świata to duża atrakcja dla wszystkich wielbicieli nurkowania. Jedną z najciekawszych jest olbrzymia statua Key Largo Christ. Znajdziemy ją w wodach Oceanu Atlantyckiego, pośród raf koralowych i ławic tropikalnych ryb. Monumentalny, podwodny posąg Key Largo Christ inaczej „Chrystusem z otchłani” lub „Chrystusem z głębin” to dzieło włoskiego rzeźbiarza Guido Gallettiego. Figura przypomina kształtem wizerunek Chrystusa z uniesioną głową i rozłożonymi ramionami. Figura z brązu ma wysokość niecałych 3 metrów.

Statua Chrystusa pod wodą w koralowym ogrodzie. Ten posąg znajduje się w Key Largo na Florydzie, naprzeciwko siostrzanego posągu znajdującego się u wybrzeży Włoch.
Statua Chrystusa pod wodą w koralowym ogrodzie. Ten posąg znajduje się w Key Largo na Florydzie, naprzeciwko siostrzanego posągu znajdującego się u wybrzeży Włoch., licencja: shutterstock/By LLawrence Cruciana

Włoski artysta wyrzeźbił „Chrystusa z otchłani” w 1962 roku na zamówienie włoskiego producenta sprzętu nurkowego Egidio Cressii. W tym samym roku została przekazana do Stanów Zjednoczonych jako podarunek z okazji stworzenia podwodnego parku. Inauguracja odbyła się w sali balowej hotelu Palmer House w Nowym Jorku, a odsłonięcie rzeźby podczas konwencji Underwater Society of America. 25 sierpnia 1965 roku, posąg został umieszczony pod wodą na obrzeżach parku wodnego John Pennekamp State Park. Był jednym z eksponatów National Marine Sanctuary na terenie najstarszego podwodnego parku w Ameryce. Przez te trzy lata posąg kilkukrotnie można było podziwiać na miejscowych wystawach, w tym czasie negocjowano gdzie ją umieścić rzeźby. Decyzją było umieszczenie jej na terenie parku morskiego powstał betonowy podest. Pomaga on w utrzymaniu monumentu pod powierzchnią wody.

Key Largo Christ – kilka ciekawostek

Ogromna rzeźba waży około 260 kilogramów, a waga betonowej podstawy to aż 9 ton. Podwodny posąg Christ of Abyss Florida dedykowany pamięci Michaela Kervoriana. Był to właściciel sklepu nurkowego w Miami, a także pioniera nurkowania. Te oraz inne ciekawostki możemy przeczytać na tablicy umieszczonej pod rzeźbą. Przez ponad 50 lat rzeźba doskonale wkomponowała się w podwodny krajobraz raf zatoki Key Largo. Jest przy tym unikalną i chętnie odwiedzaną atrakcją, która jest znana na całym świecie.

Posąg Jezusa w Key Largo jest jednym z trzech odlewów z tej samej formy w pracowni włoskiego rzeźbiarza. Oryginał, czyli pierwsze dzieło Galettiego wykonano w 1954 roku i podobnie jak jego następca jest zatopiony. Rzeźbę ufundował jeden z włoskich nurków – Duilio Marcante. Można ją podziwiać na głębokości 17 metrów w Morzu Śródziemnym, w okolicy włoskiego Portofino i Genui. Posąg stoi w zatoce San Fruttuoso, w pobliżu miejsca, gdzie w 1947 roku życie stracił Dario Gonzatti – włoski pionier nurkowania i jednocześnie serdeczny przyjaciel fundatora rzeźby.

Kolejną figurę wyrzeźbiono kilka lat później i również trafiła na dno. Spoczęła w wodach Morza Karaibskiego u wybrzeży Grenady. Podwodny posąg – Key Largo Christ jest trzecim dziełem artysty. Jednak to właśnie ona stała się jednym z najchętniej odwiedzanych i najczęściej fotografowanych podwodnych miejsc na świecie.

Podwodna Statua Chrystusa z Key Largo
Podwodna Statua Chrystusa z Key Largo, licencja: shutterstock/By TTravelbug84

Chrystus z Key Largo – niecodzienna, podwodna atrakcja

Dokładna lokalizacja posągu nie jest żadną tajemnicą. Znajdziemy go bez problemu na mapach. Key Largo Christ stoi na dnie oceanu, na głębokości około 7,5 metra w odległości zaledwie kilku mil od wybrzeży zatoki Key Largo na Florydzie. Podwodne tereny, gdzie stoi posąg, od lat są jednym z najpopularniejszych miejsc nurkowych na Florydzie. Mogą tu z powodzeniem nurkować zarówno profesjonalni nurkowie, jak i pasjonaci nurkowania. Dokładne współrzędne miejsca, w jakim znajduje się statua: 25°07’28.11″ N, 80°17’49.86″ W. 

Obszar z rafą koralową oraz stojący pośród koralowców podwodny posąg są dokładnie oznaczone bojami. Znalezienie ich może być trudne. Lokalne centra nurkowe np. Sea Dwellers Dive Center organizują tam regularnie wycieczki. Na miejscu bez problemu wypożyczymy potrzebny sprzęt do nurkowania z rurką lub akwalungiem. Regularnie odbywają się również rejsy łodzią ze szklanym dnem, które zapewniają ciekawe emocje.

Oczywiście Statua Jezusa w Key Largo największe wrażenie robi pod wodą, ale posąg zobaczymy na Florydzie bez konieczności zanurzania się pod wodę. Miejscowy kościół zlecił wykonanie repliki posągu, która stoi przed głównym sanktuarium, przy drodze stanowej w Key Largo (znacznik milowy z numerem 105,5).

Najlepsze hotele w Miami

Poprzedni

Surfowanie na Florydzie – gdzie i jak zacząć?

Występy artystyczne na Florydzie, które musisz zobaczyć!

Następny

Dodaj komentarz